• <
BOTA_2023

Prezydent Włoch oddał hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Prezydent Włoch oddał hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami

Partnerzy portalu

Prezydent Włoch oddał hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami - GospodarkaMorska.pl
Presidente della Repubblica

Prezydent Włoch Szef państwa udał się do hali sportowej w mieście Crotone, gdzie ustawiono trumny z ciałami 67 migrantów. Sergio Mattarella oddał w ten sposób hołd ofiarom katastrofy łodzi z migrantami, do której doszło u brzegów Kalabrii.

Mattarella odwiedził także miejscowy szpital, w którym przebywa 15 rannych.

Wciąż niepełny jest bilans niedzielnej katastrofy łodzi, która wypłynęła z Turcji i rozbiła się o skały u wybrzeży kalabryjskiej miejscowości Cutro. Nie wiadomo, ile osób było na pokładzie. Rozbieżne szacunki zakładają, że nawet 200. Nieznana jest liczna zaginionych.

We Włoszech trwa dyskusja o tym, czy można było uratować migrantów na morzu w trudnych warunkach pogodowych i przyjść im na czas z pomocą.

- To była tragedia, której nie można było przewidzieć" - powiedział w telewizji RAI rzecznik Straży Przybrzeżnej Cosimo Nicastro. Jak dodał, służby nie miały informacji o sytuacji zagrożenia dla osób na łodzi. Wyjaśnił też, że "nie dotarły żadne sygnały telefoniczne ani z pokładu, ani od rodzin".

Rząd Włoch apeluje do Unii Europejskiej o wspólne działania na rzecz otwarcia legalnych i bezpiecznych korytarzy dla uchodźców. Kładzie też nacisk na konieczność zwalczania procederu przemytu migrantów przez grupy przestępcze.

Migranci z łodzi, która uległa katastrofie zapłacili przemytnikom do 8 tys. euro za miejsce na pokładzie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ ap/


Dziękujemy za wysłane grafiki.