• <
BOTA_FILM_2021

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

28.12.2020 12:05 Źródło: Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19
Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19  - GospodarkaMorska.pl
fot. AMW

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.

Żołnierze, szczególnie żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, cały czas wspierają seniorów – zarówno tych, którzy są pensjonariuszami placówek pomocy społecznej, jak i tych, którzy pozostają we własnych domach. Żołnierze docierają z pomocą do kombatantów, osób starszych, jak również przebywających na kwarantannie.

Od początku października wojsko wspólnie z policją monitoruje przestrzeganie kwarantanny.

Wydzielone w wojskach chemicznych zespoły odpowiadają za dezynfekcję sprzętu, pomieszczeń w jednostkach wojskowych oraz personelu wojskowego. Cały czas  Wojsko Polskie prowadzi także dezynfekcję m. in. domów pomocy społecznej.

W system opieki zdrowotnej włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa 7 wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa, w tym dwa mobilne.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Kalendarium najważniejszych działań podejmowanych przez Wojsko Polskie

25 grudnia

W dniach 25-27.12.2020 r. w ramach operacji "Zumbach" żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej oraz wojsk operacyjnych udzielili wsparcia kierowcom samochodów ciężarowych na granicy brytyjsko-francuskiej. Zadaniem polskich żołnierzy było, we współdziałaniu z polskimi służbami konsularnymi, udzielenie wsparcia brytyjskim służbom granicznym i medycznym w zakresie zabezpieczenia logistycznego w żywność i wodę oraz badań na obecność koronawirusa kierowców oczekujących na odprawę graniczną w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii.

8 grudnia

W ramach akcji „Łączymy na Święta” żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej od 21 do 24 grudnia, m. in. w szpitalach, domach pomocy społecznej oraz w domach kombatantów zajmą się organizacją połączeń wideo z rodzinami i bliskimi. Pomocą objęte zostaną osoby starsze, weterani oraz pacjenci szpitali onkologicznych.

26 listopada

Wojskowi wspierają już 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz pomagają przy budowie 11 szpitali tymczasowych. Ponadto żołnierze pomagają kombatantom, osobom starszym oraz przebywającym na kwarantannie.

20 listopada

Prawie 10 tys. żołnierzy jest zaangażowanych w walkę z koronawirusem. Wojskowi wspierają niemal 800 szpitali, 145 stacji sanitarno - epidemiologicznych oraz 17 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Ponadto Wojsko Polskie prowadzi około 300 aktywnych zespołów wymazowych oraz pomaga w 28 Domach Pomocy Społecznej.

17 listopada

Wojsko Polskie wspiera już 720 szpitali oraz 160 stacji sanitarno – epidemiologicznych.

13 listopada

Żołnierze wspierają obecnie 625 szpitali i 25 Domów Pomocy Społecznej na terenie kraju. Ponadto wojskowi są zaangażowani do pobierania próbek do badań na obecność koronawirusa już w 250 punktach. Działa 265 aktywnych zespołów wymazowych.

10 listopada

Wojsko Polskie wspiera 640 szpitali w całej Polsce. Łącznie działa już ponad 500 punktów do pobierania materiału do badań i zespołów wymazowych. Żołnierze z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej zakończyli dziś dystrybucję płynów do dezynfekcji oraz środków ochronnych, które trafiły do 192 podmiotów administracji publicznej i 34 placówek medycznych.

Ponadto ruszyła akcja Ministerstwa Obrony Narodowej i Wojska Polskiego, w której minister Mariusz Błaszczak zwrócił się do żołnierzy, którzy przeszli COVID-19 i zakażenie SARS-CoV-2, z prośbą o oddawanie osocza.

6 listopada

Wojsko Polskie zorganizuje szpital tymczasowy w hangarze 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Specjaliści z Wojskowego Instytutu Medycznego zapewnią najwyższą jakość leczenia 250 chorych osób na COVID-19.

Ponadto prawie 500 wojskowych studentów medycyny będzie pomagać w leczeniu pacjentów z koronawirusem oraz wspierać służbę zdrowia w opiece pielęgniarskiej.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej odpowiedzialni są za dystrybucję maseczek i środków ochrony indywidualnej do 192 podmiotów administracji publicznej i 34 placówek medycznych na terenie województwa podkarpackiego.

5 listopada

Dziś została uruchomiona całodobowa infolinia wsparcia dla ośrodków pomocy społecznej i organizacji pozarządowych pod numerem 800 100 115.
Ponadto wojska operacyjne wspólnie z Wojskami Obrony Terytorialnej nadal wspierają prace administracyjne służby zdrowia oraz pobierają wymazy na obecność koronawirusa na terenie całej Polski.

4 listopada

Do 600 szpitali zostało skierowanych 2 tys. żołnierzy, którzy będą wspierali placówki medyczne w pracach administracyjnych, m. in. w raportowaniu o wolnych łóżkach dla pacjentów z koronawirusem. Ponadto prawie 250 studentów wojskowych z Wojskowej Akademii Technicznej wesprze pracę Sanepidu w Warszawie.

3 listopada

Wojsko Polskie pomaga już w 339 szpitalach na terenie całej Polski. Działają 202 zespoły wymazowe. Czynnych jest  220 punktów, w których pobierane są próbki do badań na obecność koronawirusa. Żołnierze pomagają także w kilkudziesięciu Domach Pomocy Społecznej.

Wojsko Polskie będzie odpowiadało za funkcjonowanie trzech szpitali tymczasowych dla pacjentów z SARS-COV-2: w Warszawie, Krakowie i w Ciechocinku.
Ponadto Wojska Obrony Terytorialnej wspierają już prawie 80 Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych wykonując prace administracyjno-biurowe.

2 listopada

Prawie 170 wojskowych zespołów dezynfekcyjnych działa dziś na terenie całej Polski. Wojskowi dezynfekują m. in.  szpitale, placówki opieki medycznej, domy pomocy społecznej, stacje ratownictwa medycznego oraz karetki pogotowia.

Żołnierze pobierają wymazy w 250 punktach, w tym w 9 punktach drive thru. Cały czas wojskowi logistycy transportują testy wymazowe do labolatoriów. W ciągu ostatniej doby 65 000 testów wymazowych przetransportowali logistycy z Opola, a prawie 72 000 logistycy z Bydgoszczy.

Żołnierze Wojska Polskiego przetransportowali do placówek medycznych i opiekuńczych prawie 170 butli z tlenem.

30 października

Dziś zadania związane z przeciwdziałaniem skutkom pandemii wykonuje prawie 4,5 tys. żołnierzy. Wojskowi pomagają w niemal 300 szpitalach, ponad 50 sanepidach i Domach Pomocy Społecznej. Pobierają także wymazy w 227 punktach.

Obecnie 35% wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach jest przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem. Ponadto w system opieki zdrowotnej cały czas włączonych jest 14 wojskowych szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej.

29 października

Żołnierze pobrali już ponad 15 tys. wymazów do badań na obecność koronawirusa w 225 punktach na terenie całej Polski. Wojsko Polskie pomaga w 70 sanepidach i 262 szpitalach.

28 października

W ramach wsparcia służby zdrowia żołnierze pobierają próbki do badań na obecność koronawirusa już w 222 punktach na terenie Polski. Ponadto żołnierze Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych przekazali butle z tlenem dla Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy wspierają placówki opiekuńcze i medyczne w walce z koronawirusem m. in. w Domach Pomocy Społecznej w Jaworznie oraz w szpitalu w Toruniu.

27 października

Wojska Obrony Terytorialnej oraz żołnierze wojsk operacyjnych wspierają już 41 sanepidów oraz 236 szpitali, poza tym w 205 punktach na terenie Polski pobierają próbki do badań na obecność koronawirusa.

Dziś ratownicy medyczni z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego rozpoczęli pobieranie wymazów na obecność SARS-CoV-2 w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, gdzie będą działać do końca listopada.

26 października

Ponad 3 tysiące żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych jest w walkę z epidemią koronawirusa. W 192 punktach żołnierze pobierają materiał do badań na obecność wirusa i wspierają funkcjonowanie 200 szpitali w całej Polsce.

Ponadto z Agencji Rezerw Materiałowych wojskowi logistycy przetransportowali 500 tys. par rękawic, 90 tys. litrów płynów dezynfekcyjnych, 500 tys. maseczek, 40 tys. kombinezonów i 15 tys. przyłbic, zabezpieczając tym samym pracę żołnierzy w punktach DriveThru, domach pomocy społecznej i szpitalach.

23 października

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podjął decyzję o tym, że Wojsko Polskie zorganizuje tymczasowy szpital wojskowy do walki z epidemią COVID-19 w Warszawskim Centrum EXPO XXI. Szpital zacznie funkcjonować 16 listopada. Będzie placówką modułową działającą w trybie care step-down, czyli przyjmującą pacjentów do kontynuacji leczenia szpitalnego. Zarówno wymagających intensywnej terapii, jak i tych do leczenia zachowawczego.

22 października

Żołnierze Wojska Polskiego działają w 57 punktach wymazowych, gdzie pobierają materiał do badania na obecność koronawirusa. Od początku epidemii żołnierze pobrali już 220 tysięcy wymazów. 30% z nich zostało pobranych w punktach drive-thru.

Wojska Obrony Terytorialnej wspierają inne służby w przygotowaniu niezbędnej infrastruktury na PGE Narodowy, gdzie powstaje tymczasowy szpital dla osób zakażonych COVID-19.

Ponadto żołnierze prowadzą odkażanie i ozonowanie powierzchni w szpitalach i placówkach medycznych, a także dezynfekują pojazdy sanitarne.

21 października

W ramach wspierania służby zdrowia żołnierze Wojska Polskiego działają w 28 punktach drive & thru , w których pobierają materiał do badania na obecność koronawirusa. Na terenie kraju działają też 53 mobilne zespoły wymazowe.

20 października

2415 żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowanych w walkę z koronawirusem, w tym ponad 480 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej wspomaga policję w monitoringu kwarantanny, a ponad 300 żołnierzy wojsk chemicznych oraz z grup dezynfekcyjnych m. in. z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych i 18. Dywizji Zmechanizowanej prowadzi dezynfekcję karetek, namiotów medycznych i pomieszczeń.

19 października

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej przetransportowali dziś, po zakończonej hospitalizacji pensjonariuszy ze szpitala w Torzymiu do Domy Pomocy Społecznej w Zielonej Górze.

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest łącznie ponad 2400 żołnierzy wojsk operacyjnych i Wojsk Obrony Terytorialnej. Terytorialsi wspomagają także pracę personelu medycznego w 119 szpitalach i pomagają w 400 Domach Pomocy Społecznej, opiekują się ponad 1200 seniorami.

17 - 18 października

Żołnierze 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej zabezpieczyli transport 20 seniorów ze szpitala w Drezdenku do Domu Pomocy Społecznej. W weekend żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobrali około 3700 próbek materiałów do badania na obecność koronawirusa.

16 października

Żołnierze WOT wspierają ponad 120 szpitali i większość Domów Pomocy Społecznej. 16 października terytorialsi pobrali do badań ponad 1 000 wymazów.  Ok. 500 żołnierzy WOT razem z policjantami zaangażowanych jest w monitorowanie kwarantanny. Przestrzeganie kwarantanny kontroluje także Żandarmeria Wojskowa. W gotowości pozostaje ponad 120 żołnierzy IwspSz z grup dezynfekcyjnych.

15 października

Terytorialsi z 13. Śląskiej Brygady pod kierownictwem lekarza Grupy Podhalańskiej GOPR przejęli opiekę nad 55 mieszkańcami Domu Seniora w Jaworznie. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej dostarczyli środki ochrony indywidualnej do 20 placówek medycznych na terenie woj. podlaskiego.

14 października

440 żołnierzy WOT razem z policją zaangażowanych w przestrzeganie kwarantanny. Pod opieka terytorialsów 1160 kombatantów i osób starszych.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.