• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

gm

30.11.2023 10:11
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Jakie ma być nowe muzeum w Łebie? Konsultacje społeczne dot. wystawy w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego

Partnerzy portalu

Fot. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Rozpoczęły się zaawansowane prace przy planowaniu nowej wystawy stałej w budowanym Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie. Dyrekcja Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku organizuje konsultacje społeczne, podczas których będzie można przekazać swoje uwagi, sugestie oraz propozycje zmian dotyczące kształtu i treści przyszłej ekspozycji. Spotkanie odbędzie się 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec o godz. 17.00. To wyjątkowa okazja do bezpośredniego kontaktu z osobami odpowiedzialnymi za projekt.

Twoja opinia ma znaczenie


Konsultacje społeczne mają charakter otwarty i są skierowane do mieszkańców województwa pomorskiego, powiatu lęborskiego, Gminy Miejskiej Łeba oraz wszystkich osób zainteresowanych budową nowego oddziału Narodowego Muzeum Morskiego, w tym przedstawicieli instytucji, stowarzyszeń, biur i fundacji działających na rzecz lokalnej społeczności. – Chcemy uwzględnić różne perspektywy i opinie tak, aby stworzyć nowy muzealny oddział, który będzie atrakcyjny i wartościowy dla szerokiego grona odbiorców – przekonuje dr Robert Domżał, dyr. Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Podczas otwartego spotkania pracownicy przybliżą aktualny pracy przy budowie, harmonogram kolejnych etapów oraz ogólny zamysł tworzonej wystawy i przyszłej funkcji nowego oddziału. – Niezwykle ważna będzie dla nas dyskusja, podczas której każdy zainteresowany będzie mógł wnieść uwagi, propozycje zmian oraz przedstawić własne pomysły – uzupełnia Szymon Kulas, z-ca dyrektora NMM, koordynator projektu. Wydarzenie zaplanowano 7 grudnia w Rybackim Centrum Kultury i Formacji Boleniec. Początek o godz. 17.00

Konsultacje w formule online


Dla osób, które nie mogą osobiście wziąć udziału w konsultacjach przygotowano ich alternatywną formę. Zbieranie uwag, wniosków i sugestii odbywa się również za pomocą e-maila: konsultacje@nmm.pl. Pod ten adres można przesyłać swoje opinie, propozycje i komentarze związane z planowaną wystawą. Kolejnym sposobem zbierania opinii jest ankieta online składająca się z 12 pytań. Jej wypełnienie zajmuje 5 minut. Badanie potrzeb skierowane jest do wszystkich potencjalnych odbiorców nowej oferty muzealnej, bez względu na wiek, narodowość czy preferowane sposoby spędzania wolnego czasu. Ankieta dostępna jest pod adresem. Wszystkie przesłane sugestie zostaną starannie rozpatrzone i mogą wpłynąć na ostateczny kształt wystawy. Im więcej osób weźmie udział w konsultacjach, tym bardziej różnorodna i bogata będzie baza informacji, którą muzeum będzie miało do dyspozycji.

Wystawa, która zachwyci


Głównym założeniem wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest chronologiczno-tematyczne przedstawienie zagadnień związanych z archeologicznymi badaniami podwodnymi prowadzonymi przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku oraz prezentacja w ujęciu wieloaspektowym tematyki rybołówstwa w Morzu Bałtyckim. – Narracja wystawy poprowadzi zwiedzających przez ponad dziesięć stuleci historii bałtyckiej żeglugi i rybołówstwa – od X do XXI w. Jej część wczesnośredniowieczna będzie skupiona wokół wraków wydobytych z wód Zatoki Puckiej. Ten fragment ekspozycji będzie również wzbogacony opowieścią o żegludze Słowian i Skandynawów oraz prezentacją stosowanych przez nich technik szkutniczych – tłumaczy dr Marcin Westphal, z-ca dyr. ds. merytorycznych NMM. W przestrzeni poświęconej rybołówstwu będzie dominował największy eksponat wystawy – 25-metrowy stalowy kuter, który został już wprowadzony do wnętrza budynku.

Budowa oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie jest dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa oraz z Funduszu Promocji Kultury.

Budowa wystawy stałej w Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku jest dofinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.