• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Będzie ponad 200 eksponatów w Morskim Centrum Nauki

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Będzie ponad 200 eksponatów w Morskim Centrum Nauki

Partnerzy portalu

Będzie ponad 200 eksponatów w Morskim Centrum Nauki - GospodarkaMorska.pl

Ponad 200 eksponatów związanych z morską historią Pomorza Zachodniego oraz z zagadnieniami związanymi z wodą znajdziemy w Morskim Centrum Nauki. Pierwsze pomysły poznaliśmy podczas briefingu prasowego w środę 25 kwietnia br. w Szczecinie.

Prace nad tym, co zobaczymy na wystawie stałej MCN trwają równolegle do prac  związanych z wybudowaniem siedziby na Łasztowni. Za stworzenie koncepcji artystycznej wystaw Morskiego Centrum Nauki odpowiedzialni są Piotr Kossobudzki, współtwórca słynnego Centrum Nauki Kopernik i Karolina Perrin, projektantka wystaw interaktywnych w muzeach i centrach nauki.

- Zdecydowanie większym wyzwaniem od zaprojektowania i wybudowania gmachu jest wypełnienie go mądrą i atrakcyjną treścią. Prace projektowe są właściwie na ukończeniu, mamy pozwolenie na budowę, wkrótce będziemy gotowi do realizacji tej przepięknej konstrukcji. Teraz ważne jest to, aby środek miał morską duszę, by Centrum było opowieścią o historii i morskich tradycjach Pomorza Zachodniego, lecz jednocześnie by historia nie przysłoniła waloru naukowego. Morskie Centrum Nauki musi być atrakcyjne dla młodych, bo morskiego i naukowego bakcyla najłatwiej łapią dzieci. – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

Owocne spotkania z ludźmi morza

W pierwszych miesiącach 2018 roku trwały konsultacje społeczne. Zespół MCN spotykał się z naukowcami, profesorami, kapitanami statków, nauczycielami, zarządzającymi instytucjami kultury, środowiskami biznesowymi, ludźmi morza.

- Wszystkie te spotkania były bardzo inspirujące, przyniosły kilkadziesiąt nowych pomysłów i pomogły w opracowaniu szczegółowej listy zagadnień, które będą prezentowane na wystawie stałej Morskiego Centrum Nauki. MCN będzie mocno zakorzenione w regionie. Nie będzie to „kopiuj-wklej” z innych instytucji. Będzie miejscem spotkań różnych środowisk, na których styku powstaje twórczy ferment, nowe wartości – tłumaczył Piotr Kossobudzki.

Zwiedzając Morskie Centrum Nauki, trafimy m.in. na eksponaty obrazujące różne napędy stosowane na morzu, począwszy od najbardziej prostego i powszechnego napędu ręcznego. – Mamy w tej kwestii ekspertów z naszego regionu, jak choćby Olek Doba, który opłynął świat w kajaku. To prawdziwa legenda na świecie – dodawał marszałek O. Geblewicz.

Wystawa będzie podzielona na działy, które przedstawiać będą odrębne spojrzenia na tematykę morską. „Cała naprzód” obejmie budowę i ruch statków. – Odpowiemy na pytania „co i dlaczego tonie, a dlaczego pływa?”, czyli poruszymy zagadnienia hydrostatyki i poruszania się na wodzie, sterowania jednostkami. Będzie grupa eksponatów poświęcona temu jak tworzone są statki, czyli tematyce stoczniowej, rodzajom jednostek i ich funkcjom – wyjaśniał P. Kossobudzki.

Kolejna część wystawy dotyczyć będzie zmaganiom z siłą morza – Miał być to dział poświęcony katastrofom, ale podczas konsultacji dostaliśmy sygnał, że lepszym rozwiązaniem będzie spojrzenie na problem pod innym kątem, właśnie jak potężny to żywioł – dodawał Kossobudzki.

W Morskiego Centrum Nauki znajdziemy też tematykę nawigacji, zjawisk globalnych, życia i pracy na morzu. Powstanie również ogródek wodny według idei prof. Stelmacha, gdzie dzieci będą mogły poznać analogię pomiędzy przepływem cieczy, a prądem elektrycznym i poznać niezwykłe właściwości fizyczne wody w przystępny i interesujący dla najmłodszych sposób.

Żywa nauka

Instytucja wspomoże się eksponatami z magazynów Muzeum Narodowego w Szczecinie, które pozwolą zaprezentować m.in. system sterowania. Nie zabraknie również jachtu żaglowego i stanowiska poświęconego węzłom żeglarskim. P. Kossobudzki przypominał, że i tutaj będzie to „żywa” nauka - Pokażemy nie tylko ich rodzaje, ale nauczymy też wiązania węzła ratunkowego.

Zgodnie z założeniami MCN, eksponaty, które pojawią się na Łasztowni będą w dużej mierze interaktywne. Twórcy wystawy chcą stworzyć duże zbiorniki, w których obserwować i doświadczać będzie można wirów, fal i innych właściwości wody. Chcieliby również porównać mostek kapitański jednostki z lat ’50 XX wieku i statków współczesnych, aby przedstawić postęp technologiczny, który obserwujemy w branży morskiej. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności w symulatorach sterowania i nawigacji oraz w specjalnym stanowisku oddającym rzeczywistość nurka znajdującego się pod wodą.

Jak informował dyrektor MCN Witold Jabłoński, Piotr Kossobudzki i Karolina Perrin mają czas do końca czerwca aby przedstawić szczegółową listę eksponatów wraz z opisami. Dokument ten pozwoli na przeprowadzenie w połowie lipca przetargu na wykonawcę wystaw stałych.

Morskie Centrum Nauki stanie na szczecińskiej Łasztowni. Koszt inwestycji wyniesie około 70 milionów złotych. Na 3000 m2 powierzchni znajdą się eksponaty wystawy stałej, laboratoria, pracownie warsztatowe i planetarium. Budowa zostanie sfinansowana z pomocą Regionalnego Programu Operacyjnego WZ. MCN będzie nową instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Zakończenie budowy przewidywane jest na rok 2021.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.