• <
port_rezerwa_mega_1100_200

Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy

jm

23.08.2021 14:35 Źródło: Newseria Biznes
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy
Porty w Szczecinie i Świnoujściu: modernizacja to miejsca pracy - GospodarkaMorska.pl
Fot. Arro / fotopolska.eu / Wikipedia

Trwa modernizacja i pogłębianie toru wodnego Świnoujście – Szczecin. Po zakończeniu inwestycji porty będą mogły przyjąć nawet dwukrotnie więcej ładunków. Wzrośnie także zatrudnienie w regionie.

Pandemia nie zastopowała procesów inwestycyjnych w portach w Świnoujściu i Szczecinie. –Przeciwnie, właśnie realizowane są inwestycje, o których mówiło się od lat. Ku końcowi zbliża się modernizacja i pogłębienie toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości technicznej 12,5 metra. To jest absolutnie milowy krok w rozwoju portów. Ale żeby ilość obsługiwanych ładunków wzrosła, Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście musi dostosować nabrzeża portowe do nowej głębokości technicznej toru wodnego. Z drugiej strony musimy je przystosować do przyjęcia większej masy ładunkowej – powiedziała agencji Newseria Biznes rzeczniczka prasowa Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Monika Woźniak-Lewandowska.

Po zakończeniu pogłębiania, do portu w Szczecinie będą mogły zawijać statki o zanurzeniu do 11 metrów i ładunkiem 45-50 tysięcy ton. Dzisiaj port może obsłużyć jednostki o zanurzeniu 9,15 metra i z ładunkiem 25-30 tysięcy ton. Trwają towarzyszące pogłębianiu modernizacje nabrzeży i budowa nowych w rejonie Basenu Kaszubskiego i Kanału Dębickiego. One również będą dostosowane parametrami do obsługi większych statków.

– W obydwu portach – w Szczecinie i Świnoujściu – modernizowana jest infrastruktura techniczna: sieci wodociągowe, kanalizacyjne, elektroenergetyczne, a więc wszystko, czego nie widać gołym okiem, a co wpływa na sprawne funkcjonowanie portu i spółek portowych – dodaje Monika Woźniak-Lewandowska.

Zmiany przechodzi także terminal promowy w Świnoujściu, który będzie dostosowany do obsługi transportu intermodalnego. Powstaje tam też dodatkowy parking dla samochodów ciężarowych, by nie blokowały one dojazdu do terminalu w razie spiętrzenia ruchu.

Projektem, który ma mieć niebagatelny wpływ na gospodarkę całego regionu, jest budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu. Ma on być gotowy do przyjęcia statków w ciągu najbliższych kilku lat. W jego sąsiedztwie powstaje także dodatkowe nabrzeże do redystrybucji LNG.

– Wartość wszystkich inwestycji to ponad miliard złotych. Ale modernizowane są także drogi dojazdowe do portów w Szczecinie i Świnoujściu: kolejowe wspólnie z PKP PLK i kołowe. Projekty zakończą się w 2023 roku i wtedy do portów wkroczy absolutnie nowa jakość obsługi ładunków – przekonuje Monika Woźniak-Lewandowska. – Kiedy zakończymy cały proces inwestycyjny, liczba obsługiwanych nabrzeży także wzrośnie. Będzie to ogromny skok jakościowy i ilościowy, jeżeli chodzi o obsługę ładunków w zespole portów Szczecin – Świnoujście. Inwestycje wpłyną nie tylko na strukturę przeładunkową w portach, ale i podwoją praktycznie ilość obsługiwanych ładunków. Proszę zwrócić uwagę, jak wielki to będzie miało wpływ na gospodarkę regionu – mówi rzecznika ZMPSiŚ.
Według szacunków jedno miejsce pracy w porcie generuje od trzech do ośmiu miejsc pracy w regionie i otoczeniu portu.

– Jeżeli stworzymy warunki do zwiększenia ilości przeładowywanych towarów, to siłą rzeczy potrzeba będzie więcej ludzi do pracy, zarówno w porcie, jak i do obsługi całego łańcucha logistycznego – podkreśla Woźniak-Lewandowska.
Bollore Logistics
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34937,00 $ tona 1,67% 16 wrz
 Cynk 3063,00 $ tona 0,39% 16 wrz
 Aluminium 2868,00 $ tona 0,03% 16 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.