• <
mewo_2022

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

gm

06.07.2022 15:14
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo

Partnerzy portalu

Polska i Norwegia razem dla rozwoju offshore i OZE. Spotkanie branży już niedługo - GospodarkaMorska.pl

Polska i Norwegia mają ambitne plany rozwoju energetyki wiatrowej, a długa historia współpracy polsko-norweskiej w sektorze morskim powinna być doskonałą podwaliną wspólnych projektów w branży przyszłości. O tym, gdzie i jak oba kraje uzupełniają się w łańcuchu wartości offshore, oraz w jaki sposób rozwijać biznes, będzie mowa na przełomie sierpnia i września podczas Offshore Northern Seas (ONS) w norweskiej stolicy ropy i gazu - Stavanger.

Offshore Northern Seas to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu całego międzynarodowego przemysłu energetycznego. Od lat 70. jest ściśle związane z sektorem ropy i gazu. W odpowiedzi na trendy i zapotrzebowanie rynku, organizatorzy poszerzyli obecnie tematykę spotkania o zagadnienia z obszaru energetyki odnawialnej. 

Na tegorocznym wydarzeniu (29 sierpnia – 1 września 2022), pojawią się więc wszystkie najważniejsze podmioty związane zarówno z tradycyjnym rynkiem, jak i energetyką niskoemisyjną, w tym dynamicznie rozwijającą się branżą morskich farm wiatrowych. Polska i Norwegia mają w tym temacie o czym rozmawiać.

Długa historia współpracy

– To ekscytująca branża, w której dzieje się obecnie bardzo wiele – mówi Monika Wójcik, Senior Project Manager w Invest in Pomerania, główny organizator polsko-norweskiego wydarzenia „Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” podczas ONS Net Zero Markets. 

Zaznacza, że pomorskie to jeden z kluczowych regionów dla rozwoju tej branży w Polsce, z ogromnym potencjałem i zapleczem produkcyjnym. 

– Dlatego chcemy pokazać atuty regionu Norwegom, którzy oczywiście znają polskie firmy z wieloletniej współpracy w sektorze stoczniowym, ale chcą dowiedzieć się więcej o możliwościach skierowania tej współpracy również na nowe tory – przekonuje. 

Podczas spotkania biznesowego 31 sierpnia pojawią się eksperci i praktycy z obu krajów, którzy podejmą wątki związane z istniejącą i potencjalną współpracą polskich i norweskich firm w budowie nowego łańcucha wartości offshore – od kwestii zaplecza produkcyjnego, budowy i projektowania statków i platform, po flotę instalacyjną i współpracę w zakresie transferu doświadczeń. 

– Liczymy na bardzo ciekawych gości zarówno z Polski, jak i Norwegii – zapowiada Martalena Eriksen, kierownik zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Oslo. 

Dodaje, że dzięki takim wydarzeniom, polskie firmy mają szczególną okazję do poznania perspektywy norweskiej, w tym planowanych projektów, trendów w branży, oraz do bezpośrednich rozmów z norweskimi partnerami, które są dobrą okazją do budowania długofalowych relacji. 

– Dla nas, jako organizacji wspierającej bilateralne stosunki, technologie offshore to jeden z kluczowych i perspektywicznych sektorów we współpracy polsko-norweskiej.

Ambitne plany

– Nie bez powodu obserwujemy rosnące zainteresowanie współpracą Norwegii z Polską w sektorze offshore wind – podkreśla Joanna Irzabek, Business Development w Biurze Handlowym PAIH w Oslo. 

– W polski sektor morskiej energetyki wiatrowej zaangażował się już wcześniej jeden z największych graczy energetycznych na świecie, norweski Equinor, otwierając drogę do współpracy także wielu innym firmom wykonawczym, projektowym i doradczym. Nasze wydarzenie to także arena do spotkań dostawców branży – tłumaczy.

Equinor zaangażowany jest w Polsce od 2018 roku jako deweloper morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III i partner Polenergii. 

Nie tylko farmy. Wodór to przyszłość

Do 2040 roku Polska planuje produkcję ponad 11 gigawatów energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych, jednak po to, aby wykorzystać energię wytwarzaną przez morskie farmy wiatrowe konieczne jest magazynowanie wytworzonej przez nie energii.  

To dlatego po stronie polskiej w dyskusjach panelowych weźmie też udział PGNiG Upstream Norway AS, od lat zaangażowane na rynku norweskim i posiadające portfel koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzach Norweskim i Północnym. Polski koncern gazowo-naftowy rozpoczął także prace nad projektami wykorzystania wodoru w energetyce i motoryzacji, włączając się w ten sposób w rozwój rynku paliw alternatywnych. 

– Aby logicznie dopełnić cały łańcuch wartości, należy wziąć pod uwagę magazynowanie wodoru, co jest szczególnie ważne w przypadku zielonego wodoru pochodzącego z niestabilnych źródeł energii odnawialnej – mówi Marek Woszczyk, dyrektor generalny spółki PGNiG Upstream Norway AS. 

– Kompleksowe podejście do tematu magazynowania i dystrybucji wodoru przy rozwijaniu już posiadanych  kompetencji z branży upstream, powinno pozwolić zoptymalizować ekonomikę wykorzystania energii wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe – dodaje.

Poza wydarzeniem polsko-norweskim dedykowanym tematyce offshore wind, polskie firmy wezmą też udział w szeregu spotkań w ramach ONS International Markets. To jedna z dziewięciu ścieżek programowych podczas ONS, poświęcona możliwościom rozwoju międzynarodowej współpracy z udziałem norweskich firm. 

Warto też zauważyć, że osiem pomorskich firm otrzymało dofinansowanie na udział w ONS w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy.

– Sektor morski pozostaje jedną ze specjalizacji regionu, a nasze lokalne firmy już dziś działają w ramach łańcucha dostaw dla sektora offshore wind. Dzięki wspieraniu mniejszych podmiotów na takich wydarzeniach jak ONS, możemy aktywnie rozwijać nasz local content, zwłaszcza w kontekście rozwoju energetyki wiatrowej na Bałtyku – podsumowuje Anna Jafra, główny specjalista w projekcie Pomorski Broker Eksportowy.
„Strong winds towards Polish-Norwegian Offshore cooperation” odbędzie się 31 sierpnia w ramach Net Zero Markets podczas ONS 2022 w Stavanger. Zainteresowanych udziałem prosimy o rejestrację lub kontakt bezpośredni z organizatorami. 

Agencja Rozwoju Pomorza jest samorządową instytucja działającą na rzecz rozwoju gospodarczego województwa pomorskiego. W ramach swoich działań realizuje m.in.: dwa strategiczne projekty – Invest in Pomerania 2020, którego celem jest przyciąganie zagranicznego kapitału na Pomorze  oraz Pomorski Broker Eksportowy, który wspiera internacjonalizację lokalnych firm z sektora MŚP.

Zagraniczne Biuro Handlowe w Oslo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu wspiera polsko-norweską współpracę biznesową, pomagając firmom znaleźć wiarygodnych partnerów i dostawców. Biuro realizuje również projekty promocyjne, takie jak targi, misje handlowe czy spotkania B2B. Firmy zainteresowane rynkiem norweskim mogą się  kontaktować bezpośrednio poprzez formularz kontaktowy.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.