• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Morskie Centrum Nauki wykorzysta nowoczesne technologie w ogrzewaniu i chłodzeniu

gm

19.09.2022 09:33
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Morskie Centrum Nauki wykorzysta nowoczesne technologie w ogrzewaniu i chłodzeniu

Partnerzy portalu

Morskie Centrum Nauki wykorzysta nowoczesne technologie w ogrzewaniu i chłodzeniu - GospodarkaMorska.pl
Fot. MCN

W Szczecinie powstanie pierwsza w Polsce sieć ciepłownicza piątej generacji. Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha będzie ogrzewane przy pomocy ciepła odpadowego. Trwa proces przyłączania MCN do sieci ciepłowniczej. Szczecińska Energetyka Cieplna rozpoczyna 19 września przygotowania do rozruchu technologicznego w Stacji Bilansującej Ciepło przy ul. Władysława IV. Prace będą prowadzone jednocześnie w obydwu budynkach. Potrwają do  wtorku 20 września. 

To jeden z etapów tworzenia inteligentnej, niskotemperaturowej sieci ciepłowniczej, która powstanie na Łasztowni. Pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki.

– Umowę na dostawę ciepła SEC i MCN podpisały w lipcu ubiegłego roku. Na Łasztowni powstanie inteligentny system ciepłowniczy oparty na ectogrid – sieci ciepłowniczej 5. generacji – poinformował Jarosław Dobrzyński, rzecznik prasowy MCN.

W procesach produkcyjnych i usługowych występują duże ilości ciepła odpadowego, które można  zagospodarować. Wykorzystanie takiego ciepła i energii ze źródeł odnawialnych wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji oraz ciepła do atmosfery. W Polsce to pierwsze tego typu rozwiązanie, ale w Europie funkcjonują już obszary samowystarczalne energetycznie, oparte na technologii ectogrid. Na Łasztowni powstanie pierwsza w  kraju infrastruktura dostarczająca ciepło i chłód jednocześnie. Technologia wykorzystuje mechanizm działania urządzeń chłodzących, pomp ciepła oraz sieci elektrycznych i ciepłowniczych, ale łączy je w innowacyjny sposób i efektywnie wykorzystuje w miejskiej sieci. 

– Ectogrid to zamknięta sieć o niskich temperaturach, umożliwiająca wymianę ciepła pomiędzy budynkami. Oprócz w pełni kontrolowanego i przez to oszczędnego dostarczania energii cieplnej i chłodniczej do sieci Stacja Bilansowania Ciepła ma możliwość magazynowania energii cieplnej i chłodu, co daje dodatkową oszczędność energii – dodaje rzecznik.

Niższe temperatury pracy sieci ectogrid stwarzają możliwość wykorzystania w sposób efektywny odnawialnych źródeł energii i lokalnie występującego na Łasztowni ciepła odpadowego. Lokalizacja stacji związana jest z bliskością istniejącej sieci wysokoparametrowej, zgodnością z planem miejscowym na zlokalizowanie tego typu obiektu oraz z bliskością budynków mogących potencjalnie podłączyć się do sieci. Rozbudowa systemu postępować będzie wraz z powstawaniem nowych obiektów na terenie Łasztowni i podłączaniem ich do sieci ectogrid. Oddanie stacji do użytku nastąpi już w październiku.

 

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.