• <
Baltexpo2023_duży

Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chiński lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską

Partnerzy portalu

Chiński lotniskowiec Shandong przepłynął w sobotę przez Cieśninę Tajwańską w asyście dwóch innych okrętów wojennych – oświadczyło tajwańskie ministerstwo obrony.

"Flotylla składająca się z trzech jednostek, na czele z lotniskowcem Shandong, przepłynęła dziś przez Cieśninę Tajwańską około południa" – poinformował resort obrony Tajwanu w oświadczeniu.

Dodał w nim, że okręty płynęły "na zachód od linii mediany w kierunku północnym", odnosząc się do nieformalnej granicy kontroli morskiej między Chińską Republiką Ludową a Tajwanem.

Ministerstwo poinformowało także, że tajwańska armia w pełni monitorowała działania chińskich okrętów.

Władze w Pekinie nie odniosły się do informacji resortu obrony w Tajpej.

Shandong brał udział w chińskich ćwiczeniach wojskowych wokół Tajwanu w zeszłym miesiącu, operując na zachodnim Pacyfiku.

W marcu ubiegłego roku lotniskowiec przepłynął przez Cieśninę Tajwańską, na kilka godzin przed planowaną rozmową prezydentów Chin i USA.

Komunistyczne władze ChRL uznają demokratycznie rządzony Tajwan za własne terytorium i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Większość Tajwańczyków nie jest zainteresowana przejściem pod władzę Pekinu, a tajwański rząd zapowiada obronę wolności i demokracji.

sp/

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.