• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich wyrazem bałtyckiego partnerstwa

Partnerzy portalu

Fot. Akademia Marynarki Wojennej

Przedstawiciele branży technologicznej, instytucji naukowych, państwowych oraz sił zbrojnych spotkali się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni na II Polsko-Szwedzkim Forum Technologii Morskich. Była to okazja do wymiany doświadczeń oraz zawiera kontaktów w wyjątkowym momencie - tego dnia, 7 marca, Szwecja stała się 32. członkiem NATO.

Celem przedsięwzięcia było zacieśnienie kontaktów naukowych, w tym też naukowo-badawczych w ramach umowy o współpracę, jaką zawarł Saab z Akademią Marynarki Wojennej. Obie strony zobowiązały się do rozszerzania działalności naukowej, naukowo-badawczej prowadzącej do rozwoju technologii morskich, ale także gdyńskiej placówki w realizacji procesów dydaktycznych i kształcenia oficerów sił morskich RP. Podczas wydarzenia rozmawiano o kluczowych działaniach obejmujących współpracę międzynarodową, efektywną wymianę informacji oraz wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji w celu zapewnienia bezpieczeństwa Bałtyku. Konferencja była podzielona na pięć paneli, w trakcie których omawiano m.in. kontekst geopolityczny Morza Bałtyckiego, ochrony akwenu i państw nadbałtyckich, a także monitorowania infrastruktury krytycznej.

Uczestników spotkania powitał komendant-rektor AMW, kadm. prof dr hab. Tomasz Szubrycht. Następnie odbyła się dyskusja z udziałem przedstawicieli Fundacji Kazimierza Pułaskiego, dr. hab. Katarzyną Pisarską i dr Tomaszem Smurą, na temat Kstrategicznej roli regionu Morza Bałtyckiego w nowym kontekście geopolitycznym. Swoje wystąpienie miał również dowódca Centrum Operacji Morskich-Dowództwa Komponentu Morskiego, wiceadm. Krzysztof Jaworski, w którym omówił wyzwania na Morzu Bałtyckim z perspektywy polskiej Marynarki Wojennej. Organizatorzy konferencji przygotowali również panel dyskusyjny poświęcony znaczeniu współpracy dwustronnej i regionalnej pomiędzy przemysłem, marynarką wojenną i środowiskiem akademickim dla zapewnienia pełnej interoperacyjności w regionie Bałtyku.

O wykorzystaniu nowych technologii w działaniach morskich mówił Anders Otterstedt, inżynier systemów w Saab Kockums. Wskazywał przy tym, jak rozwiązaniami w zakresie rozpoznania wywiadowczego (Intelligence Surveillance Reconnaissance, ISR) pod wodą można wspierać nawodne siły morskie. Z kolei kmdr Bartłomiej Pączek, dziekan Wydziału Dowodzenia i Operacji Morskich AMW omówił wyzwania dotyczące ochrony infrastruktury krytycznej.

- Podstawowym efektem dzisiejszego forum będzie ujednolicenie poglądów na to, jak spojrzeć na rosnący poziom zagrożenia na Bałtyku i jak technologicznie przygotować się do nowych wyzwań stojących przed NATO. W kontekście zagrożeń najbliższych trzech, ośmiu lat, jak się wskazuje, Europa musi być gotowa do większego zaangażowania w obronność regionu. Polsce zależy na utrzymaniu bezpieczeństwa energetycznego i niezakłóconych dostaw gazu, chociażby z wykorzystaniem gazociągu Baltic Pipe. Dlatego skupiamy się też na dyskusjach, jak wykorzystać dostępne nowe technologie, przede wszystkim technologie bezzałogowe, do stworzenia sieci monitorowania zagrożeń i reagowania na nie, w przypadku, jeżeli takie na Bałtyku miałyby się zmaterializować - powiedział kmdr Barłomiej Pączek.

Wśród innych zagadnień wskazano także działania innych formacji morskich, jak choćby Morskiego Oddziału Straży Granicznej, o czym mówił kadm SG rez. dr Piotr Stocki, były dowódca tej formacji, a obecnie wykładowca w AMW. Z kolei aspekt działań komercyjnej działalności podwodnej wiążącej się z ochroną krytycznej infrastruktury podwodnej i idących za tym perspektyw branży morskiej omówił  Håkan Ekström, dyrektor ds. rozwoju biznesu i strategii w Saab.

II edycja polsko-szwedzkiej konferencji, która wróciła po pięciu latach przerwy, ma stać się cyklicznym wydarzeniem, sprzyjającym wymianie wiedzy i doświadczeń między oboma krajami. Spotkanie, które odbyło się 7 marca odbywało się w atmosferze obaw co do bezpieczeństwa Morza Bałtyckiego, niemniej fakt wejścia Szwecji do NATO daje wiele nadziei co do nowych możliwości w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej. Szwecja już od dawna była gotowa do wejścia w struktury sojuszu czego przykładem jest jej wieloletnia obecność w programach Partnerstwa dla Pokoju i aktywność w ćwiczeniach realizowanych przez morskie siły NATO. Jednakże formalizuje to objęcie jej parasolem ochrony na podstawie Art. 5 oraz zobowiązuje ją do takiego samego wsparcia innych członków Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. Z perspektywy biznesu i branży morskiej będzie miało to istotny wpływ na ochronę działalności prowadzonej na Bałtyku, a także będzie okazją do partnerstwa przy wielu przedsięwzięciach związanych z szeroko pojętą branżą offshore.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.