• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Dzisiaj otwarcie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

Partnerzy portalu

Morskie Centrum Nauki / fot. Facebook/Pomorze Zachodnie

Morskie Centrum Nauki na szczecińskiej wyspie Łasztownia zostanie otwarte w sobotę. Dla mieszkańców i turystów przygotowano też wieczorny pokaz na Odrze z mappingiem laserowym i filmem "Iskra ciekawości".

"Pierwszymi zwiedzającymi MCN będą dzieci, które o godz. 9 w towarzystwie marszałka Olgierda Geblewicza dokonają symbolicznego otwarcia Morskiego Centrum Nauki. Zwiedzanie MCN za okazaniem biletu wstępu możliwe będzie od godziny 10 do 13. Następnie rozpoczną się przygotowania do wielkiego widowiska dla mieszkańców Szczecina, które rozpocznie się około godz. 22:30" – poinformował rzecznik prasowy Morskiego Centrum Nauki, Jarosław Dobrzyński.

Jak wyjaśnił, widowisko będzie polegało na specjalnych pokazach na wodzie; przygotowywana jest impresja świetlna zrealizowana za pomocą techniki mappingu laserowego.

"Wodne show zakończy film +Iskra ciekawości+ wyświetlany na specjalnym ekranie, opowiadający historię o spełnieniu marzeń związanych z odkrywaniem świata w Morskim Centrum Nauki" – przekazał rzecznik.

Kamień węgielny pod budowę MCN wmurowano w październiku 2019 r. na miejskiej wyspie Łasztownia. Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie – oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 r. radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego.

Koncepcja wyglądu placówki została opracowana w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego, jednak zmieniła się już w trakcie budowy, w 2020 r. "Elementarna różnica dotyczy fasady. 10 lat temu fasada była projektowana w kolorze rdzawym (...). Minęło 10 lat, dużo się zmieniło" – tłumaczył wówczas architekt. Budynek ma przypominać statek, a elewacja – ponakładane na siebie kontenery. Na elewację nałożono także specjalną siatkę. Bryła MCN o wysokości 14 m i długości 122 m jest podświetlana, a iluminacja może zmieniać kolory. Na dachu znajduje się taras widokowy.

Centrum odwołuje się do działalności astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki prof. Jerzego Stelmacha. Jest multimedialną placówką naukowo-edukacyjną, poświęconą m.in. żegludze i szkutnictwu oraz ich historii. Za artystyczną koncepcję wystawy odpowiadają Piotr Kossobudzki i Karolina Perrin.

Ponad 200 stanowisk interaktywnych, przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową, wykonała firma Trias Avi.

"Postaramy się pokazać klimat morza, klimat życia na morzu, trochę historię ludzkości na morzu, historię statków, coś o szkutnictwie" – mówił podczas podpisywania umowy wiceprezes spółki Marcin Wojczyński. Dodał, że w jego ocenie każdy, "kto choć chwilę spędził na wodzie", a także wszyscy, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o wodzie i morzu, będą mieć "coś ciekawego do zobaczenia".

Wśród eksponatów znalazł się m.in. kajak "Olo", którym podróżnik Aleksander Doba trzykrotnie przepłynął Atlantyk, ergometry, przy których umieszczone zostały informacje na temat siły i oporu, 14-metrowa fontanna, dzięki której będzie można zaobserwować m.in. jak woda przenosi dźwięk i jakie znaczenie ma ciśnienie wody, helikopter, który pozwoli wcielić się w rolę ratującego rozbitków, jacht, który został przecięty na pół, co pozwala zobaczyć jego budowę i stanowisko z modelem żaglówki, na którym można wypróbować manewr halsowania, potrzebny podczas pływania pod wiatr.

W MCN znajduje się również planetarium - rozpięta na trzech kondygnacjach "lewitująca" kula, w której odbywać się będą pokazy związane m.in. z astronomią, fizyką, chemią i biologią.

autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ bar/

Dziękujemy za wysłane grafiki.