• <
urząd_morski_gdynia_2021

Płock/Gowin: Dalekosiężna polityka społeczna wymaga wzmacniania rozwoju gospodarki

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Płock/Gowin: Dalekosiężna polityka społeczna wymaga wzmacniania rozwoju gospodarki
Płock/Gowin: Dalekosiężna polityka społeczna wymaga wzmacniania rozwoju gospodarki - GospodarkaMorska.pl

pc

22.03.2019 Źródło: PAP

Warunkiem dobrej, dalekosiężnej polityki społecznej, w tym prorodzinnej, jest wzmacnianie czynników rozwojowych polskiej gospodarki, m.in. poprzez inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną – powiedział w czwartek w Płocku (Mazowieckie) wicepremier Jarosław Gowin.

Wiceszef rządu, minister nauki i szkolnictwa wyższego, spotkał się z dziennikarzami na statku Żeglugi Płockiej podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Porozumienie, ugrupowanie którego jest liderem. Wraz z wicemarszałkiem Senatu Adamem Bielanem mówił m.in. o planach rozwoju sieci komunikacyjnej, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) oraz użeglowieniu Wisły.

"W ostatnich trzech latach polskie państwo zdecydowało się na niezwykle ambitne programy społeczne, przede wszystkim wspierania młodych rodzin wychowujących dzieci. Te programy dalekosiężnie muszą być uzupełniane o wielkie przedsięwzięcia prorozwojowe tak, żeby tempo rozwoju gospodarczego pozwalało na przyszłe rozwijanie projektów społecznych" – oświadczył Gowin.

Jak ocenił, "warunkiem dobrej, dalekosiężnej, mądrej polityki prorodzinne, czy szerzej polityki społecznej, jest wzmacnianie tego drugiego +silnika rozwojowego+, obok konsumpcji, a są nim inwestycje". Zwrócił też uwagę, że "Polska jest ciągle krajem na dorobku, jeżeli chodzi o infrastrukturę, zarówno drogową, kolejową, jak i wodną".

"I stąd w imieniu rządu chcę powiedzieć, że niezwykle ważne są dla nas te przedsięwzięcia. Uważamy, że są one wielką cywilizacyjną szansą dla całej Polski" – zapewnił Gowin. Jak dodał, inwestycje w rozwój infrastruktury komunikacyjnej, w tym użeglowienie Wisły, to także szansa dla Płocka i portu żeglugi śródlądowej, który miałby powstać w tym mieście.

Wicemarszałek Senatu zauważył, że Płock jest obecnie "jednym z najsłabiej skomunikowanych miast w Polsce". "To ma szansę się zmienić dzięki dwóm ważnym inicjatywom rządu" – podkreślił. Wymienił w tym kontekście budowę CPK oraz użeglowienie Wisły, jako międzynarodowej trasy wodnej.

Bielan stwierdził, że CPK nie będzie tylko największym lotniskiem w Europie Środkowo-Wschodniej, ale także centrum przesiadkowym połączonym z siecią "zupełnie nowych" ponad 1300 km połączeń kolejowych. "Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału rząd przyjmie rozporządzenie o nowej sieci kolejowej, gdzie będą wszystkie te połączenia wyszczególnione" – zapowiedział. Jak dodał, docelowo Płock zyska "bardzo ważne połączenie kolejowe", w tym do CPK i do Warszawy.

Bielan zaznaczył, iż istotnym elementem rozwoju infrastruktury komunikacyjnej ma być "poprawa żeglugi śródlądowej w Polsce". "Akurat przez Płock przebiega Wisłą bardzo ważna, międzynarodowa trasa E-40, która łączy Gdańsk z Odessą. W tej chwili Port Gdański przygotowuje plan użeglowienia Wisły na odcinku od Gdańska do Warszawy. W tym planie Płock odegra kluczową rolę" – oznajmił.

Według niego, w tym kontekście także planowana budowa drugiego stopnia wodnego między Toruniem a Włocławkiem, "będzie bardzo ważną inwestycją również z punktu widzenia użeglowienia Wisły aż do Warszawy".

"Zrobimy wszystko, żeby Płock był kolejny na mapie dużych inwestycji, jeśli chodzi o żeglugę śródlądową. Jeżeli tak się stanie to uzyskamy obraz Płocka, jako ważnego portu multimodalnego, w którym będą się krzyżować droga kolejowa z CPK oraz trasa żeglugowa przez Wisłę. Będzie to gigantyczna zmiana jakościowa, jeśli chodzi o obecną mapę komunikacyjną Płocka" – oświadczył wicemarszałek Senatu.

Wicepremier Gowin dodał, że w przypadku portu płockiego będzie to "szansa na odbudowę pozycji tego miasta w tym obszarze gospodarki".

W kontekście inwestycji rozwojowych wiceszef rządu i lider Porozumienia nawiązał jednocześnie do zbliżających eurowyborów i przyszłego unijnego budżetu. "Połączenie wysiłków samorządów i rządu oraz przedsiębiorstw wymaga jeszcze jednego dopełnienia. Tym czwartym elementem jest Parlament Europejski, Komisja Europejska i przede wszystkim przyszły budżet europejski" – ocenił.

I dodał, że właśnie z tych powodów obóz Zjednoczonej Prawicy zdecydował się desygnować na lidera swej listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu mazowieckim Adama Bielana – jak podkreślił – "bardzo doświadczonego eurodeputowanego, o ogromnym dorobku, prestiżu i znakomitych kontaktach międzynarodowych".

"Te osobiste kontakty marszałka Bielana są dla mnie wielką nadzieją, że będzie znakomitym ambasadorem interesów całej Polski, województwa mazowieckiego, a także Płocka, w Parlamencie Europejskim w tych nadchodzących kluczowych z punktu widzenia przyszłego unijnego budżetu miesiącach i latach" – powiedział Gowin.

W Płocku, oprócz konferencji prasowej Porozumienia, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego był w czwartek gościem jubileuszowej gali Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, która obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia oraz odbywającego się tam I Zgromadzenia Plenarnego Konferencji Rektorów Publicznych Uczelni Zawodowych.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32079,00 $ tona 0,55% 23 cze
 Cynk 2869,00 $ tona 0,99% 23 cze
 Aluminium 2386,00 $ tona 0,46% 23 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.