• <
CHIPOLBROK_TOP

Naukowcy odkryli nową rafę koralową [foto, wideo]

07.11.2020 15:43 Źródło: Blog MCN
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Naukowcy odkryli nową rafę koralową [foto, wideo]
Naukowcy odkryli nową rafę koralową [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl
fot. schmidtocean.org

Ma ponad 500 m wysokości, jest więc wyższa  Empire State Building (381 m.) w Nowym Jorku czy Petronas Twin Towers (452 m.) w Kuala Lumpur. W ostatnich dniach października naukowcy z z James Cook University w Australii odkryli w pobliżu przylądka Jork - najdalej na północ wysuniętego przylądka Australii - pierwszą od ponad 120 lat nową rafę koralową.

Została odnaleziona 20 października, kiedy zespół naukowców pod kierownictwem dr Robina Beamana przeprowadzał podwodne mapowanie północnego dna morskiego Wielkiej Rafy Koralowej. 25 października zespół przeprowadził nurkowanie przy użyciu podwodnego robota SuBastian firmy Schmidt Ocean Institute. Nurkowanie było transmitowane na żywo w wysokiej rozdzielczości na stronie internetowej Schmidt Ocean Institute, właściciela ROV SuBastian, oraz na YouTube.

Podstawa rafy przypominającej ostrze ma szerokość 1,5 km i wysokość 500 m. W najwyższym punkcie znajduje się zaledwie 40 m poniżej powierzchni morza. Łączy się z siedmioma innymi wysokimi, wolnostojącymi rafami na tym obszarze, mapowanymi od końca XIX wieku.

- Jesteśmy zaskoczeni i podekscytowani tym, co znaleźliśmy - powiedział dr Beaman - Niesamowite jest nie tylko szczegółowe odwzorowanie rafy w 3D, ale także możliwość zobaczenie tego odkrycia za pomocą SuBastian. Stało się to możliwe tylko dzięki zobowiązaniu Schmidt Ocean Institute do przyznania czasu na statek naukowcom z Australii.

ROV (Remotely Operated Vehicle) SuBastian to podwodny zdalny pojazd sterowany służący do naukowej eksploracji głębokiego morza. To podwodny robot, czasami nazywany zdalnie sterowanym okrętem podwodnym, kontrolowany przez pilotów pracujących na statku FALKOR. ROV jest połączony ze statkiem kablem, zawiera instalacje zasilające pojazd i umożliwiające rejestrowanie i przesyłanie danych. Wymiary: ma wymiary 2,7 ​​mx 1,8 mx 1,8 m. Waga - 3200 kg. Jest wyposażony w pięć potężnych silników odrzutowych  - jeden ster strumieniowy przesuwa go na boki, dwa do przodu i do tyłu, a kolejne dwa służą do ruchu pionowego. ROV SuBastian może zejść do maksymalnej głębokości roboczej 4500 metrów i poruszać się z prędkością 0,5 - 3 węzłów, w zależności od głębokości i siły prądów morskich.

SuBastian potrzebuje do obsługi co najmniej trzech do czterech osób, w tym dwóch pilotów odpowiadających za przemieszanie się robota (pilot główny, oraz w razie potrzeby, osoba sterująca ramionami urządzenia ) oraz naukowcy obserwujący pracę urządzenia i na bieżąco podejmujący decyzje np. o dalszym kursie urządzenia, wyborze próbek do pobrania itp. Możliwości pojazdu mogą być rozszerzane po instalacji dodatkowych urządzeń badawczych - konstrukcja SuBastiana daje jego użytkownikom możliwość elastycznego reagowania na pojawiające się zapotrzebowanie na sprzęt do badań, w zależności od celów naukowych konkretnej misji.  Mogą to być sonary, magnetometry, aparat nieruchomy, manipulator lub ramię tnące, próbniki wody oraz instrumenty mierzące przejrzystość wody, penetrację światła i temperaturę.

Podwodny robot nazwany został na cześć postaci Bastiana z niemieckiej powieści fantasy „The Neverending Story”.

Schmidt Ocean Institute - prywatna fundacja non-profit założona w marcu 2009 r. w celu wspierania badań oceanograficznych, odkryć, rozwoju wiedzy oraz wymiany informacji o oceanach. Instytut jest właścicielem statku badawczego FALKOR i podwodnego robota SuBastian, bezpłatnie udostępnianego międzynarodowej społeczności naukowej. Do tej pory na statku pracowało ponad 850 naukowców, prowadząc badania na 63 ekspedycjach. Odbyli oni ponad 400 podwodnych badań, w wyniku których zmapowano  ponad milion mil kwadratowych dna oceanu, odkryto dziesiątki nowych gatunków i rozszerzono ochronę o nowe morskie obszary chronione. Schmidt Ocean Institute zapewnia współpracującym badaczom i naukowcom bezpłatny dostęp do statku badawczego FALKOR, a także eksperckie wsparcie techniczne w zamian za zobowiązanie do otwartego udostępniania i przekazywania wyników badań, w tym surowych obserwacji i danych. https://schmidtocean.org/

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34750,00 $ tona 0,43% 22 lip
 Cynk 2920,00 $ tona -0,07% 22 lip
 Aluminium 2449,00 $ tona 0,70% 22 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.