• <
bulk_cargo_port_szczecin

Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika

jm

11.08.2021 05:50 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika

Partnerzy portalu

Terminal LNG w Świnoujściu. Trwa budowa trzeciego zbiornika - GospodarkaMorska.pl
Fot. Gaz-System

W ramach rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu powstała już płyta fundamentowa pod trzeci zbiornik.

Budowa nowego zbiornika LNG o pojemności ok. 180 tys. m3 brutto wraz z towarzyszącymi mu instalacjami i urządzeniami oraz połączeniem technologicznym z istniejącą infrastrukturą to część rozbudowy Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Z kolei cały projekt stanowi element większego planu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej Gaz-System, która jest operatorem terminalu.

Nowy zbiornik LNG w Terminalu LNG jest budowany przez konsorcjum firm PORR S.A. I TGE Gas Engineering GmbH. Inwestycja ma być gotowa z końcem 2023 roku. Zbiornik zwiększy zdolność procesowego składowania LNG. W Terminalu trwają także prace nad budową dodatkowego stanowiska rozładunkowo-załadunkowego do obsługi mniejszych jednostek LNG: gazowców, bunkierek oraz jednostek feederowych.

W pierwszej połowie 2021 roku Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zanotował dobry wynik, osiągając 1,5 mln ton obsłużonych ładunków.

Na całym świecie rośnie znaczenie skroplonego gazu ziemnego (LNG). Wzrasta liczba zamawiany statków, które mają używać go jako paliwa, pośród nich nie brakuje dużych jednostek. Służy także do zasilania wielu obiektów na lądzie. Wielu ekspertów uważa, że jest to odpowiednie paliwo przejściowe, prowadzące żeglugę do zerowej emisji. Jednocześnie opublikowany w poniedziałek 9 sierpnia raport działającego przy ONZ Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) podaje, że metan, jeden z kluczowych składników skroplonego gazu ziemnego, ma duży wpływ na ocieplenie klimatu.
Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.