• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki

Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki
Festiwal Wisły z gdańskim galarem. Koncerty, warsztaty, kącik poetycki - GospodarkaMorska.pl

Anna Umięcka/gdansk.pl

06.08.2019 Źródło: własne

Od trzech lat NCK organizuje projekt pt. „Wisła niejedno ma imię” podczas Festiwalu Wisły, zlotu fanów łodzi i rzecznego żeglowania. Festiwal, który odbędzie się od 12 do 15 sierpnia 2019 w miastach na trasie spływu - od Torunia do Włocławka, zawsze gromadzi kilkutysięczną publiczność. Na gdańskim galarze odbywać się będą koncerty, warsztaty i spotkania z poezją.

Kiedy trzy lata temu Nadwiślańska Organizacja Turystyczna z Torunia ogłosiła pierwszą edycję Festiwalu Wisły, przybliżającego historię żeglarstwa rzecznego, tradycje szkutnicze, ale też kulturę flisacką i - wciąż zbyt mało doceniane piękno Wisły - Nadbałtyckie Centrum Kultury uznało, że to świetna okazja do integracji, pochwalenia się naszą regionalną aktywnością artystyczną i rozsławienia Gdańska w kolejnych rzecznych portach.

– Wynajęliśmy łódź i zrobiliśmy spływ po rzece zatrzymując się w miejscowych ośrodkach kultury, organizując spotkania, koncerty i warsztaty – wspomina Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. – W tym roku również bierzemy udział z Festiwalu, już po raz trzeci.

Festiwal Wisły trwać będzie od 12 do 15 sierpnia. Uczestnicy zlotu w ciągu pięciu dni przepłyną stałą trasą - to jeden z najbardziej malowniczych fragmentów rzeki - od Torunia do Włocławka, zatrzymają się w Osieku nad Wisłą i w Ciechocinku. Na wodzie zobaczymy oprócz mniejszych łodzi - batów, lejtaków i łodyg, również kilkanaście dużych statków. Pojawią się szkuty, galary, dubasy, litewskie wiciny, francuskie gabary i łodzie wikińskie.

Główną atrakcją zlotu jest parada pod punktem widokowym w Osieku nad Wisłą. Publiczność w każdym z miast może zwiedzać statki i łodzie przybyłych na festiwal, poznać ich historie, konstrukcje czy zastosowanie

Gdański galar przycumuje do kei w Toruniu, Osieku i Ciechocinku. W ramach projektu pt. „Wisła niejedno ma imię” przygotowano koncerty Kapeli Kaszubskiej Zgrôwańce, Pawła Ruszkowskiego i występ Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Kościerzyna" oraz warsztaty rodzinne i kącik poetycki Wyspa Poetów I Pieśniarzy. Na gdańskim galarze wysłuchamy wierszy i piosenek tematycznie związanych z królową polskich rzek. Prezentować je będą aktorzy, autorzy i publiczność. Scenariusz Wyspy Poetów i Pieśniarzy opracowała gdańska poetka Bożena Ptak, autorka m.in. Śpiewnika kaszubskiego (1996 r.), który stworzyła z kompozytorką Katarzyną Gaertner oraz gdańskiego hymnu Jestem z Gdańska, który znajduje się w repertuarze zespołu Golden Life.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

– Festiwal Wisły to okazja do spotkania z tą magiczną rzeką, jej tradycją, kulturą i dziedzictwem, jakim są choćby drewniane płaskodenne jednostki, znane na Wiśle od wieków – piszą na stronie wydarzenia organizatorzy. – Większe szkuty, dubasy, galary i baty, którymi kiedyś spławiano Wisłą towary i transportowano wybierany z dna piasek, a także mniejsze, służące głównie do połowu ryb, pychówki, lejtaki, łodygi, zwane czasem nieszawkami. Każdą z tych łodzi, udoskonalanych przez wieki, można podczas Festiwalu popłynąć oraz poznać jej budowę.

Dwie poprzednie edycje festiwalu zgromadziły liczną publiczność – w 2018 roku aż 150 tysięcy osób bawiło się nad Wisłą w Ciechocinku, Osieku i Toruniu. Tegoroczny Festiwal Wisły trwa jeden dzień dłużej i połączony jest z wyjątkowym wydarzeniem - Flisem Obojga Narodów z okazji 450-lecia Unii Lubelskiej. 

Program wydarzeń NCK podczas Festiwalu Wisły 2019

12 sierpnia, Ciechocinek

Koncert grupy ZGRÔWAŃCË - Kapela Kaszubska
WYSPA POETÓW I PIEŚNIARZY

13 sierpnia, Osiek nad Wisłą


Koncert grupy ZGRÔWAŃCË - Kapela Kaszubska
WYSPA POETÓW I PIEŚNIARZY

15 sierpnia, Toruń


Występ Kaszubskiego Zespółu Pieśni i Tańca "Kościerzyna"

Koncert Pawła Ruszkowskiego pt. “ Piosenki znad mojej Wisły" – standardy polskie i światowe po polsku i po kaszubsku: Paweł Ruszkowski – gitara, wokal, Dominik Kisiel – pianino, Jarosław Stokowski – kontrabas

Warsztaty rodzinne - rękodzieło kaszubskie

Wstęp wolny

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.