• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

„Flisak” popłynie przez Wisłę

pc

19.04.2019 10:41 Źródło: własne

Partnerzy portalu

„Flisak” popłynie przez Wisłę - GospodarkaMorska.pl

„Flisak” to nazwa jednostki promowej, która będzie kursować między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka. Imię dla promu zostało wybrane w otwartym konkursie, zorganizowanym przez Urząd Marszałkowski Wojeództwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasto Solec Kujawski przy współpracy regionalnych mediów.

Uroczyste rozdania nagród odbędzie 24 kwietnia 2019 r. (środa) w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu w sali patio na pierwszym piętrze o godzinie 9.00.

W organizację konkursu włączyły się redakcje:

  • Dziennika Toruńskiego „Nowości”,
  • „Expressu Bydgoskiego”,
  • „Gazety Pomorskiej”,
  • Radia WAWA,
  • Radia PiK,
  • Radia GRA,
  • „Gazety Wyborczej” Bydgoszcz,
  • „Gazety Wyborczej” Toruń,
  • Telewizji Polskiej SA – TVP3 oddział w Bydgoszczy,
  • Telewizji Kablowej Toruń.

Mieszkańcy naszego województwa zgłaszali każdemu z partnerów nazwy dla promu, spośród nich partnerzy nadsyłali jeden wybór Urzędowi Marszałkowskiemu, głównemu organizatorowi konkursu. Finałowe nazwy to: „Olender”, „Santor”, „Flisak”, „Kujawy”, „Kujawiak”, „Kopernik”, „Kujawia”, „Promyk”, „Wisłolot”, „Vistulanka”, „Szuwarek”. Zwycięską nazwę wyłoniło głosowanie każdego z partnerów konkursu, którzy przyznawali punkty nazwom w skali od 0 do 10. „Flisak” zwyciężył zdecydowanie uzyskując 106 punktów, na kolejnych miejscach znalazły się nazwy „regionalne”: „Kujawy”, „Kujawia”, „Kujawiak”.

Nazwę „Flisak” uzasadniano między innymi w następujący sposób: „Przeprawa między Solcem Kujawskim i Czarnowem istniała od zawsze i sprawowana była przez flisaków, którzy spławiali drewno do okolicznych tartaków i do granicy z Niemcami. Osiedlali się także wzdłuż rzek, m.in. Wisły”.

Zwycięską nazwę zgłosili Miasto Solec Kujawski i redakcja Dziennika Toruńskiego „Nowości”.

– Przeprawa skomunikuje ważne drogi krajowe, nr 10 i nr 80, m.in. ułatwi dojazdy do pracy w firmach ulokowanych na terenie soleckiego parku przemysłowego. Liczymy też, że wpłynie na podniesienie atrakcyjności turystycznej tej części województwa. Samorząd województwa realizuje przedsięwzięcie wspólnie z Solcem Kujawskim, który jest partnerem wiodącym, powiatami bydgoskim i toruńskim oraz gminą Zławieś Wielka – tłumaczy marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Prom


Przetarg na budowę i rozruch jednostki promowej wygrała spółka Techno-Marine z Malborka, która zrealizuje zamówienie za kwotę 5,9 mln zł. Prom zostanie objęty 24-miesięczną gwarancją. Wszystkie części kadłuba i zabudowy zostały już zmontowane. Teraz pora na montaż układu napędowego i elementów wyposażenia oraz malowanie. Prom będzie gotowy tego lata.

Prom jest jednostką bocznokołową, z dwoma silnikami napędzającymi koła łopatkowe. Na głównym pokładzie znajdzie się miejsce dla 15 samochodów osobowych lub 1 autobusu, 2 busów i 6 samochodów osobowych.  Na dziobie i rufie zamocowane będą klapy wjazdowo-zjazdowe podnoszone siłownikami hydraulicznymi. Na prawej burcie w rejonie śródokręcia usytuowana ma być sterówka, posadowiona nad pokładem, w celu zapewnienia dobrej widoczności. Na lewej burcie będą miejsca siedzące dla 42 pasażerów, a na prawej dla 16 osób.

Przyczółki i drogi

Budowę dróg dojazdowych i przyczółków przeprawy zleci wyłonionemu w przetargu konsorcjum, którego liderem jest firma Kormost. Inwestycja jest realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Do tej pory zakończyły się prace projektowe. Teraz kompletowane są decyzje i pozwolenia niezbędne do rozpoczęcia prac budowlanych. To musi potrwać, bo rzecz dotyczy Wisły i obszarów chronionej przyrody. Ta część inwestycji, warta 12,8 mln zł, ma zakończyć się późną jesienią.

Od strony Solca Kujawskiego istniejąca droga zostanie wzmocniona na odcinku od ul. Bydgoskiej do przyczółków, a na północnym brzegu od drogi krajowej nr 80 do przyczółków. Zaplanowano wykonanie jezdni o szerokości 6 metrów z poboczem, od strony Solca powstanie również chodnik. Trasa będzie dostosowana do przejazdu pojazdów o nacisku do 10 ton na oś. Od strony Czarnowa – na przewężonym przejeździe przez koronę wału, gdzie ulokowane są urządzenia hydrotechniczne – pojawi się wahadłowa sygnalizacja świetlna. W ramach zadania skorygowana zostanie też geometria skrzyżowań ul. Żeglarskiej z ul. Kościuszki i ul. Bydgoską w Solcu Kujawskim.  Przy skrzyżowaniu z drogami krajowymi w Solcu Kujawskim (DK nr 10) oraz Czarnowie (DK nr 80) staną tablice informujące m.in. o czasie oczekiwania na prom.

Najwięcej prac będzie się toczyć w obrębie istniejących wojskowych przyczółków przeprawy. Zostaną one rozbudowane, oświetlone oraz wyposażone w monitoring. Przy każdym powstaną dwa stanowiska do przybijania jednostki promowej – takie rozwiązanie uwzględnia wahania poziomu wody w Wiśle. Przy przeprawie funkcjonować będą niewielkie parkingi (miejsce dla autokaru i 5 pojazdów osobowych).

Wspólnie dla uruchomienia przeprawy


Realizacja zadania została ujęta w Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Drogowej i Kolejowej na lata 2014-20. Jest on sfinansowany w oparciu o Regionalny Program Operacyjny. Środki na bieżące funkcjonowanie przeprawy, oprócz wpływów z biletów, zapewnią wspólnie samorząd województwa oraz powiaty bydgoski i toruński, a także gminy Solec Kujawski i Zławieś Wielka.

Prom w liczbach

    długość konstrukcyjna – 24 m
    szerokość konstrukcyjna – 11 m
    prędkość – 13 km/h
    moc silników – każdy 89-120 kW
    pojemność – 15 samochodów osobowych + 80 pasażerów

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.