• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

W Morskim Centrum Nauki staniesz na mostku [WIDEO]

jm

29.12.2021 15:55
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska W Morskim Centrum Nauki staniesz na mostku [WIDEO]

Partnerzy portalu

W Morskim Centrum Nauki staniesz na mostku [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl

Choć otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie planowane jest wstępnie na jesień 2022 roku, prace nad główną ekspozycją są zaawansowane. MCN opublikowało właśnie materiały dotyczące jednego z interaktywnych stanowisk wystawy stałej.

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie będzie nosić imię popularyzatora nauki, astrofizyka i kosmologa prof. Jerzego Stelmacha. Budynek, który powstaje na wyspie Łasztownia, przy brzegu Duńczycy, ma bryłę przypominającą kadłub statku.

Ekipa MCN systematycznie pracuje nad powiększaniem kolekcji eksponatów, a także nad stałą interaktywną wystawą. Jej częścią będzie stanowisko umożliwiające sprawdzenie, jak wyglądał i funkcjonował mostek kapitański na statku z lat 50-tych i jak wygląda na obecnie produkowanych jednostkach. Stanowisko będzie nosić nazwę „Mostek kapitański wczoraj i dziś”.

„Eksponat demonstruje wygląd mostka statku współczesnego i statku z lat 50-60-tych XX wieku. Stanowisko ma formę inscenizowanego mostka kapitańskiego, którego połowa stylem i wyposażeniem odzwierciedla wygląd statku z lat 50-60-tych XX wieku, a druga połowa – statku współczesnego (druga dekada XXI wieku). Taki układ pozwala na łatwe zauważenie różnic” – czytamy w opublikowanym opisie.„Okna w obu połowach mostka są monitorami, na których wyświetlana jest aplikacja multimedialna pokazująca widok akwenu przed dziobem statku (widok z mostka na wprost).

Projekcje na monitorach w obu połowach mostka są niezależne od siebie. Zwiedzający może w obu połowach mostka dotykać i poruszać urządzeniami i ich replikami, wcielając się w rolę kapitana. Umieszczone przy nich opisy będą wyjaśniać przeznaczenie i sposób działania urządzeń. W obu połowach znajduje się stanowisko kierowania statkiem umożliwiające udział w symulacji nawigacji po torze wodnym oznaczonym zgodnie z systemem IALA wyświetlanej na monitorach. Stanowisko będzie dostosowane do realiów danej części mostka – w jednym wyposażone w koło sterowe i telegraf maszynowy, a w drugim w fotel i joystick.

Zwiedzający uruchamia symulację i dokonuje wyboru poziomu trudności: żeglugi z podpowiedziami, co znaczą poszczególne oznaczenia na torze, lub bez podpowiedzi. Następnie musi bezpiecznie sterować statkiem dobierając odpowiednią do warunków prędkość i manewrując zgodnie ze znakami. W przypadku błędów pojawiają ostrzeżenia o zagrożeniu dla statku (ze strony różnych systemów i urządzeń) a w przypadku bezpiecznego przepłynięcia wymaganego odcinka komunikat o nagrodzie (np. otrzymaniu certyfikatu kapitana żeglugi wielkiej).”

Morskie Centrum Nauki w Szczecinie ma zostać otwarte jesienią 2022 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.