• <

Jak chronić infrastrukturę krytyczną?

gm

06.10.2023 09:41

Partnerzy portalu

Fot. Nobilis Media

Bałtycki Kongres Bezpieczeństwa Infrastruktury Krytycznej i Farm Wiatrowych to wydarzenie, które odbyło się 4-5 października w Szczecinie. Wzięło w nim udział ponad 70 gości z Polski i zagranicy. Dyskusje dotyczyły m.in.: potencjału i rozwoju projektów farm wiatrowych na Bałtyku, zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, wykorzystania sztucznej inteligencji w optymalizacji zarządzaniu bezpieczeństwem infrastruktury krytycznej, a także systemów dronowych i antydronowych. Patronat nad wydarzeniem objął poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej, a także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. 

Strategicznym założeniem Kongresu jest analiza nowych możliwości Marynarki Wojennej i Sił Zbrojnych RP we wspieraniu operatorów w ochronie morskiej infrastruktury krytycznej, w tym farm wiatrowych na Bałtyku. Ma on również określić skalę zagrożeń hybrydowych, terrorystycznych i militarnych w regionie Morza Bałtyckiego, a także rolę i działania NATO w systemie bezpieczeństwa morskiego.  Pierwszego dnia uczestnicy zapoznali się m.in. z możliwościami wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych i podwodnych oraz sztucznej inteligencji w ochronie infrastruktury. Gości powitał kmdr por. rez. Artur Bilski, prezes think tanku Nobilis Media, organizatora Kongresu. Zaznaczył on, że Kongres jest podsumowaniem dotychczasowej działalności instytucji w zakresie budowania świadomości bezpieczeństwa wokół infrastruktury krytycznej.

–  Ogromnym sukcesem Pomorza Zachodniego jest to, że właśnie stąd rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych. Przypomnę, że była rywalizacja pomiędzy Trójmiastem a portem Szczecin-Świnoujście i moje przepowiednie okazały się jak najbardziej trafne, Świnoujście jest najlepszym miejscem do zbudowania terminalu offshore'owego. Ta budowa już się rozpoczęła. To jest pierwszy element, ale koncesje, które zostały dwa dni temu ostatecznie przyznane, a więc pięć koncesji dla Orlenu i pięć dla Polskiej Grupy Energetycznej, gwarantują, że energetyka wiatrowa będzie w polskich rękach, przede wszystkim w zakresie produkcji energii najbardziej stabilnej z tej niestabilnej, bo energetyka wiatrowa jest oczywiście bardzo ryzykowna, ale morska energetyka wiatrowa, zwłaszcza na Ławicy Słupskiej - daje bardzo dużą sprawność. Co istotne, dzisiaj Szczecin staje się również głównym centrum produkcji komponentów do morskiej energetyki wiatrowej. Myślę, że to jest ogromna szansa dla dla regionu przede wszystkim pod kątem nowych miejsc pracy – podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

– Systemu w celu wzmocnienia ochrony IK i współpracy ze służbami państwowymi w tym zakresie , w tym MOSG i MW. Rolę Morskiego Oddziału Straży Granicznej w ochronie wspomnianej infrastruktury, w tym terminalu LNG czy gazociągu Baltic Pipe, przybliżył kontradmirał Andrzej Prokopski, komendant MOSG. Kontradmirał Prokopski odebrał jednocześnie nagrodę think tanku Nobilis Media dla Straży Granicznej jako instytucji roku w kategorii promowania bezpieczeństwa i obronności kraju – zaznaczył wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko, który omówił także plany inwestycyjne dotyczące strategicznej infrastruktury krytycznej i niezależności energetycznej.

W panelu na temat energii z morza, która ma zapewnić bezpieczną przyszłość energetyczną Polsce, dyskutowali przedstawiciele biznesu, w tym reprezentanci spółek Orlen Neptun i Vestas, a także Urzędu Morskiego w Szczecinie. Następne debaty dotyczyły ochrony i monitoringu infrastruktury na Bałtyku. W programie znalazło się ponadto przeprowadzenie gry decyzyjnej z udziałem przedstawicieli różnych instytucji państwa i Sil Zbrojnych. W kolejnym dniu Kongresu odbyła się dyskusja i warsztaty na temat roli stacjonującego w Szczecinie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego NATO w realizacji polityki bezpieczeństwa na Morzu Bałtyckim i Europie Środkowej oraz ochronie infrastruktury krytycznej. Gości powitał dowódca jednostki, gen. Urgen von Sandrart. W panelu i dyskusji wzięli udział oficerowie Koprusu wraz z szefem sztabu gen. bryg. Bogdanem Rycerskim. 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.