• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

gm

16.10.2023 11:33 Źródło: Morskie Centrum Nauki
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Rozpoczyna się spotkanie polskich ośrodków nauki w Szczecinie

Partnerzy portalu

Fot. Morskie Centrum Nauki

Morskie Centrum Nauki jest gospodarzem konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN. Do Szczecina przyjechali przedstawiciele centrów nauki, uczelni, muzeów, ośrodków kultury, planetariów i ogrodów botanicznych z całego kraju. To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i  zaangażowanego społeczeństwa.

Podczas trzydniowej konferencji przebiegającej pod hasłem „Przewroty w nauce. Człowiek w centrum.” zaplanowano wiele interesujących wykładów, sesji, prezentacji i paneli dyskusyjnych oraz warsztatów  z udziałem naukowców i edukatorów z całego kraju. Wykład inauguracyjny pt.: „O myśleniu w czasach posthumanizmu” wygłosi w Teatrze Polskim prof. Tadeusz Gadacz - uczeń ks. prof. Józefa Tischnera, wykładowca w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, kierownik Katedry Filozofii w Collegium Civitas.

Ciekawie zapowiada się  panel dyskusyjny zatytułowany „Szanse i możliwości edukacji w czasach wojny i kryzysu” z udziałem Vasyla Dunetsa, Stanislava Dovgyi i Marii Dubrowej z Narodowego Centrum Mała Akademia Nauk Ukrainy oraz Roberta Szczęsnego z Humanitarian Innovation Group - Polsko-Amerykańskiej Fundacji Charytatywnej. W Planetarium MCN przygotowano prekonferencję pod tytułem „Ale Kosmos”. To wydarzenie specjalistyczne dla osób popularyzujących wiedzę o kosmosie oraz tworzących treści multimedialne dla planetariów i kin sferycznych. Stowarzyszenie Społeczeństwo i Nauka SPiN powstało w 2013 roku jako oddolna inicjatywa uczestników corocznej konferencji Interakcja - Integracja (organizowanej od 2007r.). Stowarzyszenie zachęca do krytycznego i kreatywnego myślenia, budowania poczucia podmiotowości i odpowiedzialności, wspomaga lepsze rozumienie nauki i inspiruje dialog społeczny na jej temat.

Członkowie SPiN realizują ten cel, wybierając odpowiednie dla charakteru ich instytucji formy działalności adresowane do publiczności w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów. Jednocześnie członkowie SPiN planują również akcje ogólnopolskie oraz współdziałają w poszukiwaniu finansowania dla wspólnych projektów. Stowarzyszenie zrzesza 30 członków, między innymi: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź, Hevelianum w  Gdańsku, Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Krotosfera w Olsztynie, Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Hydropolis we Wrocławiu czy TRIAS AVI – realizatora wystawy stałej w MCN.

Uroczysta inauguracja konferencji odbędzie się w poniedziałek 16 października o godzinie 18.00 w Teatrze Polskim w Szczecinie. Konferencja potrwa do środy 18 października. Partnerem Wspierającym to wydarzenie jest firma SOFTCOM - producent systemów sprzedaży biletów iKSORIS - dostarczająca nowoczesnych rozwiązań umożliwiających realizację zaawansowanych strategii sprzedażowo-marketingowych. Z jej usług korzystają muzea, teatry, kina, obiekty turystyczne, centra nauki, parki rozrywki, ogrody zoologiczne, a także baseny i obiekty sportowe. Obsługuje  ponad 300 klientów, wśród których znajdują się: Kopalnia Soli „Wieliczka”, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, ZOO Wrocław oraz Aquapark Wrocław.
Patronat medialny objęło radio Super FM.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.