• <

Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 - zaprasza Andrzej Popadiuk, lider panelu Energia Odnawialna

Dodano: 02.10.2023

Tegoroczne Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023 będzie już 22. edycją wydarzenia. Impreza ponownie zgromadzi reprezentantów całej branży, którzy wezmą udział w licznych prezentacjach i pięciu panelach dyskusyjnych.


Forum Gospodarki Morskiej Gdynia 2023. Czy Polska wykorzysta energetyczną szansę?

Energetyka to słowo odmieniane w ciągu ostatnich kilkudziesięciu miesięcy przez wszystkie przypadki, również – a może przede wszystkim – w branży morskiej. Podczas panelu dyskusyjnego na Forum Gospodarki Morskiej goście Andrzeja Popadiuka rozmawiać będą o jej jednym, ale być może najważniejszym elemencie: energetyce odnawialnej.

– Transformacja energetyczna, w jakiej uczestniczymy, może pozwolić naszemu krajowi osiągnąć cele klimatyczne, być kołem zamachowym polskiej gospodarki, stanowić bodziec rozwoju dla regionów pomorskich, stworzyć tysiące miejsc pracy, a nam wszystkim dostarczyć tani i bezpieczny prąd. Z moimi rozmówcami będziemy zastanawiać się, w jaki sposób najlepiej skorzystać z tych szans i sprawić, aby Polska stała się liderem transformacji energetycznej w Europie – zapowiada lider panelu Andrzej Popadiuk, Stakeholder Manager w Equinor Polska.

Panel ten będzie częścią 22. Forum Gospodarki Morskiej Gdynia, które odbędzie się 13. października w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Andrzej Popadiuk, który będzie moderował dyskusję, wystąpi również w roli prowadzącego całe wydarzenie.

Głównym zagadnieniem podczas rozmowy będzie zapewne morska energetyka wiatrowa. Kolejne projekty pierwszej fazy wchodzą w następne etapy rozwoju, powoli rozwija się także druga faza morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Uczestnicy panelu będą szukać odpowiedzi na pytania, czy Polska może stać się liderem energetyki wiatrowej na Bałtyku i znaczącym producentem zielonej energii na kontynencie. W rozwoju energetyki nie brakuje jednak problemów i wyzwań, pomimo tego, że jest to branża absolutnie kluczowa dla rozwoju ekonomii z różnych powodów, m.in. z przyczyn bezpieczeństwa, ale także ogólnych perspektyw gospodarczych. Być może podczas dyskusji pojawią się także inne kwestie dotykające energetyki, jak budowa elektrowni jądrowej na Pomorzu, dostosowanie dużych i mniejszych portów do potrzeb offshore czy projekty uwzględniające wykorzystanie wodoru czy energii fal.

Do dyskusji zaproszonych zostało ośmiu gości. Są to Jakub Budzyński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Morskiej Energetyki Wiatrowej, Grzegorz Chodkowski, Vice President Offshore Development Poland, RWE Renewables, dr Tomasz Kalinowski z Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych, Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind, Paweł Mawduk – Offshore Wind – Supply Chain Project Manager z Polenergii, Agata Staniewska-Bolesta, dyrektora zarządzająca Offshore Polska z Orsted Polska, prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintritt, rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Marcin Wiśniewski, dyrektor ds. regulacji i zezwoleń w Equinor w Polsce.

Dyskusja o morskiej energetyce wiatrowej może przynieść konkretne scenariusze rozwoju branży, która może w ciągu najbliższych kilkunastu lat stać się wiodącą na Pomorzu oraz Pomorzu Zachodnim. Zgodnie z aktualnymi wciąż zapowiedziami, ciężar produkcji energii w Polsce ma się przesunąć na północ kraju i w dużej mierze opierać na morskich turbinach. Warto zatem przyjrzeć się bieżącej sytuacji deweloperów pracujących nad pierwszymi projektami.

Udział w Forum Gospodarki Morskiej Gdynia jest możliwy dla wszystkich zainteresowanych nieodpłatnie. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i dużą liczbę zainteresowanych, obowiązuje wcześniejsza rejestracja on-line.

Szczegóły i rejestracja: forum.gdynia.pl

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.