• <
BOTA_FILM_2021

Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing

19.12.2020 11:20 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing
Szkolenie dla kadry instruktorskiej programu PolSailing - GospodarkaMorska.pl
fot. PZŻ

W formie wirtualnej, na platformie ClickMeeting odbyło się szkolenie kadr instruktorskich Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PolSailing. To flagowy program Polskiego Związku Żeglarskiego w zakresie upowszechniania żeglarstwa realizowany wraz z Ministerstwem Sportu i przy współpracy z ośrodkami regionalnymi w Polsce. PolSailing dedykowany jest nie tylko dzieciom, ale też całym rodzinom. Obejmuje szkolenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczną naukę żeglowania na łódkach typu Optimist oraz deskach windsurfingowych pod okiem wykwalifikowanych trenerów.

 

- Podstawą programu jest nie tylko nauka żeglarstwa, ale również przekazywanie wiedzy i umiejętności dotyczących zasad bezpieczeństwa nad wodą, zdrowego stylu życia oraz odpowiedzialnej postawy wobec środowiska naturalnego. Dzisiaj niezwykle ważne jest, aby dzieci inspirować, wskazywać im drogę. Tą drogą może być żeglarstwo, dlatego bardzo nam zależy na tym, aby wiedzę przekazywać w sposób ciekawy i przede wszystkim profesjonalny. Cieszę się, że nasze szkolenia spotykają się z dużym zainteresowaniem kadry instruktorskiej. Program przynosi wymierne efekty, dzieci nie tylko poznają żeglarstwo, ale też wiele z nich przy żeglarstwie zostaje – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. 

 

PolSailing to program upowszechniający żeglarstwo, pokazujący dzieciom i ich rodzicom, że sport ten może stać się pasją, przygodą, a nawet stylem życia. Idealnym tego przykładem jest Marcin Rudawski, wielokrotny mistrz świata w klasie Laser Radial, trener i przedsiębiorca działający w branży żeglarskiej. 

 

- Często w pogoni za wynikami sportowymi zapominamy jak wyjątkowy sport wybraliśmy i jak wiele benefitów on potrafi nam przynieść. Żeglarstwo to szkoła życia, styl życia i sposób na życie. To przyjaźnie i podróże. To nie tylko sport i rywalizacja, ale też wiele możliwości już po zakończeniu kariery sportowej. Zdobyte doświadczenie można przekuć na pracę jako instruktor lub trener żeglarstwa, sędzia czy działacz w klubach i instytucjach związanych z żeglarstwem. Można też prowadzić rejsy komercyjne, czy też znaleźć zatrudnienie w firmach z branży jachtowej – mówił podczas szkolenia Marcin Rudawski. 

 

O tym jak wygląda realizacja programu PolSailing opowiadali: Marta Frydrychowicz, trenerka Toruńskiego Klubu Żeglarskiego i koordynatorka edukacji żeglarskiej w klasie Optimist w Toruniu oraz Piotr Jasiniak, koordynator zajęć w windsurfingu w Poznaniu. Z kolei Pior Kamola, instruktor AZS AWFiS Gdańsk oraz Optymiści Gdańsk, pokazał jak można przeprowadzić zajęcia żeglarskie w formie zdalnej, na przykładzie zajęć ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku. Zachęcał też do współpracy między szkołami a trenerami i klubami żeglarskim w zakresie edukacji żeglarskiej. 

 

O tym w jaki sposób przeprowadzić zajęcia, by były one bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla sprzętu mówił Tomasz Figlerowicz z Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist i członek komisji sportu PZŻ. Przygotowanie sprzętu, ubiór zawodnika, wyposażenie pontonu trenerskiego, kontakt z zawodnikiem, procedury, wymagane dokumenty, zgody i oświadczenia – wszystko to trzeba wiedzieć, aby zapewnić uczestnikom zajęć komfort i bezpieczeństwo. Tomasz Figlerowicz opowiadał także o właściwym doborze sprzętu i trymie żagli, a Mariusz Goliński dzielił się wiedzą z zakresu pływania na windsurfingu.

 

Trening - przygotowanie zajęć, składowe, czas, komunikacja – wiedzą z tego zakresu podzielił się Jacek Turczynowicz z Odyssey Sailing Club, a podstawowe przepisy regatowe omówił Aleks Prusiński, międzynarodowy sędzia żeglarstwa. Z kolei Zbigniew Czubek, trener ds. młodzieży i juniorów PZŻ przedstawił system szkolenia Polskiego Związku Żeglarskiego, a harmonijny system rozwoju zawodnika zaprezentował Arkadiusz Komorowski z Polskiego Stowarzyszenia Klasy Optimist. O tym jak ważną rolę w życiu dziecka, szczególnie uprawiającego sport w dobie COViD-19, odgrywa odporność psychiczna i jak radzić sobie ze stresem, mówiła dr Milena Lachowicz, psycholog z zespołu wsparcia szkoleniowego PZŻ. 

 

- Szkolenie oceniam bardzo pozytywnie. Zarówno przemyślany, zróżnicowany i kompleksowy program, jak i dobór prelegentów przełożyły się na wysoką wartość merytoryczną konferencji. To niezwykle ważne, by poprzez takie inicjatywy podnosić poziom wiedzy i dostarczać narzędzi szkółkom i sekcjom, zwykle działającym na obrzeżach sportu wyczynowego, których praca, choć rzadziej bezpośrednio przekłada się na punkty dla klubu, to jednak w największym stopniu przyczynia się do popularyzacji i promocji żeglarstwa oraz zaszczepiania sportowego bakcyla najmłodszym, którzy z czasem staną się zawodnikami. To w szkółkach dzieci stykają się z tą dyscypliną po raz pierwszy, dlatego tak ważne jest, by i tu prezentować żeglarstwo przez pryzmat specjalistycznej wiedzy i najlepszych praktyk, co niewątpliwe zaprocentuje w rozwoju zawodników na dalszych etapach szkolenia. Etap początkowy, to również najlepszy czas na wychowanie poprzez sport i nauczanie uniwersalnych wartości takich jak: szacunek, przyjaźń, dążenie do perfekcji, pokojowe, zdrowe współzawodnictwo czy postawa fair play, których właściwe rozumienie i przyswojenie wśród dzieci i młodzieży przekłada się nie tylko na wyniki sportowe, ale również na godne i pełne sukcesów dorosłe życie. Program szkolenia PolSailing zawierał wszystkie istotne w szkoleniu początkowym tematy, które w niezwykle ciekawy sposób prezentowali wyselekcjonowani specjaliści, dlatego raz jeszcze gratuluję organizatorom przemyślanego i holistycznego podejścia do szkoleń dla trenerów i jestem głęboko przekonany, że przy utrzymaniu tej tendencji, z czasem efekty takich inicjatyw staną się wyraźnie odczuwalne i widzialne w środowisku żeglarskim i przełożą się na stale rosnącą jakość wyszkolenia kadr zawodniczych, czego serdecznie życzę Polskiemu Związkowi Żeglarskiemu i zespołowi PolSailing, jak i całemu polskiemu środowisku żeglarskiemu – mówi Karol Ozonek z Działu Kultury i Edukacji Olimpijskiej PKOL, uczestnik szkolenia.

 

- Szczególnie cieszy nas duża frekwencja uczestników, która pierwszego dnia oscylowała wokół 80 osób, a w niedziele utrzymywała się na poziomie 70 słuchaczy. Jest to ewidentne potwierdzenie, że instruktorzy/trenerzy mają potrzebę poszerzania wciąż swojej wiedzy i uczenia się od siebie nawzajem, co utwierdza nas w przekonaniu, że warto tę inicjatywę kontynuować. Po usłyszeniu wielu pozytywnych opinii od uczestników, jest ogromna motywacja do organizacji kolejnych takich wydarzeń. Oczywiście sukces ten zawdzięczamy przede wszystkim prelegentom, z którymi bardzo sprawnie się współpracowało, czego efektem były profesjonalne prelekcje – mówi Weronika Dyjas z Wydziału Upowszechniania i Rozwoju Polskiego Związku Żeglarskiego. 

 

- To było jedno z ostatnich działań w programie PolSailing w tym roku. Bardzo budujące jest to, że w szkoleniu wzięło udział tak wielu animatorów, nauczycieli, instruktorów i trenerów żeglarstwa, którzy mają doświadczenie zarówno w edukacji żeglarskiej na jej początkowym etapie, jak i tych z wieloletnim doświadczeniem szkoleniowym, również w pracy z olimpijczykami. Wszyscy zgodnie twierdzili, że wiedzy nigdy dość. Za przygotowanie szkolenia dziękuję Weronice Dyjas i mam nadzieję, że kolejne szkolenie odbędzie się już w formie tradycyjnej – mówi Maciej Szafran, koordynator programu PolSailing.
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.