• <
nauta_2024

„Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

16.05.2024 11:03 Źródło: WISTA Poland
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki „Falami pisane” czyli Wspólne Świętowanie WISTA Poland i Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej

Partnerzy portalu

Fot. WISTA Poland

14 maja 2024 roku w Auli Wydziału Nawigacyjnego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni odbyło się wyjątkowe spotkanie zorganizowane przez WISTA Poland oraz Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej. Wydarzenie, które miało na celu wspólne świętowanie w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Kobiet na Morzu IMO, przyciągnęło wielu członków obu stowarzyszeń, studentki i studentów Uniwersytetu Morskiego oraz zaproszonych gości.

Wiścianki, które najdłużej należą do stowarzyszenia WISTA, a także w szczególny sposób się mu zasłużyły zostały wyróżnione odznakami, których Patronką jest Kapitan Danuta Walas-Kobylińska. Odznaczenia zostały wręczone już po raz drugi.

Stowarzyszenie Kapitanów Żeglugi Wielkiej zrzesza obecnie 470 osób, które ukończyły studia z dyplomem kapitana żeglugi wielkiej i pracowały lub pracują na statkach gospodarki morskiej, umożliwiając kapitanom spotkania. Przewodniczącym Stowarzyszenia jest kpt. Andrzej Królikowski, nazywany Prymus inter pares – pierwszy wśród równych.

Podczas spotkania SKŻW odznaczyło również Wandę Dobrowolską-Parafieńczuk – Prezes i Założycielkę Stowarzyszenia Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu WISTA Poland jako członka honorowego SKŻW. Otrzymała ona także Czapkę kapitańską. Wyróżnienie to zostało przyznane na wniosek kpt. Anny Wypych-Namiotko, prof. Doroty Pyć oraz kpt. Andrzeja Królikowskiego.

Uhonorowano również kapitana przybrzeżnego Leszka Wiśniewskiego, aktywnego działacza społecznego i organizatora morskich wydarzeń, takich jak Festiwal Dorsza czy Bursztynowy Dorsz. Kapitan Wiśniewski, odznaczony m.in. Krzyżem Promarinostro, został opisany przez przewodniczącego SKŻW jako „rzetelny wilk morski o wielkim sercu, kapitan pirat z Władysławowa”.

Kapitan Leszek Wiśniewski szczególnie podziękował kpt. Annie Wypych-Namiotko, z którą miał zajęcia z meteorologii oraz zarządzania. Wspomniał także o swoim zmarłym bracie, który od 1951 roku był członkiem Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej i do 87. roku życia pływał na morzu. Kapitan Wiśniewski dodał: „Będę współpracował tak długo, jak mi siły starczą”.

Dzięki uprzejmości koleżanek Anny Marii Miler oraz Marii Peplińskiej, przybliżona została historia Kapitan Danuty Walas-Kobylińskiej. Swoją pracę na morzu rozpoczęła jako pilot morski, a dopiero w 1958 roku po raz pierwszy wypłynęła w morze jako kapitan. Pani kapitan Danuta, „mimo męskiego zawodu, nigdy nie straciła kobiecego stylu”. Była i jest nadal inspiracją dla kobiet i dziewcząt.

Prezentacja przybliżyła uczestnikom spotkania również historie innych kobiet związanych z morzem, które odcisnęły historyczny ślad. Wspomniano m.in. pierwszą kobietę, która przeprowadziła statek z Nowego Jorku do San Francisco przez przylądek Horn, kobietę dowodzącą 70-tysięczną armią piracką oraz pierwszą kobietę kapitana, która wypłynęła w morze w 1935 roku.

Podczas spotkania przedstawiono również ważne statystyki dotyczące udziału kobiet w branży morskiej. Okazuje się, że coraz więcej kobiet odnajduje się w pracy na morzu, choć ich odsetek wciąż jest niewielki i wynosi zaledwie 2%. 

Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać opowieści Magdaleny Adamowicz o jej pracy w Komisji Transportu w Parlamencie Europejskim oraz o planach zmian legislacyjnych w obszarze transportu morskiego.

Spotkanie zakończyło się inspirującymi dyskusjami oraz planami na kolejne wspólne inicjatywy, mające na celu promowanie roli kobiet w gospodarce morskiej.

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.