• <

Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń

19.03.2021 17:07 Źródło: UMWKP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń
Kujawsko – pomorski WOPR z nowym sprzętem i programem szkoleń  - GospodarkaMorska.pl
fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Do 7.  jednostek wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego (WOPR) trafił sprzęt o wartości blisko 300 tysięcy złotych. Wśród nich znalazły się łodzie wiosłowe, defibrylatory, zestawy fantomów do ćwiczeń resuscytacji krążeniowo-oddechowej, deski do ratowania tonących, liny i rzutki ratownicze.

Przekazane przez marszałka Piotra Całbeckiego wyposażenie posłuży przeprowadzeniu szkoleń z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursów zawodowych dla ratowników wodnych, dzięki którym blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym.

Po zakończeniu kursów sprzęt wzmocni wyposażenie jednostek.

Zakup wyposażenia jest częścią dużego projektu, w ramach którego szkoleniami z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursami zawodowymi dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków objętych zostanie 915 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego. Projekt zyskał 3,5 miliona złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 (RPO). Umowa o dofinansowanie została przekazana w listopadzie ubiegłego roku.

- Samorząd województwa od lat wspiera działalność staży pożarnej, policji i właśnie ratowników wodnych. Dziś realizujemy kolejną część kompleksowego projektu mającego na celu wzrost bezpieczeństwa w naszym regionie i przekazujemy sprzęt szkoleniowy dla adeptów tej ważnej profesji, który umożliwi organizację bezpłatnych kursów zawodowych dla mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego – mówił marszałek Piotr Całbecki.

Podczas dzisiejszego spotkania w powstałym dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Borównie (w powiecie bydgoskim) marszałek Piotr Całbecki przekaże sprzęt przedstawicielom jednostek, odpowiedzialnych za organizację szkoleń:

·         WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy
·         Nadgoplańskiego WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski)
·         Rejonowego WOPR w Bydgoszczy
·         Rejonowego WOPR w Toruniu
·         Włocławskiego WOPR we Włocławku
·         Lipnowskiego WOPR w Lipnie
·         Wdeckiego WOPR w Tleniu (w powiecie świeckim).

 Nabory na szkolenia ruszą w kwietniu. Kursy kierowane są do osób dorosłych (od 18 do 65 lat). Do udziału zachęcamy również pracowników służb państwowych – policjantów, strażaków i żołnierzy, którym szkolenia umożliwią zdobycie nieposiadanych dotąd kwalifikacji w zakresie ratownictwa. Do rekrutacji będą mogli przystąpić także uczniowie ostatnich klas szkół mundurowych, harcerze i członkowie młodzieżowych drużyn pożarniczych, którzy pełnoletność ukończą w tracie trwania projektu.

 Każdy uczestnik weźmie udział w dwóch kursach:

·  ratownika wodnego - trwać będzie 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
·  kwalifikowanej pierwszej pomocy - 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

oraz dodatkowo jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie dodatkowych kwalifikacji:

·  sternika motorowodnego – uprawniającego do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwać będzie 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka).
·  płetwonurka - pozwalającego zdobyć wiedzę i umiejętności umożliwiające korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwać będzie 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Szkolenia zakończą się egzaminem. Uczestnicy, którzy uzyskają wynik pozytywny, otrzymają certyfikat potwierdzający zdobytą wiedzę i umiejętności oraz nabędą tytuł ratownika i będą mogli starać się o zatrudnienie w jednostkach WOPR. Ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy wymagany jest także od starających się o pracę w służbach mundurowych (straż pożarna, policja, wojsko), jednostkach TOPR i GOPR, a także od przyszłych kierowców karetek.

 Kursy odbywać się będą w piętnastoosobowych grupach. Uczestnicy wezmą udział zarówno w zajęciach teoretycznych, jak i praktycznych. Kursy prowadzone będą w trybie stacjonarnym i – w zależności od sytuacji epidemicznej – częściowo zdalnie. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani instruktorzy.

Liderem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

To nie pierwsze wsparcie samorządu województwa dla ratownictwa wodnego. Każdego roku przeznaczamy środki z budżetu województwa na zabezpieczenie i patrolowanie akwenów naszego regionu w sezonie letnim oraz na organizację akcji profilaktycznych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. W ubiegłym roku na ten cel trafiło 120 tysięcy złotych.

Dzięki środkom Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

Zdjęcia w galerii są autorstwa Andrzeja Goińskiego

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.