• <

Wynik wyszukiwania - "dyskusja" - Wiadomości

Terminal zbożowy w Porcie Gdynia: czas na oferty wstępne do 3 lipca

Po unieważnieniu pierwszego przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Gdyni, Zarząd Morskiego Portu Gdynia szybko uruchomił kolejny. Czas na składanie ofert wstępnych upływa 3 lipca.
30.05.2024

Nowe wyzwania dla portów w logistyce Morskich Farm Wiatrowych. Zbliża się X Seminarium Akademii Offshore

Polska Izba Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIMEW) i partner tytularny ORLEN Neptun kontynuują swoją misję ułatwiania dostępu do najnowszej wiedzy i praktyk związanych z morską energetyką wiatrową poprzez organizację kolejnej edycji Akademii Offshore. Najbliższe spotkanie odbędzie się 27 czerwca 2024 roku w Gdańsku.
30.05.2024

Już w piątek konferencja „Świat, który nadchodzi”

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w IV edycji konferencji „Świat, który nadchodzi. Lokalne i regionalne konsekwencje wyzwań globalnych”, która odbędzie się 24 maja 2024 r w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, przy ul. Kieleckiej 7 w godzinach 9.00-18.00.
22.05.2024

Dzień Dostawców na Konferencji PSEW2024 – międzynarodowa współpraca na rzecz silnego przemysłu wiatrowego w Europie

Polski łańcuch dostaw ma szansę stać się konkurencyjny w globalnym sektorze energetyki wiatrowej – nie uda się to jednak bez silnej i stabilnej współpracy międzynarodowej. Polskie firmy, zagraniczni inwestorzy oraz przedstawiciele KE i państw nadbałtyckich już 6 czerwca spotkają się po raz trzeci na International Suppliers Day podczas Konferencji PSEW2024 w Świnoujściu, aby rozmawiać o sojuszu na rzecz silnego europejskiego przemysłu wiatrowego. W trakcie merytorycznych dyskusji i warsztatów nie zabraknie tematów dotyczących przy
20.05.2024

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości. Wom
16.05.2024

Konferencja „Świat, który nadchodzi. Lokalne i regionalne konsekwencje wyzwań globalnych"

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w IV edycji konferencji „Świat, który nadchodzi. Lokalne i regionalne konsekwencje wyzwań globalnych”, która odbędzie się 24 maja 2024 r w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni, przy ul. Kieleckiej 7 w godzinach 9.00-18.00.
15.05.2024

Czarter jednostek typu jack-up. Zasady zatrudniania statków instalacyjnych wyjaśnia Maciej Olczak, Prezes ENMARO

Standaryzacja kontraktów offshore dla pozyskania jednostek instalacyjnych, np. typu jack-up jest oparta na formule kontraktacji BIMCO. Ponieważ ilość jednostek instalacyjnych na globalnym rynku jest bardzo ograniczona pierwsze rozmowy kontraktowe prowadzi się z dwu a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, na długo przed podjęciem ostatecznej decyzji inwestycyjnej (ang. Final Investment Decision - FID).
13.05.2024

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzyła drzwi do świata innowacji

8 maja Gdański Park Naukowo-Technologiczny stał się miejscem ożywionej dyskusji, kreatywnych pomysłów i inspirujących spotkań - wszystko to za sprawą Dnia Otwartego Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).
12.05.2024

Przepis na "Murenę"? Remontowa Marine Design & Consulting pokazuje swój koncept korwety

Podczas Defence24 Days, w panelu poświęconym modernizacji polskiej Marynarki Wojennej, niemałe poruszenie wywołała informacja, że morski rodzaj sił zbrojnych planuje pozyskanie korwet "Murena". To oznacza kolejne przedsięwzięcie związane z budową okrętów bojowych i nie brakuje koncepcji na to, jak miałyby wyglądać, mimo dużego sceptycyzmu specjalistów co do wracania do tego programu. Pojawiają się również koncepty, a swój przedstawiło biuro projektowe Remontowa Marine Design & Consulting z Gdańska.
10.05.2024

Wyścig o czysty Bałtyk. Debata nad katalogiem najlepszych praktyk i technologii przy przeładunkach towarów masowych suchych w portach morskich

Morze Bałtyckie, jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie, stanowi pole działania dla organizacji Race For The Baltic. Ich celem jest znalezienie skutecznych rozwiązań na jedno z największych wyzwań stojących przed Bałtykiem - eutrofizację. W ramach projektu, opracowują katalog najlepszych praktyk i technologii dotyczących przeładunków towarów masowych suchych, szczególnie nawozów i fosforytu.
09.05.2024

„Orka” na finiszu. Do ogłoszenia przetargu zostały tygodnie

Podczas panelu „Modernizacja Marynarki Wojennej RP” w trakcie Defence24 Days odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli polskiej Marynarki Wojennej, Agencji Uzbrojenia i firm z branży zbrojeniowej na temat inwestycji w morski rodzaj sił zbrojnych. W trakcie rozmowy poruszono szereg tematów, w tym aktualny stan programu „Orka”.
07.05.2024

Walka o życie oceanów. Marta Przepióra, inżynier hydrografii morskiej o UN Ocean Decade

Dekada Nauk o Oceanach na rzecz Zrównoważonego Rozwoju ONZ to trzecia już konferencja w ramach programu zaplanowanego na lata 2021–2030. Jest to konferencja, która gromadzi społeczność i partnerów uczestniczących w projekcie Ocean Decade. Przez tydzień naukowcy, społecznicy, przedstawiciele rządów i organizacji międzynarodowych informują o najnowszych wynikach badań oraz programują wspólne priorytety.
05.05.2024

Szef MSZ Szwecji: kolejny pakiet sankcji UE powinien być wymierzony w tankowce z rosyjską ropą

Rząd Szwecji uważa, że kolejny pakiet sankcji UE wobec Rosji powinien obejmować flotę tankowców przewożących rosyjską ropę, które omijają unijne restrykcje. Takie stanowisko wyraził szef szwedzkiej dyplomacji Tobias Billstroem przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE.
22.04.2024

Polski sektor transportu wodnego podkreśla znaczenie współpracy w obszarze badań i rozwoju

Zarząd Platformy Technologicznej Waterborne spotkał się 26 marca br. z przedstawicielami polskiego sektora transportu wodnego, aby omówić potrzeby i uwarunkowania do intensyfikacji współpracy w zakresie badań, rozwoju i innowacji, dotyczących bezemisyjnego, bezpiecznego, wspomaganego cyfrowo i konkurencyjnego transportu wodnego.
19.04.2024

Polsko-szwedzkie obrady w sprawach bezpieczeństwa. Wzmacnianie współpracy na Bałtyku

Przedstawiciele administracji państwowej, sił zbrojnych i pozarządowi eksperci z Polski oraz Szwecji rozmawiali 15 kwietnia br. w Belwederze m.in. o zagrożeniach płynących z rosyjsko-białoruskiej współpracy, wojskowej aktywności przy wschodniej flance Sojuszu oraz na Morzu Bałtyckim, strategicznej adaptacji NATO, sojuszniczej oraz unijnej pomocy Ukrainie, polsko-szwedzkiej współpracy w zakresie bezpieczeństwa, także w kontekście niedawnego przyjęcia Szwecji w struktury sojuszu.
19.04.2024

Politico: Francja europejskim liderem zakupów gazu skroplonego z Rosji

Chociaż prezydent Francji Emmanuel Macron buduje swój wizerunek jednego z najzagorzalszych obrońców Ukrainy, władze w Paryżu zakupiły w ciągu trzech pierwszych miesięcy br. najwięcej w Europie gazu skroplonego (LNG) z Rosji; Kreml zarobił na tych transakcjach ponad 600 mln euro - ujawnił portal Politico.
12.04.2024

Saab i Damen nie mogą się pogodzić z porażką w przetargu na niderlandzką "Orkę". Pójdą na noże z Naval Group?

Po tym jak 15 marca holenderskie władze ogłosiły, że to francuski koncern Naval Group zbuduje okręty podwodne dla Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii (Koninklijke Marine), nie brakuje burzliwych komentarzy wokół tej decyzji. Konsorcjum Saab-Damen, które było jednym z oferentów w przetargu, nie godzi się na takie rozwiązanie i wzywa do debaty politycznej w związku z tym.
12.04.2024

Mary Kay Inc. na czele wysiłków na rzecz ochrony oceanów podczas 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów

Mary Kay Inc., wiodąca marka propagująca upodmiotowienie kobiet na całym świecie, która niezmiennie wspiera działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, po raz kolejny staje na czele globalnych wysiłków na rzecz ochrony oceanów. Marka kosmetyczna miała przyjemność wziąć udział w 11. edycji dorocznego światowego szczytu na rzecz oceanów, który odbył się w Lizbonie (Portugalia) w dniach 11-13 marca.
04.04.2024

III Międzynarodowy Dzień Dostawców na Konferencji PSEW 2024. Współpraca międzynarodowa – sposób na realizację celów UE w zakresie OZE na rok 2030

Morska energetyka wiatrowa to jeden z głównych filarów polskiej transformacji energetycznej. Liczne analizy wskazują, że sektory onshore i offshore wind do 2040 r. mogą zagwarantować w Polsce niemal 200 tysięcy nowych miejsc pracy oraz ponad 450 mld zł wartości dodanej dla polskiej gospodarki.
22.03.2024

Offshore Wind 2.0. Broń, amunicja, UXO na Bałtyku - czy jest się czego bać?

Co jakiś czas wraca temat niebezpiecznych substancji chemicznych czy broni, jakie zostały zrzucone na dno Bałtyku po II wojnie światowej. Czy te pozostałości stanowią zagrożenie dla projektów offshore i pracowników? Czy poszczególne firmy, projekty, a także administracja są przygotowane na takie ewentualności? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczestnicy panelu dyskusyjnego "Bezpieczeństwo dna morskiego – UXO, wraki, broń chemiczna", odbywającego się w ramach konferencji Offshore Wind 2.0.
21.03.2024

Transport Week 2024. Rozwój, bezpieczeństwo i offshore

Tegoroczna konferencja Transport Week poruszała trzy ważne zagadnienia dla całej branży portowej – kierunek jej rozwoju, zmieniany ostatnio co chwilę przez sytuację rynkową i geopolityczną, kwestie bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem sfery cyfrowej oraz offshore wind, który stał się na Bałtyku jednym z podstawowych kół zamachowych dla całej branży morskiej.
19.03.2024

Baltic Nuclear Energy Forum stało się faktem

W stwierdzeniu, że Gdańsk stał się Europejską Stolicą Atomistyki, nie ma przesady. Pierwszy dzień konferencji Baltic Nuclear Energy Forum zgromadził niesamowite grono – od wybitnych przedstawicieli świata nauki, ekspertów w zakresie energii atomowej i fizyki jądrowej, po biznes żywo zainteresowany partycypowaniem w powstawaniu pierwszej w Polsce elektrowni atomowej.
19.03.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Finansowanie projektów offshore

Podczas pierwszego dnia konferencji Offshore Wind 2.0. rozmówcy Ewy Kruchelskiej pochylili się nad kwestiami organizacji finansowania i ubezpieczenia dla projektów morskich farm wiatrowych.
18.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.
08.03.2024

Samskip rozpoczyna budowę swojego nowoczesnego zeroemisyjnego kontenerowca

Globalny dostawca rozwiązań logistycznych Samskip i wiodąca stocznia Cochin Shipyard Ltd. z Indii rozpoczęły budowę nowoczesnego zeroemisyjnego kontenerowca - "Samskip SeaShuttle".
01.03.2024

2. Edukacyjne Targi Kariery EDU OFFSHORE WIND 2024 – już za 4 dni!

Hasłem tegorocznej edycji jest „ZARAŻAMY PASJĄ DO ZIELONEJ ENERGETYKI!”. Zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie w czasie, którego młodzież spotka się z przyszłymi pracodawcami z sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Drzwi hali AmberExpo w Gdańsku otwierają się dla odwiedzających o godz. 9:00. Oficjalne otwarcie targów w obecności P. Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego oraz P. Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki miasta Gdańska odbędzie się na scenie młodzieżowej o godz. 10:00.
01.03.2024

Wsparcie projektów morskich farm wiatrowych

Po okresie opóźnień następuje przyśpieszenie prac nad wdrożeniem wsparcia dla projektów morskich farm wiatrowych, które są kluczowe dla powodzenia transformacji energetycznej w Polsce – mówi Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych.
29.02.2024

Z KPO można będzie pożyczać na offshore

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przygotowało projekt zmian legislacyjnych, umożliwiający wypłatę ze środków KPO pożyczek w euro na budowę morskich farm wiatrowych - poinformował we wtorek resort aktywów państwowych.
20.02.2024

O terminalu zbożowym w Gdyni podczas Komisji Gospodarki Morskiej w Sejmie

Podczas wczorajszego posiedzenia Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dyskusja toczyła się głównie wokół przeładunków zbóż. Ważnym elementem spotkania były wątpliwości dotyczące rozstrzygnięcia przetargu na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia.
08.02.2024

Hennig-Kloska: na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa

Na ten rok przewidziana jest aktualizacja polityki jądrowej państwa - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Wskazała, że audyt ws. przygotowań do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej przygotuje pełnomocnik rządu ds. infrastruktury krytycznej.
30.01.2024

Hennig-Kloska: elektrownia jądrowa musi powstać jak najszybciej

Dyskusja o zmianie lokalizacji elektrowni jądrowej opóźni budowę o 10 lat. Trwa szukanie miejsca pod budowę drugiej – mówi w rozmowie z czwartkową „Rzeczpospolitą” minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.
25.01.2024

Spekulacje o zmianie lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – zdanie ekspertów

Dyskusja o zmianie lokalizacji budowy elektrowni jądrowej w Polsce nabrała rumieńców. Ta sytuacja została zainicjowana przez wojewodę pomorską Beatę Rutkiewicz, która podczas wizyty w Lubiatowie miała powiedzieć, że „decyzja środowiskowa dla lokalizacji w Lubiatowie została wydana, ale cały czas rozważamy, czy słusznie. Są też różne głosy na temat wybranej technologii. Najbliższe miesiące będą decydujące” – o czym poinformował 17 stycznia b.r. Dziennik Bałtycki.
21.01.2024

Niemcy mają wysłać fregatę na Morze Czerwone. W kraju trwa dyskusja, czy marynarka wojenna jest... za mała

Rząd w Berlinie zdecydował się wesprzeć międzynarodowe działania na rzecz bezpieczeństwa żeglugi w ramach misji pod auspicjami Unii Europejskiej. Jednocześnie w kraju rozpoczęła się debata nad stanem sił morskich państwa, które zdaniem komentatorów mogą nie być w stanie zapewnić bezpieczeństwa interesom państwa na morzu, jak i skutecznie wypełniać zobowiązania w ramach sojuszy.
15.01.2024

Potencjał zmian w transporcie z Ukrainy

Po rosyjskiej agresji Polska w naturalny sposób stała się dla wielu ukraińskich firm węzłem transportowym dla dostaw do krajów Unii Europejskiej. W łańcuchu logistycznym pojawiło się jednak wiele wyzwań. W opinii ukraińskich przedsiębiorstw, które są ważnym partnerem dla polskich portów i kolei, postęp następuje, ale w niektórych obszarach cały czas widać niewykorzystany potencjał.
28.12.2023

X Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego. Gdzie gospodarkę morską prowadzi offshore wind?

Dziesiąta edycja Seminarium Zachodniopomorskiego Klastra Morskiego, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Kołobrzegu, stanowiła dobrą okazję do sprawdzenia, na jakim etapie rozwoju offshore wind jesteśmy, jak odnajduje się w rodzącym sektorze rynek stoczniowy i czego w związku z nim oczekują przedsiębiorcy.
07.12.2023

Dialog i współpraca kluczem do sukcesu offshore wind w Polsce

Chociaż w naszej części Bałtyku nie kręci się jeszcze żadna turbina, to świadomość korzyści płynących z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej stale rośnie. To duża zasługa deweloperów farm współdziałających z otoczeniem na rzecz coraz lepszego zrozumienia efektów gospodarczych, społecznych i środowiskowych, które niesie ze sobą rozwój nowej branży w Polsce.
06.12.2023

Kotwicą po kablach. Wybuchy na rurach. Bałtyk w niebezpieczeństwie?

Kolejne uszkodzenie infrastruktury krytycznej na Morzu Bałtyckim wywołało dyskusję o bezpieczeństwie tego regionu. Zagrożenie dla portów, kabli, rurociągów, oznakowania nawigacyjnego, a także infrastruktury lądowej zapewniającej bezpieczeństwo nawigacyjne.
03.12.2023

Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Rozpoczęły się zaawansowane prace przy planowaniu nowej wystawy stałej w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne, podczas których będzie można przekazać swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian dotyczące kształtu i treści przyszłej ekspozycji. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec o godz. 17.00.
30.11.2023

Przyszłość polskiego sektora energii. Relacja z 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbyła się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. 540 uczestników wzięło udział w wydarzeniu, podczas którego przedstawiciele rządu, politycy i decydenci oraz zarządy kluczowych dla rynku podmiotów, dyskutowali o wyzwaniach i perspektywach polskiego sektora energii.
14.11.2023

Monika Piątkowska: jeśli Polska posiadałaby zbożowy terminal głębokowodny, zwiększyłby on możliwość wywozu produktów rolno-spożywczych

Musimy wykorzystać swoje pięć minut, żeby odbudować polskie przetwórstwo, rozbudować infrastrukturę i budować polskie marki eksportowe w sektorze rolno-spożywczym – przekazała w rozmowie z PAP prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska zauważyła, że eksport produktów rolno-spożywczych z Polski rośnie z roku na rok. Wskazała, że w 2022 r. wyniósł on ponad 47 mld euro. W jej ocenie jedną z barier rozwoju dla eksportu tego sektora jest infrastruktura.
13.11.2023

TransLogistica 2023. Branża morska chce się pokazać

Od wtorku do czwartku trwały w Warszawie targi TransLogistica Poland – największe w regionie wydarzenie biznesowe dla branży TSL. W halach EXPO XXI opowiedzieć o sobie chciały też firmy związane z transportem morskim.
09.11.2023

Fiński prezydent o zniesieniu demilitaryzacji Wysp Alandzkich

Czy naprawdę jest obecnie dobry czas aby, choćby częściowo, zrywać porozumienie pokojowe? – pytał retorycznie prezydent Sauli Niinisto podczas piątkowej wizyty w Mariehamn, stolicy Wysp Alandzkich. Według raportu fińskiego MSZ, do którego dotarły media „Finlandia nie powinna podejmować prób zniesienia demilitaryzacji Wysp, ani też likwidacji konsulatu Rosji”.
04.11.2023

Premier Estonii: uszkodzenia Balticconnector i kabli telekomunikacyjnych są powiązane

Uszkodzenia gazociągu Balticconnector łączącego Finlandię z Estonią i kabli telekomunikacyjnych pomiędzy Estonią a Finlandią i Szwecją są ze sobą powiązane - powiedziała w czwartek estońska premier Kaja Kallas, po spotkaniu z szefami rządów Szwecji i Finlandii.
27.10.2023

Dlaczego konkurencyjność polskich firm jest tak ważna dla polskiego local contentu? – wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O polskim local contencie w offshore wind rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
20.10.2023

Baltexpo 2023. Udany powrót ważnej marki

Przed rozpoczęciem tegorocznych targów Baltexpo wielu zadawało sobie pytanie o to, jak będą wyglądały po raz pierwszy pod auspicjami Międzynarodowych Targów Gdańskich. Teraz, kiedy kurz opadł, można już stwierdzić, że debiut nowego organizatora i powrót znanej marki targów wypadły co najmniej obiecująco.
18.10.2023

Baltexpo 2023: Dyskusja o roli marynarki wojennej w współczesnym systemie bezpieczeństwa morskiego

W trakcie sesji konferencyjnej podczas targów Baltexpo w Gdańsku odbył się panel dyskusyjny pt. "Bezpieczeństwo wybrzeża, szlaków transportowych I infrastruktury krytycznej krajów bałtyckich w świetle obecnych zagrożeń – scenariusze, wyzwania, postulaty". Przedstawiciele polskiej Marynarki Wojennej oraz branży zbrojeniowej podzielili się refleksjami na temat znaczenia i perspektyw morskiego rodzaju sił zbrojnych, zarówno z punktu widzenia Polski, jak i innych państw, nie tylko nadbałtyckich.
17.10.2023

Prezydent Estonii: uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem naszych zdolności obronnych przed zagrożeniami hybrydowymi

Uszkodzenia infrastruktury morskiej są testem zdolności obronnych Estonii przed zagrożeniami hybrydowymi - oświadczył we wtorek estoński prezydent Alar Karis.
17.10.2023

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 za nami

W ostatni piątek po raz 22 w Gdyni zebrali się reprezentanci sektora gospodarki morskiej, by w szerokim gronie rozmawiać o problemach i szansach branży.
16.10.2023

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem IK i MFW, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący
06.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel V: stocznie potrzebują portów, porty stoczni, a wszyscy razem edukacji [RELACJA]

Dwudniową konferencję Rejs z GospodarkaMorska.pl wieńczyła dyskusja o wspólnych problemach i możliwościach poszczególnych sektorów branży morskiej oraz uroczyste rozdanie nagród Latarnie Gospodarki Morskiej w kategorii Lider Technologii Morskich.
04.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel IV: banki i ubezpieczyciele również uczą się offshore, ale największy ryzyko jest na poziomie politycznym [RELACJA]

Drugi wieczór konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl otworzył panel, poświęcony jednemu z najtrudniejszych, ale i najważniejszych zagadnień: ubezepieczeń i instrumentów finansowych przeznaczonych dla przedsiębiorstw sektora morskiego.
02.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel III: w Polsce trzeba stworzyć kulturę innowacyjności [RELACJA]

Drugi dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl rozpoczął się od panelu dyskusyjnego „Nowe technologie i innowacje w przemyśle stoczniowym i offshore”. Rozmowa była pełna interesujących punktów widzenia dotyczących wyzwań i perspektyw rozwoju. Wysłuchaliśmy opinii ekspertów, przedstawicieli sektora i inżynierów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami i poglądami na temat przyszłości branży.
01.10.2023

Rejs z GospodarkaMorska.pl, panel II: wciąż budujemy kompetencje, zbudujemy też statki [RELACJA]

Pierwszy dzień konferencji Rejs z GospodarkaMorska.pl. wieńczył panel dyskusyjny dotyczący tego, czy i jak transformacja energetyczna, na czele z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, może stać się motorem napędowym dla sektora morskiego w Polsce.
01.10.2023

Podsumowanie kolejnej edycji Gaz-System Forum

W ostatni dzień roboczy roku gazowego 2022/2023 – 29 września 2023 r. – odbyła się konferencja Gaz-System Forum, podczas której operator wraz z uczestnikami rynku podsumowali najważniejsze osiągnięcia minionego roku w zakresie rozwoju rynku gazu, a także omówili perspektywy transformacji energetycznej Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
29.09.2023

W Kielcach przedstawiono postępy i wyzwania programu "Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość"

W poniedziałek zakończyło się spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim w Kielcach w ramach projektu „Bezpieczna Wisła – ekologicznie w przyszłość”. Tematem rozmów był aktualny stan realizacji projektu i działania na terenach zurbanizowanych. W spotkaniu udział wzięli Minister Grzegorz Witkowski, prezes Wód Polskich Krzysztof Woś, dyrektor RZGW w Krakowie Radosław Radoń oraz samorządowcy.
27.09.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Dwa dni debaty o bezpieczeństwie energetycznym

W Rzeszowie w Centrum Konferencyjnym Politechniki Rzeszowskiej odbyła się VIII Konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”. Uczestniczyło w niej kilkaset osób nie tylko Polski, ale także z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Europy Zachodniej. Obecni byli przedstawiciele czołowych firm energetycznych, reprezentanci rządu i samorządu, eksperci branżowi i naukowcy z różnych ośrodków.
14.09.2023

Zbliża się 22. Forum Gospodarki Morskiej. Rusza rejestracja uczestników

Już 31 sierpnia rozpoczyna się rejestracja uczestników 22. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. To największe wydarzenie w kraju poświęcone zagadnieniom związanym z tym sektorem gospodarki. Spotykają się tutaj przedstawiciele świata biznesu, eksperci, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz środowisk naukowych, aby omówić kwestie pozwalające na rozwój branży.
30.08.2023

Port w Danii zinfiltrowany przez gang motocyklowy?

W Danii rozgorzała dyskusja na temat konieczności kontroli pracowników portów i terminali pod kątem bezpieczeństwa po ujawnieniu, że grupa zatrudnionych w jednym z terminali ma powiązania z gangiem motocyklowym Hells Angels.
25.08.2023

Energetyczna zagadka Polski: dlaczego bardziej przypominamy Azję niż Europę?

Przynajmniej pod jednym względem polskiej energetyce bliżej do Azji i takich państw jak Filipiny czy Wietnam niż Zachodu. Z raportu Statistical Review of World Energy wynika, że aż 42% naszej energii pierwotnej (czyli nieprzetworzonej) pochodzi z węgla. Nic odkrywczego, ale w Europie to rzadkość. To mogłoby ulec zmianie, ale zamiast stanąć na dwóch nogach, stoimy na jednej, i to tej słabszej, ignorując naszą mocną stronę, czyli wiatr. Dlaczego Polacy chcą płynąć pod prąd?
24.08.2023

1 mld euro - na tyle Polska oszacowała inwestycje niezbędne dla wywozu ukraińskiego zboża na globalne rynki

Polska przedstawiła w Brukseli szacunki dotyczące inwestycji, które są niezbędne dla zwiększenia wywozu z Ukrainy zboża i innych produktów rolnych przez polsko-ukraińską granicę na globalne rynki. Łączna wartość tych inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld euro – dowiedziała się PAP.
04.08.2023

Dyrektor Muzeum Gdańska: Twierdza Wisłoujście nie będzie trwałą ruiną

Do tej pory Twierdza Wisłoujście była udostępniana trochę w formie trwałej ruiny. Chcemy, aby był to obiekt całoroczny z przestrzeniami wystawienniczymi – powiedział Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski. Obecnie w fortyfikacji trwają intensywne prace budowlane i rewitalizacyjne.
02.08.2023

Prawnie o cyberbezpieczeństwie MFW na polskich obszarach morskich

Od kilkunastu miesięcy coraz mocniej wybrzmiewa w dyskusjach i na konferencjach kwestia cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej na morzu. Z uwagi na powyższe warto przeanalizować, czy inwestycje związane z morską energetyką wiatrową na polskich obszarach morskich, a w szczególności ochrona tych obiektów, przygotowana jest na ewentualne ataki z przestrzeni cybernetycznej.
25.07.2023

I Kaszubsko-Kociewski Kongres Samorządowy z udziałem branży portowej

Pierwsza edycja wydarzenia, które odbyło się 22 lipca br. w Wejherowie, skupiała się na perspektywach rozwoju Pomorza oraz trwających inwestycjach, zarówno sektora prywatnego, jak i rządowego. Podczas trwania kongresu nie zabrakło tematów dotyczących branży morskiej, poruszanych przez jej przedstawicieli.
24.07.2023

Barometr zagrożeń w shippingu 2023-2024. Kurs na rozwój zrównoważony

Niestabilność polityczna, finansowa i ataki cybernetyczne, utrata reputacji, a także transformacja energetyczna i prognozowane koszty emisji – to zestaw zagrożeń jakie wskazali armatorzy i menedżerowie flot w czasie badania przeprowadzonego przez International Chamber of Shipping (ICS).
24.07.2023

Korea Płd. Po raz pierwszy od 40 lat do kraju przypłynął amerykański okręt podwodny z bronią jądrową

Po raz pierwszy od 40 lat amerykański okręt podwodny uzbrojony w rakiety z głowicami nuklearnymi przypłynął we wtorek do Korei Południowej - poinformował przebywający w Seulu przedstawiciel Białego Domu Kurt Campbell.
18.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

Arktyka na bocznym kursie po MEPC 80. IMO prokrastynatorem

Sojusz Na Rzecz Czystej Arktyki wyraził zdziwienie, że Komitet Ochrony Środowiska Morskiego MEPC 80 nie podjął zdecydowanych działań aby ocalić Arktykę przed wpływem globalnej żeglugi. Żeglugowcy zdają się nie dostrzegać w pełni zagrożenia jakie płynie z coraz intensywniejszego wykorzystania w handlu i turystyce północnych szlaków morskich.
13.07.2023

Przepis na tani wodór: rurociąg z Zatoki Perskiej do Europy

Najnowsza analiza wskazuje na możliwość wykorzystania Zatoki Perskiej jako źródła niskoemisyjnego wodoru dla Europy. RINA, firma specjalizująca się w inspekcji, certyfikacji i doradztwie inżynieryjnym, oraz AFRY, firma świadcząca usługi inżynieryjne, projektowe i doradcze, przeprowadziły wstępne badanie dotyczące bezpośredniego połączenia regionu Zatoki Perskiej z Europą poprzez rurociąg do transportu niskoemisyjnego wodoru. Wyniki analizy wskazują na pełny potencjał Zatoki Perskiej jako opłacalnego źródła niskoemisyjnego wodoru
30.06.2023

Rada AGRIFISH w Luksemburgu – ważne tematy dla rolnictwa i rybołówstwa

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju wsi informuje, że posiedzenie Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) było poświęcone ważnym, bieżącym sprawom związanym z rybołówstwem i rolnictwem. Polskiej delegacji przewodniczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
29.06.2023

Dynamiczny rynek FSRU. Rozmowa z Maciejem Olczakiem

Pływające terminale gazowe (Floating Storage Regasification Unit – FSRU) to aktualnie jedno z kluczowych ogniw w globalnej dystrybucji energii. W rozmowie z dyrektorem zarządzającym ACC, Maciejem Olczakiem, analizujemy czynniki generujące wzrost popytu na wdrażanie takich rozwiązań oraz omawiamy korzyści i wyzwania związane z realizacją projektów FSRU.
28.06.2023

Niekontrolowana działalność Rosji na Bałtyku negatywnie wpływa na zasoby stad ryb

Niekontrolowana działalność Rosji na Morzu Bałtyckim negatywnie wpływa na zasoby stad ryb i na środowisko morskie, zwrócił uwagę minister Robert Telus podczas posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish), na którym omawiano też m.in. pakiety pomocy dla państw sąsiadujących z Ukrainą.
28.06.2023

Forum Wizja Rozwoju już od poniedziałku

Już w poniedziałek, 19 czerwca w Gdyni rozpocznie się dwudniowe VI Forum Wizja Rozwoju, które obecnie jest jednym z najważniejszych miejsc dyskusji o przyszłości polskiej gospodarki. Uczestnicy 50 paneli podejmą się omówienia najważniejszych zagadnień dotyczących praktycznie każdej dziedziny życia społeczno-ekonomicznego kraju. Swój udział w wydarzeniu zapowiedział także premier Mateusz Morawiecki.
16.06.2023

Szef BBN: rośnie świadomość znaczenia Bałtyku

Transport towarów, w tym sprzętu wojskowego i nośników energii, a także wojna w Ukrainie przyczyniają się do wzrostu świadomości znaczenia Bałtyku - powiedział w czwartek szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas VIII Forum Bezpieczeństwa Morskiego.
15.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Dziś ostatni dzień rejestracji na PSEW2023

Dziś, tj. 14.06.2023 mija ostatni dzień rejestracji na Konferencję PSEW2023.
14.06.2023

10. Międzynarodowy Kongres Morski 27-28 czerwca 2023

W programie tegorocznego Kongresu będą poruszane bardzo ważkie tematy dla tej gałęzi gospodarki: m.in. kwestie rozwoju projektów infrastrukturalnych związanych z dostępem do portów morskich, od strony morza i lądu. Nie zabraknie dyskusji o przemyśle stoczniowym, offshore, śródlądowych drogach wodnych, połączeniach drogowych i kolejowych stanowiących integralną część europejskich korytarzy transportowych.
12.06.2023

O Odrze bez przedsiębiorców. Duża niepewność przed nadchodzącym sezonem letnim

Przedstawiciele Niemiec i Polski spotkali się we wtorek na konferencji w Schwedt w Brandenburgii. Przed kilka godzin, politycy, samorządowcy, ekolodzy i naukowcy dyskutowali o przyszłości Odry. Głównie kwestie poświęcono temu, jak zapobiec kolejnej katastrofie ekologicznej. Kogo zabrakło? W opinii Unii Izb Odry i Łaby – jednej ze stron, która jest bardzo zainteresowana tym, by Odra była czysta i bezpieczna.
12.06.2023

Norweski Klaster Morski. Potęga pieniądza i partnerstwa

W pierwszym tygodniu czerwca trwają targi Nor Shipping. Bicie dzwonu Oslo Børs będzie słyszalne w całym światowym przemyśle oceanicznym. Specjalna ceremonia oznacza nie tylko otwarcie rynku, ale także początek Nor-Shipping 2023. Podkreśla to znaczenie giełdy jako światowego lidera w finansowaniu shippingu. Øivind Amundsen, dyrektor generalny Oslo Børs wyjaśnia, w jaki sposób budowana była siła norweskiego klastra morskiego oraz jak Grupa Euronext przyczynia się do budowania morskiej potęgi Norwegii.
06.06.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne

Musimy wzmacniać nasze sieci energetyczne. Absolutnym priorytetem jest, by one były przygotowane na zmieniający się miks energetyczny - powiedziała w poniedziałek Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
05.06.2023

Kongres Srebrnej Gospodarki ponownie będzie towarzyszył Forum Wizja Rozwoju

W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się inicjatywy wspierające seniorów. Osoby zainteresowane tą tematyką już niedługo będą miały okazję do uczestnictwa w Kongresie Srebrnej Gospodarki, który odbędzie się w ramach VI edycji Forum Wizja Rozwoju. To wszystko już 19 i 20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
05.06.2023

Wyspy Owcze ograniczą rosyjskim statkom dostęp do swoich portów

Rząd Wysp Owczych ogłosił w czwartek po długich dyskusjach decyzję o ograniczeniu dostępu do swoich portów rosyjskim statkom. Nie zerwano całkowicie współpracy z Rosją, obawiając się negatywnych skutków gospodarczych.
01.06.2023

Przemysł stoczniowy w obliczu przedsięwzięć dla sił zbrojnych. Spotkanie Forum Okrętowego.

Na ternie stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Związku Pracodawców Forum Okrętowe. Tematem wiodącym spotkania była produkcja przemysłu okrętowego dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.05.2023

Jacek Bartosiak prelegentem podczas Kongresu Polskie Porty 2030 w Sopocie

Pierwszego dnia trwania kongresu, 1 czerwca, swój wykład wygłosi dr Jacek Bartosiak, założyciel i właściciel portalu Strategy&Future, zajmującego się zagadnieniami geopolitycznymi i geostrategicznymi.
23.05.2023

Europejski rynek energii czeka szereg zmian. Dzięki nim będzie bardziej odporny na kryzysy

– Dla Polski największym wyzwaniem jest w tej chwili rozwój sieci, który nadąża za rewolucją energetyczną w postaci szybkiego rozwoju fotowoltaiki, energetyki słonecznej, wiatrowej i mniejszych magazynów – mówi prezeska zarządu Forum Energii, dr Joanna Maćkowiak-Pandera. Jej zdaniem jednym z elementów zwiększania elastyczności sieci elektroenergetycznej jest wprowadzenie rynku lokalizacyjnego i to o to Polska powinna zabiegać na forum unijnym.
19.05.2023

Wiceminister klimatu i środowiska: premier nie mógł zablokować Fit for 55

Nieprawdą jest, że premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł zablokować pakiet Fit for 55 — stwierdza w artykule dla wPolityce.pl wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.05.2023

Cosco może przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort

Po miesiącach sporu chińska państwowa firma Cosco może w końcu przejąć udziały w hamburskim terminalu kontenerowym Tollerort. Cosco może nabyć 24,9 proc. udziałów. O decyzji poinformował w środę w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit.
11.05.2023

Drony groźną bronią dla obiektów energetycznej infrastruktury krytycznej

Według ekspertów potencjalnymi przyszłymi obiektami ataków terrorystów będą obiekty infrastruktury krytycznej, a narzędziami ataków staną się systemy autonomiczne w postaci dronów. Eksperci przewidują także, iż w przeciągu najbliższych trzech lat akty terroru w ramach działań podprogowych kreowane będą na terytorium UE przez inne (wrogie) państwa. Obiektami takich ataków mają być głównie elementy energetycznej infrastruktury krytycznej.
28.04.2023

Wizyta minister klimatu i środowiska w Kopenhadze na WindEurope. W tle m.in. temat morskich farm wiatrowych

Otwarcie polskiego stoiska wystawowego podczas konferencji WindEurope, dyskusja na temat potencjału współpracy w łańcuchu dostaw morskiej energetyki wiatrowej, a także spotkanie z ministrem klimatu, energii i gospodarki komunalnej Danii były głównymi punktami wizyty minister Anny Moskwy w Kopenhadze, która odbyła się 26 kwietnia 2023 roku.
27.04.2023

Rosja chciała 25 lat temu zamknąć swój konsulat na Wyspach Alandzkich, fińskie władze się nie zgodziły

W 1998 r. Rosja zaproponowała przeniesienie swojego konsulatu z Wysp Alandzkich do Turku. Fińskie władze się sprzeciwiły. Obawiały się renegocjacji umowy o międzynarodowym statusie archipelagu i ryzyka zwiększenia uprawnień nadzorczych strony rosyjskiej w kwestii demilitaryzacji obszaru – wynika z odtajnionych po latach dokumentów.
25.04.2023

Rynek biogazu uwolni polski potencjał [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

Biogaz może być jednym z ważnym filarów rozwoju energetyki rozproszonej w Polsce. Korzyści płynące z rozwoju tego rynku zostały dostrzeżone w szczególności po wybuchu wojny na Ukrainie i po wdrożeniu planów szybkiego odejścia od zużycia paliw kopalnych. Aby dogonić Europę, Polska potrzebuje regulacji – o tym dyskutowali uczestnicy panelu eksperckiego „Potencjał biogazu i biometanu – energia z odpadów – szansa na tańszy prąd i ciepło” zorganizowanego podczas 37. Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 7. OZE POWER .
19.04.2023

Polski nie stać na rezygnację z atomu. Niemcy robią błąd [37. EuroPOWER & 7. OZE POWER]

W ocenie przedstawicieli administracji rządowej i branży jądrowej, Polska podjęła słuszną decyzję o inwestycji w energetykę jądrową ze względu na rosnące zapotrzebowanie na tanią i stabilną energię dla gospodarki. Polska w tym względzie nie powinna oglądać się na Niemcy, a zwrócić uwagę na fakt, że wiele krajów podejmuje decyzje o nowych planach inwestycyjnych. Dyskusję o przyszłości energetyki jądrowej w Polsce podjęto podczas Konferencji Energetycznej 37. EuroPOWER & 7. OZE POWER. Wydarzenie było organizowane pod patronatem med
17.04.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

XI Ogólnopolska Konferencja Prawa Morskiego na Uniwersytecie Gdańskim

Katedra Prawa Morskiego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Centrum Badań nad Gospodarką Morską Uniwersytetu Gdańskiego oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk kolejny raz obdarza interesantów dawką wiedzy w tegorocznej, czyli XI edycji Ogólnopolskiej Konferencji Prawa Morskiego „Zapobieganie zanieczyszczaniu morza przez statki: MARPOL-50 lat i co dalej?". Wydarzenie odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku na terenie wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
31.03.2023

DISE zaprasza na IX Kongres Energetyczny, który odbędzie się 27-28 września we Wrocławiu

Ostatnie wydarzenia przyspieszyły transformację energetyczną. W związku z tym kierunek rozwoju wyznacza m.in. dywersyfikacja. Związane z tym zagadnienia zostaną poruszone 27-28 września podczas IX Kongresu Energetycznego. W związku z tym DISE zaprasza do debaty decydentów, którzy nadadzą biegu zmianom.
29.03.2023

Transport Week 2023. Bałtyckie porty w trybie zmian

Podczas tegorocznej konferencji Transport Week pod lupę wzięte zostały porty zmiany, które je czekają w najbliższym czasie. Nowe środowiskowe regulacje już czekają, a zarządzający portami i terminalami muszą odnaleźć się w gąszczu przepisów.
21.03.2023

Forum Operatorów Farm Wiatrowych 2023

Polskie realia funkcjonowania operatorów farm wiatrowych są bardzo zmienne, przez co nieustannie dostarczają nowych wątków i tematów do dyskusji. Nie zabrakło ich tym samym podczas tegorocznego Forum Operatorów Farm Wiatrowych, które PSEW zorganizował po raz kolejny w Sopocie.
20.03.2023

Nowe kierunki studiów wymagają współpracy z przemysłem (RELACJA)

Drugiego dnia targów EduOffshoreWind w Gdańsku odbyła się dyskusja na temat roli uczelni w przygotowaniu kadr dla morskiej energetyki wiatrowej. Przedstawiciele największych uczelni w Trójmieście są zgodni co do tego, że opracowanie oferty edukacyjnej nie odbędzie się bez współpracy z przemysłem. Branże muszą sygnalizować zapotrzebowanie na ekspertów. Z drugiej strony to uczelnie muszą zapewnić wykwalifikowane kadry. Patronem medialnym wydarzenia była GospodarkaMorska.pl i ZielonaGospodarka.pl.
16.03.2023

Transport Week 2023 - Bałtycki sektor morski odporny w obliczu wyzwań

Ponad 200 uczestników z różnych sfer sektora logistycznego zebrało się 14 marca w Gdyni na pierwszym dniu tegorocznej edycji konferencji Transport Week. Dyskusja dotyczyła głównych trendów wpływających na rozwój sektora transportowego w Regionie Morza Bałtyckiego (BSR), począwszy od geopolityki, poprzez inteligentne rozwiązania i kwestie cyberbezpieczeństwa, aż po wyzwania związane z projektami offshore wind.
14.03.2023

Nadciąga wiatr zmian. Konferencja Offshore wind – ryzyko, bezpieczeństwo, finansowanie [WIDEO]

W ubiegłym tygodniu, 6 i 7 marca, w Sopocie miała miejsce pierwsza w Polsce konferencja poświęcona finansowaniu i zarządzaniu ryzykiem w sektorze morskich farm wiatrowych. Gospodarzem wydarzenia była Grupa MJM Holdings specjalizująca się w ubezpieczeniach dedykowanych branży OZE. Patronat medialny nad eventem objął portal GospodarkaMorska.pl.
13.03.2023

Słowacja otwiera się na polskie porty. Już 15 marca konferencja o współpracy z branżą morską

Już po raz kolejny w Bratysławie odbędzie się sympozjum, podczas którego zostanie przedstawiona oferta biznesowa polskich portów morskich i terminali dla słowackiego biznesu. Konferencja jest zaplanowana na 15 marca 2023 roku. Wydarzenie organizuje Ambasada RP w Słowacji.
13.03.2023

Wiatraki będą budowane bez polskich statków. Nie ma decyzji i narodowego operatora (RELACJA)

Polska ma umiejętności w zakresie projektowania i budowy jednostek dla offshore wind, ale nie ma zdolności do podejmowania decyzji. Wszystko wskazuje, że pierwsza faza będzie realizowana bez polskich jednostek instalacyjnych. Szansą może być druga faza, ale to też nie jest pewne. Opcją są zagraniczne rynki – wynika z dyskusji podjętej podczas „Konferencji Offshore Wind – Ryzyka, Finansowanie, Bezpieczeństwo”, która odbyła się 6-7 marca 2023 r. Patronem medialnym wydarzenia był portal GospodarkaMorska.pl.
08.03.2023

Dobry model finansowy daje bezpieczeństwo dla offshore wind (RELACJA)

Pojawiają się pytania i wątpliwości w zakresie finansowania projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Firmy ubezpieczeniowe są w pełni przygotowane do współpracy z bankami i instytucjami finansowymi, ale potrzebna jest kooperacja na linii inwestorzy- instytucje finansowe. Są środki na łańcuchy dostaw, ale polski local content może być mizerny – takie wnioski płyną z panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach „Konferencji Offshore Wind – Ryzyko, Finansowanie, Bezpieczeństwo”.
08.03.2023

Prezydent Włoch oddał hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami

Prezydent Włoch Szef państwa udał się do hali sportowej w mieście Crotone, gdzie ustawiono trumny z ciałami 67 migrantów. Sergio Mattarella oddał w ten sposób hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło u brzegów Kalabrii.
02.03.2023

Mija 40 lat od kiedy Dar Pomorza jest statkiem-muzeum. O jego losach opowiada niezwykła wystawa

Wystawa czasowa 40 lat minęło. Od statku szkolnego do statku muzeum, prezentowana na żaglowcu, przypomina wydarzenia i osoby, dzięki którym ta historyczna jednostka zyskała swoje drugie życie. To właśnie w tym roku, dokładnie 27 maja, minie 40 lat od dnia, w którym Dar Pomorza został uroczyście otwarty dla zwiedzających jako statek-muzeum.
21.02.2023

Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH

W dniu 24 lutego bieżącego roku o godz. 10.00 w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie, odbędzie się konferencja pn. „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca prace w ramach projektu FindFISH i prezentująca Usługę FindFISH, która w miesiącu lutym i marcu 2023 r. będzie bezpłatna.
20.02.2023

PCS i nowe kierunki jego rozwoju – branża spotkała się na promie Polferries

O kierunkach dalszego rozwoju portowego systemu informatycznego PCS oraz powiązanym z nim cyberbezpieczeństwie rozmawiali przedstawiciele branży portowej podczas „Konferencji PCS. Transport, spedycja, logistyka w oparciu o nowoczesne narzędzia informatyczne”.
05.02.2023

Impas w ustalaniu nowych sankcji w UE? Co dalej z ropą?

W Brukseli prace nad 10. pakietem sankcji UE wobec Rosji i kolejnym wobec Białorusi zwolniły. Komisja Europejska nadal nie przedstawiła propozycji nowych restrykcji. „Polska jest rozczarowana brakiem propozycji ze strony Komisji” – powiedział PAP Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś.
23.01.2023

Kosztowne gigawaty MFW. Amerykanie renegocjują kontrakty. Czas na przegląd ryzyk i solidną analizę ekonomiczną

Europejskie ambicje rozwoju morskiej energetyki wiatrowej skoryguje rynek w 2023 i 2024 r. Przy szacowanym w połowie 2022 r. koszcie około 3 mld dolarów za 1 GW mocy zainstalowanej w morską energetykę wiatrową, ambitne cele inwestycyjne w morskie elektrownie wiatrowe oraz biznesplany będą musiały zostać skorygowane. W 2023 r. i 2024 r. inwestycje te będą realizowane pod wpływem inflacji, drożejących komponentów i kosztownej siły roboczej.
16.01.2023

Orlen Neptun na Offshore Wind Poland 2022. Port będzie gotowy

Choć żadnych wiatraków na Bałtyku jeszcze nie ma, to w kwestii zaawansowania projektów na czoło wysforował się Orlen Neptun.
04.12.2022

Komisja energii za zamrożeniem cen gazu w 2023 r.

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych przyjęła w środę projekt ustawy, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. Jego cena maksymalna wyniesie 200,17 zł za MWh.
30.11.2022

Offshore Wind Poland 2022: optymistyczna przyszłość, ale i zmiany w teraźniejszości [WIDEO]

Na tegorocznej Konferencji Offshore Wind Poland 2022 organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej królowały dwa tematy: przyszłość w perspektywie dużego potencjału morskiej energetyki wiatrowej, ale i teraźniejszość w kontekście zmiennych warunków inwestycyjnych.
23.11.2022

Atom jest odpowiedzią na przyszłe niedobory mocy w Polsce [RELACJA]

Energetyka jądrowa była jednym z tematów podejmowanych podczas 36. edycji Konferencji Energetycznej EuroPOWER & 6. OZE POWER, organizowanej pod patronatem GospodarkaMorska.pl oraz ZielonaGospodarka.pl. Dyskusja odbywa się tuż po przełomowych decyzjach o wyborze partnera technologicznego dla pierwszego partnera elektrowni jądrowej. Branża podkreśla, że jest to pozytywna wiadomość, ale trzeba działać szybciej.
09.11.2022

Czy energia z wiatru rozpędzi gospodarkę Szczecina? Już 7 listopada debata online!

Czy nasz region będzie centrum polskiego offshore?Jak długo będziemy zmuszeni palić węglem, truć siebie i resztę świata? Czy musimy płacić krocie za energię? - na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy kolejnej już debaty offshore pt. "Prezentacja regionu jako miejsca atrakcyjnego dla branży OZE"
02.11.2022

Farmy wiatrowe – wielomilionowe inwestycje w warunkach luki prawnej?

Ostatnio tocząca się dyskusja na temat farm wiatrowych koncentruje się głównie na kwestiach tzw. local content, bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej czy lokalizacji portów instalacyjnych i serwisowych. Ja jednak skupię się na tematyce, o której mówi się znacznie mniej, a która będzie miała także poważny wpływ na decyzje biznesowe podmiotów zaangażowanych w budowę i serwis farm wiatrowych – szczególnie tych zajmujących się finansowaniem tego przedsięwzięcia.
02.11.2022

Na Marsie widać ślady dawnego oceanu

Nowe dane na temat Marsa wskazują na istnienie tam przed miliardami lat, związanego z ciepłym klimatem, dużego oceanu leżącego na północnej półkuli. To były warunki sprzyjające życiu - podkreślają planetolodzy.
01.11.2022

Polski port instalacyjny dla MFW – fakty i mity

W ostatnim czasie dwie informacje, dotyczące lokalizacji oraz rozpoczęcia prac nad portem instalacyjnym dla morskiej energetyki wiatrowej, tchnęły więcej optymizmu w podmioty związane z tymi inwestycjami.
27.10.2022

BP tworzy globalny zespół ds. floating offshore

BP w ostatnich dniach poinformowało, że otwiera się na nowe możliwości w obszarze swojej działalności związanej z morską energią wiatrową. Tym razem poszukuje osoby na stanowisko dyrektora ds. pływających morskich elektrowni wiatrowych - która będzie rozwijać i kierować globalnym zespołem zajmującym się morską energią wiatrową z bazy BP w Wielkiej Brytanii.
16.10.2022

Konferencja PPLNG i bioLNG 2022, czyli jak przejść od teorii do praktyki [WIDEO]

12 i 13 października w sali Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Gdyni spotkali się reprezentanci polskiego przemysłu, by podczas tegorocznej edycji Konferencji Polskiej Platformy LNG i bioLNG wspólnie zastanawiać się, jak nadążyć za innymi i w rzeczywisty sposób rozpocząć transformację energetyczną kraju przy pomocy LNG i bioLNG.
14.10.2022

Dużo pracy i dobre perspektywy – dyskusje o wodorze jako paliwie w Gdyni

„Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej” to hasło, które towarzyszyło tegorocznej konferencji PCHET – Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies, która odbyła się 4 i 5 października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Organizatorem wydarzenia jest Klaster Technologii Wodorowych.
13.10.2022

Finlandia i Estonia zdecydowały o lokalizacji pływającego terminala LNG

Fiński minister gospodarki Mika Lintilä i estońska minister gospodarki i infrastruktury Riina Sikkut poinformowali o lokalizacji wspólnego projektu pływającego terminala FSRU. Ten będzie znajdował się w nadmorskiej gminie Ingå (Inkoo) w Finlandii „ze względów bezpieczeństwa”.
13.10.2022

Węgiel będzie w portach, ale nie w piecach. Sektor TSL o dramatycznych problemach z dystrybucją węgla

Eksperci sektora TSL zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie nie mają wątpliwości, że najbliższe tygodnie zdominuje temat dystrybucji węgla w Polsce. Sprawa jest poważna, bo wiele wskazuje na to, że węgiel w najbliższych tygodniach będzie docierał do portów. Gorsza sytuacja będzie mieć miejsce, gdy trzeba będzie go dystrybuować do mieszkańców.
06.10.2022

Moskwa: niższe ceny energii, nowe sankcje dla Rosji

Przygotowujemy ustawę dotyczącą tego, żeby ceny energii zbliżyć do ceny wytwarzania; taka ustawa się za chwilę pojawi - powiedziała we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Na pewno spółki podzielą się swoimi zyskami - zapewniła.
04.10.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Siemens Gamesa: Tworzymy Baltic Sea Offshore Execution Center

Siemens Gamesa Renewable Energy (SGRE) to hiszpańsko-niemiecki producent turbin wiatrowych, który jest doskonale znany branży wiatrowej w Polsce. Globalny lider produkcji komponentów wiatrowych jest zaangażowany w rozwój polskiego sektora offshore wind od wielu lat. Ma już na koncie pierwsze umowy na preferowanego dostawcę turbin dla polskich projektów. Obecnie pracuje nad budową Baltic Sea Offshore Execution Center z siedzibą w Gdańsku. W rozmowie z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” pytamy Pawła Przybylskiego, dyrektora za
03.10.2022

V edycja konferencji wodorowej PCHET

4 i 5 października 2022 roku, pod hasłem: “Energia odnawialna podstawą gospodarki wodorowej”, odbędzie się V edycja konferencji PCHET - Polish Conference on Hydrogen Energy & Technologies. W tym roku wydarzenie odbędzie się w Gdyni, która słynie z innowacji i nowoczesności oraz pierwszego polskiego Portu Morskiego. To właśnie na Pomorzu tworzone będą zasoby OZE, które dadzą podstawę do produkcji zielonej energii i czystego wodoru.
29.09.2022

Początki MEW we Francji. EDF Renewables i polsko-francuski dzień offshore

Saint-Nazaire to pierwsza otwarta we Francji morska farma wiatrowa. Jej budowa trwała ponad dziesięć lat i ostatecznie stała się success story jej dewelopera, firmy EDF Renewables. We wtorek 13 września w Gdańskim Inkubatorze STARTer polska branża morska mogła wysłuchać i zobaczyć, jak powstawała ta dziś będąca jedną z najbardziej nowoczesnych morskich farm wiatrowych w Europie.
15.09.2022

Baltic Ports Conference 2022 [WIDEO]

Po trzech latach międzynarodowa konferencja Baltic Ports Conference powróciła do klasycznej formuły. Tym razem impreza, na której pojawili się przedstawiciele większości portów o znaczeniu regionalnym na Bałtyku, odbyła się w Porcie Gdynia.
08.09.2022

Kowalczyk: trzeba budować korytarze wywozu zboża z Ukrainy, alternatywne wobec rosyjskich

Trzeba budować - alternatywne wobec rosyjskich - korytarze wywozu zboża z Ukrainy – podkreślił we wtorek wicepremier Henryk Kowalczyk. Dodał, że mimo deklaracji powstania unijnych korytarzy solidarnościowych, to żadna pomoc techniczna w tej sprawie nie została zaproponowana.
06.09.2022

Minister klimatu optymistyczna: "nie cała przepustowość Baltic Pipe może okazać się potrzebna"

Popyt na gaz w całej Europie spada, może się okazać, że nie cała przepustowość gazociągu Baltic Pipe będzie potrzebna Polsce - oceniła w piątek w Strachocinie minister klimatu Anna Moskwa.
26.08.2022

W fiordzie Oslo zakwitają algi, winne oczyszczalnie ścieków

W fiordzie Oslo, w wodach okalających stolicę Norwegii, zakwitają algi niszcząc rośliny będące siedliskami ryb. Winne temu są oczyszczalnie ścieków, które "przepuszczają" zbyt duże ilości azotu. Wymaga to dużych inwestycji w systemy kanalizacyjne - zauważa norweski nadawca publiczny NRK.
23.08.2022

Zatrucie Odry, najnowsze informacje - wtorek 16 sierpnia

Zarówno w Polsce, jak i w Niemczech trwają badania wód i śniętych ryb z Odry. Tymczasem służby w dalszym ciągu próbują uprzątnąć i zabezpieczyć rzekę. Cały czas obowiązuje zakaz kontaktu z wodami Odry. Przedstawiamy najnowsze doniesienia w sprawie zatrucia rzeki.
16.08.2022

Rosjanie wściekli na Finów. Zatoka Fińska zniknie z mapy?

Rosyjski internet donosi o propozycji przemianowania Zatoki Fińskiej na Jezioro Kotlino. Ma to być oddolna inicjatywa. Czy Rosjanie mają moc, by w ten sposób zemścić się na Finach za wejście do NATO?
03.08.2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.
06.07.2022

RWE: Local content wpisany w strategię

RWE Renewables jest jednym z deweloperów morskich farm wiatrowych, który nie tylko postrzega polski rynek jako bardzo obiecujący, ale ma też nam wiele do zaoferowania. Spółka, będąca liderem odnawialnych źródeł energii i jednym z wiodących światowych graczy morskiej energetyki wiatrowej, nie tylko rozwija jeden z pierwszych polskich projektów farmy na Bałtyku – F.E.W. Baltic II, ale i pracuje nad kolejnymi inicjatywami, które mogą przysłużyć się zarówno sektorowi, jak i gospodarce.
20.06.2022

Stany Zjednoczone. Kadetki napastowane na pokładach Maersk pozywają linie

Od kilku miesięcy w Stanach Zjednoczonych trwa gorąca dyskusja na temat bezpieczeństwa kobiet wchodzących w skład załóg statków po tym, jak ukrywająca się pod pseudonimem „Midshipman-X” studentka służąca jako kadet maszynowy na pokładzie frachtowca Maersk opisała napaść seksualną, jakiej dopuścił się jej przełożony. W ostatnich dniach kobieta ujawniła swoją tożsamość i złożyła oficjalną skargę w sądzie.
17.06.2022

Konferencja PSEW 2022 - Polski wiatr to bezpieczeństwo, niezależność i tania energia

Rola energetyki wiatrowej w polskim miksie elektroenergetycznym jest fundamentalna. Zielona energia z wiatru to dla Polski oszczędność, niezależność i zeroemisyjne źródło energii przyjazne dla środowiska. Farmy wiatrowe na lądzie oraz na morzu to jedyna właściwa droga zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz wzmocnienia polskiej gospodarki poprzez budowę nowoczesnego i silnego łańcucha dostaw. Polska musi zacząć poważnie inwestować w nowoczesne technologie zeroemisyjne, inaczej czeka nas regres gospodarczy i ogro
14.06.2022

OSW: maleje rola KE w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją

Maleje rola Komisji Europejskiej w wypracowywaniu wspólnych zasad relacji gazowych UE z Rosją - napisała w opublikowanym w piątek raporcie ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Agata Łoskot-Strachota. Wskazała jednak, że od kwietnia br. dostawy z Rosji zmniejszyły się w sumie ok. 23 mld m3 surowca.
03.06.2022

Finlandia. Rozpoczęła się historyczna debata w sprawie wejścia kraju do NATO

Parlament Finlandii rozpoczął w poniedziałek rano debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku. Głos chce zabrać blisko 160 deputowanych z 200 zasiadających w zgromadzeniu (Eduskunta).
16.05.2022

Offshore: „Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? Już 18 maja debata online

„Sny o potędze” czy realne szanse Szczecina i regionu? Czy energia z wiatru może być kluczowym impulsem dla naszej gospodarki? Zapraszamy na debatę on line!
16.05.2022

Źródło unijne: rozmowy ws. embarga na rosyjską ropę - na spotkaniu szefów MSZ w poniedziałek

Kwestia wprowadzenia embarga UE na rosyjską ropę zostanie poruszona w poniedziałek na spotkaniu szefów MSZ państw Unii Europejskiej - przekazało w piątek dziennikarzom w Brukseli wysokie rangą źródło unijne. „Nie potrafię powiedzieć, czy znajdziemy kompromis” – dodała ta osoba.
13.05.2022

Otwarcie interkonektora gazowego Polska-Litwa. Komentarze

W czwartek prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz unijna komisarz ds. energii w miejscowości Jauniunai na Litwie uroczyście otworzyli interkonektor gazowy Polska-Litwa. Inwestycja jest gotową odpowiedzią na kolejną rosyjską próbę szantażu gazowego – mówił polski prezydent Andrzej Duda.
05.05.2022

Polacy na razie nie odczują skutków przykręcenia kurka przez Gazprom. PGNiG nie wyklucza dochodzenia roszczeń wobec rosyjskiej spółki

Polskie gospodarstwa domowe w krótkiej perspektywie nie muszą się obawiać skutków przykręcenia kurka z gazem przez rosyjski Gazprom. Polska od dawna przygotowywała się bowiem na taki scenariusz, prowadząc politykę dywersyfikacji. Uruchomienie 1 października gazociągu Baltic Pipe ma umożliwić pełne uniezależnienie się od błękitnego surowca z Rosji, choć analitycy Banku Pekao zauważają, że nie mamy jeszcze zakontraktowanych dostaw
29.04.2022

Pomorskie uczelnie wspierają rozwój morskiej energetyki wiatrowej

Na Politechnice Koszalińskiej 25 kwietnia odbyło się kolejne posiedzenie Rady tworzonego Konsorcjum Naukowego „Nauka dla Morza”. PK gościła rektorów uczelni, którzy w listopadzie 2021 r. sygnowali porozumienie intencyjne w sprawie podjęcia współpracy naukowej na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. W najbliższym czasie porozumienie zostanie zastąpione przez konsorcjum. Gościem spotkania był Marek Gróbarczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodą i inwestycji w gospodarce mor
28.04.2022

KGHM i Tauron - podpisano list intencyjny ws. współpracy przy reaktorach SMR

KGHM i Tauron podpisały w środę list intencyjny w sprawie współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym z zastosowaniem małych modułowych reaktorów jądrowych SMR.
21.04.2022

Wiceminister klimatu: Derusyfikacja unijnej energetyki jest naszym priorytetem

– Nasze cele klimatyczne są absolutnie spójne z odejściem od paliw kopalnych z Rosji. Jeżeli chcemy osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku na poziomie unijnym, musimy przecież odchodzić od paliw kopalnych w energetyce – mówi Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Zastąpienie paliw kopalnych odnawialnymi źródłami to jednak proces zakrojony na lata, a równolegle w krótkiej perspektywie trzeba szukać dywersyfikacji dostaw tych surowców, na których w dużej mierze opiera się unijna gospodarka.
08.04.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Seaway 7: Bez sprawnej i elastycznej logistyki nie będzie offshore wind

Morska energetyka wiatrowa nie rozwinie się bez surowców, komponentów, portów oraz szerokiej gamy usług morskich. W dyskusjach o przyszłości offshore wind w Polsce niedoceniane są kwestie związane z logistyką, a to właśnie od niej zależą harmonogramy projektów. Seaway 7 jest unikatowym podmiotem, który zapewnia kompleksowe rozwiązania. W kolejnym tekście z cyklu „Kto jest kim w polskim offshore” rozmawiamy z Piotrem Żeglarskim, Business Development Managerem na Polskę i Bałtyk w Seaway 7.
29.03.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

Nowa szansa dla terenów postoczniowych w Gdańsku

W weekend 25-27 marca na Politechnice Gdańskiej odbędą się warsztaty mające na celu opracowanie propozycji projektów zagospodarowania dla części terenów Młodego Miasta. Na wydarzenie zaproszeni są architekci, jak również studenci architektury z całej Europy. Na przybyłych czeka m.in. wykład fińskiego architekta Reinera Mahlamakiego oraz wizyta studyjna na terenach postoczniowych.
25.03.2022

Rau: brak konsensusu w sprawie blokady portów dla Rosji

Polska chce objęcia sankcjami 13 podmiotów kompleksu przemysłowo-wojskowego w Rosji, który pracuje bezpośrednio dla tych oddziałów rosyjskich, które są aktywne zbrojnie w Ukrainie - poinformował minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Dodał, że państwa w Europie mają rozbieżne zdania na temat blokady portów dla rosyjskich statków.
21.03.2022

Czy UE rozszerzy sankcje wobec Rosji m.in. na transport morski?

Sankcje UE wobec Rosji muszą być rozszerzone na jej system bankowy i energetyczny – powiedział dziennikarzom w Brukseli Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś. Przekazał, że we wtorek przyjedzie do Polski zespół KE, który będzie pracował wraz z administracją rządową nad pomocą dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
18.03.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.