• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

gm

18.10.2022 15:42 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc.

Partnerzy portalu

Szczecin. Planetarium Morskiego Centrum Nauki ukończone w 80 proc. - GospodarkaMorska.pl
Fot. MCN

Planetarium Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie ukończone jest w 80 proc., część związana z wystawą w około 40-50 proc. - powiedział PAP dyrektor MCN Witold Jabłoński. Interaktywna placówka naukowo-edukacyjna ma zostać otwarte w połowie 2023 r.

"Obecnie zamontowanych jest około 20-30 eksponatów, pozostałe eksponaty są przywiezione na teren Morskiego Centrum Nauki i będą sukcesywnie montowane" – wyjaśnił.

Wśród już zamontowanych elementów jest m.in. kajak, którym Aleksander Doba trzy razy przemierzył Atlantyk. W Morskim Centrum Nauki będzie też stanowisko poświęcone podróżnikowi m.in. z projekcją multimedialną, na której opowiada on o technice wiosłowania. Formą prezentacji będzie tylna projekcja na ekran, co da efekt wirtualnej, realistycznej postaci.

"Będziemy o tyle nietypowym centrum nauki, że u nas będą nie tylko eksponaty i urządzenia interaktywne, ale również artefakty związane z Pomorzem Zachodnim i Szczecinem. Takim artefaktem jest np. czwórka wioślarka, na którym zdobyto złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie" – podkreślił Jabłoński.

Jak dodał "elementem bardzo wyróżniającym się będzie przepołowiona, dziesięciometrowa żaglówka. To była taka inspiracja z Muzeum Techniki w Berlinie, gdzie jest przecięte na pół nowe BMW i każdy może podejść zobaczyć szczegóły takiego nowoczesnego samochodu. Moim marzeniem było to, żeby u nas pojawiła się przecięta łódź".

Pierwszą wystawą po otwarciu Morskiego Centrum Nauki będzie wystawa sekstantów ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie oraz kapitana Gawłowicza. "Autentyczne sekstanty, z których większość to są również pewne dzieła sztuki" – dodał Jabłoński.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie - oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury Województwa Zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha. Ma zostać uruchomione w drugim kwartale 2023 roku.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.