• <

US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]

07.07.2021 23:50 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA]
US Army już w Porcie Gdańsk. Zobacz ciężki sprzęt bojowy, który przypłynął z Teksasu [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Przeładunek pojazdów i ciężkiego sprzętu amerykańskiego wojska rozpoczął się w poniedziałkowy (5 lipca) poranek. Na placu Portu Gdańsk są już pierwsze jednostki bojowe US Army. Kolejne pojawią się tam 8 lipca. Misję wsparcia US Army dla Europy pod hasłem Atlantic Resolve nadzoruje z polskiej strony grupa BLG Logistics.

Operująca na terenie Portu Gdańsk grupa BLG Logistics we współpracy z American Roll-on Roll-off Carrier (ARC) wygrała 5-letni kontrakt dla Amerykanów. To nie pierwszy raz gdy firmy podejmują wspólne działania. 

Z Teksasu do Gdańska

Maszyny przypłynęły do Polski z Fort Riley na statku ARC Endurance. Pojazdy i ciężki sprzęt wojskowy (m.in. czołgi) I Dywizji Piechoty US Army pojawiły się w Europie w ramach wsparcia amerykańskiego wojska. Misja została nazwana Atlantic Resolve.

Pierwszy statek wypełniony ciężkim sprzętem wojskowym w ramach nowego kontraktu z US Army przypłynął do gdańskiego portu około godz. 4.00 w poniedziałek. Dowódca sierż. gen. bryg. Andrew Gainey i kom. sierż. major Robert Wilson spotkali się z żołnierzami, którzy pomagali w transporcie jednostek na teren portu.

Drugi statek w Porcie Gdańsk ma się pojawić w czwartek (8 lipca). Cały sprzęt, który przypłynął do Gdańska w ciągu najbliższych kilku tygodni trafi na poligony w Toruniu, Trzebieniu oraz Drawsko Pomorskim, gdzie odbędą się ćwiczenia wojskowe pod nadzorem I Dywizji Piechoty US Army.

Dobra współpraca z US Army

Przypomnijmy, że to już nie pierwsza współpraca z czołowym amerykańskim przewoźnikiem ro-ro, który świadczy usługi transportowe dla US Army. Warto podkreślić, że BLG Logistics ma już duże doświadczenie w podobnych operacjach z udziałem wojsk amerykańskich, zarówno w Gdańsku, jak w Bremerhaven. Grupa kapitałowa BLG Logistics, do której należy BLG Autoterminal zajmuje się operacjami z udziałem wojsk amerykańskich już od dziesięcioleci. 

Ostatnia operacja realizowana z udziałem US Army i BLG miała miejsce w połowie września ubiegłego roku. Przy Nabrzeżu Szczecińskim odbył się rozładunek prawie 400 sztuk różnego rodzaju amerykańskiego sprzętu wojskowego.

- Dzięki zrealizowanej przez Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S. A. inwestycji związanej z przebudową Nabrzeża Szczecińskiego w Porcie Wewnętrznym możliwe jest cumowanie jednostki o takich parametrach - mówi Anna Drozd, rzecznik Portu Gdańsk.

I jak dodaje, statek mv Endurance ma długość 264 metrów, a po rozłożeniu rampy prawie 300 metrów.

- Jest to kolejny przykład doskonałej współpracy Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. i kontrahentów działających na terenie portu. To logistyczne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez połączenia sił firmy BLG Logistics i Portu Gdańskiego Eksploatacja S.A., który obsługuje przeładunek jednostek - podsumowuje rzecznik.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39475,00 $ tona -1,13% 2 gru
 Cynk 3293,00 $ tona -0,06% 2 gru
 Aluminium 2654,00 $ tona -0,56% 2 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.