• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Święto żołnierza rezerwy na AMW

05.10.2020 15:17 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte

Partnerzy portalu

Święto żołnierza rezerwy na AMW - GospodarkaMorska.pl
fot. AMW

 W poniedziałek 5 października, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbyło się miesięczne rozprowadzenie. W ramach zbiórki odczytany został rozkaz okolicznościowy z okazji Święta Żołnierza Rezerwy. Rektor-Komendant AMW z tej okazji złożył najlepsze życzenia słuchaczom Kursu Oficerskiego Szkolenia Rezerw oraz wszystkim żołnierzom rezerwy, którzy aktualnie przebywają i realizują swoje zadania w naszej Uczelni.

- Składając życzenia  jednocześnie wyrażam podziękowania za Wasz codzienny wysiłek wkładany w utrzymanie i podnoszenie zdolności obronnych naszej Ojczyzny. Jestem przekonany, że gdy zgodnie ze słowami roty przysięgi przyjdzie Wam stanąć do działań, będziecie do nich właściwie przygotowani, a Siły Zbrojne będą mogły na Was liczyć – zaznaczył w swoim rozkazie Rektor-Komendant.

W dniu 10 października obchodzimy Święto Żołnierza Rezerwy, ustanowione decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 28 listopada 2019 r. Data obchodów święta nie jest przypadkowa, bowiem nawiązuje do zwycięskiej bitwy pod Koronowem 10 października 1410 r. To tam polskie rycerstwo i pospolite ruszenie stoczyło zacięty bój z wojskami zakonu krzyżackiego. Polacy, po zdobyciu chorągwi, wywołali zamieszanie wśród Krzyżaków, które przerodziło się w ich ucieczkę. Bitwa ta pozbawiła Zakon o jedną trzecią zebranych na nowo sił i powstrzymała zaplanowany marsz na Bydgoszcz i Wielkopolskę.

Finalnie, przyczyniła się do podpisania pokoju w Toruniu w 1411 r., kończąc Wielką Wojnę z Zakonem Krzyżackim. Bitwa ta stanowi przykład jednej z najszybszych mobilizacji zbrojnych średniowiecznej Europy. Wówczas rycerze, którzy po rozejmie z 1410 r. pozostawali w znacznym rozproszeniu na terytorium przygranicznym, wraz z szlachtą wielkopolską, dwoma prywatnymi hufcami oraz niewielkim oddziałem sprzymierzonych Tatarów,  stanęli na wezwanie króla Władysława II Jagiełły.

Ustanowione święto ma być wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na wezwanie stawiają się do służby, aby w myśl przysięgi wojskowej Za sprawę mojej Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić. Na przestrzeni wieków żołnierze rezerwy, tak jak rycerze i pospolite ruszenie, walcząc o Polskę, niejednokrotnie dawali przykład postawy godnej naśladowania, oraz przywiązania do tradycji oręża polskiego.

Ponadto, wręczone zostały wyróżnienia za zwycięstwo w konkursie wiedzy nt. „Kampania wrześniowa 1939 r. na morzu”.  Najlepszymi podchorążymi  okazali się: pierwsze miejsce ex aequo bsmt pchor. Mikołaj Antkowiak i st. mar. pchor. Konrad Nadziak, trzecie miejsce zajął st. mat pchor. Cyprian Szwejda.

Ostatnim punktem rozprowadzenia, w związku z uzyskaniem bardzo dobrych wyników w strzelaniu, było wręczenie Wojskowych Odznak Strzeleckich dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.


Gospodarka Morska
fot. AMW

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.