• <

Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki

Strona główna Edukacja, praca Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki
Konferencja prasowa i wystawa w Morskim Centrum Nauki - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

ew

03.12.2020 Źródło: mat. prasowe

W czwartek 3 grudnia w Morskim Centrum Nauki odbyła się konferencja prasowa połączona z prezentacją wystawy pt.: „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina”. Dyrektor MCN Witold Jabloński przedstawił ideę wystawy i jej autora.

- Jedną z naszych aktywności jest prezentowanie dorobku szczecińskich twórców, dlatego nawiązaliśmy współpracę z dr Markiem Łuczakiem, który dokonał wyboru fotografii obrazujących życie Łasztowni przed wojną i krótko po wojnie. Szczecinianie chętnie wybierają się tutaj na spacery, będą mogli więc poznać historię tego miejsca – mówił dyrektor MCN Witold Jabłoński.

- Bardzo się cieszę ze współpracy z panem Markiem Łuczakiem, bo zawsze podziwiałem jego pasję odkrywania tajemnic Szczecina. Jednym z miejsc, które dzisiaj na nowo tworzą swoją definicję, jest Łasztownia, która niegdyś tętniła życiem, a potem podupadła w związku z załamaniem gospodarki morskiej. Od około 10 lat konsekwentnie, wspólnym wysiłkiem samorządów i instytucji prywatnych staramy się przywrócić  życie temu miejscu. Zaczęło się od Starej Rzeźni i wizji pani Laury Hołowacz, którą jako samorząd województwa wsparliśmy środkami z instrumentu Jessica w wysokości blisko 8 milionów zł. Dzisiaj Stara Rzeźnia prowadzi aktywną działalność biznesową i kulturalną. Malownicza Marina również  powstała ze wsparciem środków unijnych. Kolejny obiekt, czyli Morskie Centrum Nauki powstaje między innymi dzięki 94 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i będzie to bardzo ważny element rewitalizacji i redefiniowania Łasztowni. Chciałbym, aby ta część miasta stała się symbolem morskości Szczecina i regionu, jego siły gospodarczej, naukowej i kulturalnej – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

– W przyszłym tygodniu odbędzie kolejny ważny krok na drodze do powstania MCN – podpisanie umowy z wykonawcą wystawy stałej Centrum. Nie jest sztuką jedynie wybudowanie samego obiektu, trzeba go też nasycić intrygującą treścią.

Dr Marek Łuczak opowiedział o pracach składających się na plenerową wystawę rozmieszczoną wzdłuż powstającego na nabrzeżu Odry budynku Morskiego Centrum Nauki. Wystawa składa się z wielkich fotogramów przedstawiających przedwojenny Szczecin na starych fotografiach i pocztówkach. Marek Łuczak jest prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autorem serii monografii o historii Szczecina i licznych publikacji historycznych. Jest również kompozytorem i autorem tekstów („Outsider”).

- To jest nietypowe miejsce, niemal całkowicie zniszczone w 1944 r., kiedy to w ruinę obróciły się niemal wszystkie budynki, kościoły, główna ulica. Wystawa ma na celu pokazać to miejsce, kiedy kwitło jako część miasta z kawiarniami, hotelami, zacumowanymi jednostkami, pełna ludzkiego gwaru i aktywności – mówił dr Marek Łuczak.

Surowce

 Ropa brent 55,09 $ baryłka  0,00% 22:59
 Cyna 22645,00 $ tona 4,16% 21 sty
 Cynk 2707,00 $ tona 0,86% 21 sty
 Aluminium 1992,00 $ tona 0,81% 21 sty
 Pallad 2367,50 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1109,65 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 25,55 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1855,30 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.