• <

Statek, który pomoże potrzebującym

20.10.2020 11:36 Źródło: Blog MCN

Partnerzy portalu

Statek, który pomoże potrzebującym - GospodarkaMorska.pl
fot. sfarnytt.stena.com

Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” - największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships - organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.  

Na całym świecie 5 miliardów ludzi nie ma możliwości poddania się bezpiecznej i niezbędnej operacji chirurgicznej. Dzieci, nastolatki i dorośli codziennie cierpią i umierają z powodu schorzeń, które można uleczyć. Jedno na osiem dzieci umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Ponieważ ponad 50% światowej populacji mieszka w pobliżu wybrzeża, statki szpitalne to najlepszy sposób, aby dotrzeć do nich z najnowocześniejszą opieką medyczną.

- Global Mercy  będzie prawdziwym cudem nowoczesności. Zbudowany od podstaw na nasze zamówienie będzie dysponował najnowocześniejszymi instrumentami, technologią i wysoko wykwalifikowaną kadrą. Będzie to nowoczesny, pływający szpital - powiedziała Rosa Whitaker, prezes Mercy Ships 6 października br., podczas oficjalnej prezentacji nowego statku organizacji.

174-metrowy pływający szpital będzie dysponował sześcioma salami operacyjnymi. Statek pomieści około 950 osób, w tym ponad 600 wolontariuszy z całego świata, reprezentujących wiele dyscyplin medycznych, załogę morską, kucharzy, nauczycieli, elektryków.  Jednostka będzie miała wszystko, czego będą potrzebowali zarówno pacjenci, jak i osoby pracujące na pokładzie, w tym szkoły podstawowe i przedszkola dla dzieci personelu. Statek będzie wyposażony również w audytorium z 682 miejscami, umożliwiającym prowadzenie zajęć ze studentami, salę gimnastyczną, basen, kawiarnię, sklep i bibliotekę. Mercy Ships wspiera proces budowy lokalnej infrastruktury opieki medycznej, szkoląc lokalnych pracowników służby zdrowia, dlatego ‘Global Mercy’ wyposażony będzie w najwyższej klasy zaplecze szkoleniowe, w tym sprzęt do treningu w wirtualnej rzeczywistości i innych symulacji opieki i metod do wykorzystania w środowiskach o ograniczonych zasobach.

Gospodarka Morska
Mercy Ships


Na projekt kadłuba, jak i układ wnętrza wpłynęły specyficzne wymagania, jakie przed projektantami i konstruktorami postawiły planowane operacje szpitalne. Wykorzystano na przykład specjalne rozwiązania przy projektowaniu wentylacji - będzie ona mogła pracować bardzo cicho i przy minimalnych wibracjach. Ponieważ .  statek ma być wykorzystywany podczas długich pobytów w portach, zostanie wyposażony w duże dźwigi, aby móc zabierać kontenery z prowiantem, pojazdy i inny niezbędny w realizacji misji sprzęt.

Jak wynika z raportu „Lancet Global Surgery 2030” z powodu braku dostępu do opieki chirurgicznej umiera rocznie. ok. 16,9 mln ludzi Ponad 93 procent populacji Afryki Subsaharyjskiej nie ma dostępu do bezpiecznych i terminowych operacji.  Szacuje się, że w ciągu przewidywanego 50-letniego okresu eksploatacji pływającego szpitala uda się przeprowadzić ponad 150 000 zabiegów operacyjnych.

Mercy Ships - międzynarodowa organizacja humanitarna eksploatująca statki szpitalne do świadczenia bezpłatnych usług zdrowotnych i tworzenia warunków dla zrównoważonego rozwoju dla mieszkańców krajów rozwijających, mających bardzo ograniczony dostęp do nowoczesnej służby  zdrowia.  Założona w 1978 roku przez Dona i Deyona Stephenów firma działała w ponad 55 krajach rozwijających się, świadcząc usługi ponad 2,8 milionom ludzi. o wartości ponad 1,7 miliarda dolarów. Statki Mercy Ships są obsługiwane przez wolontariuszy z ponad 50 krajów (średnio ponad 2000 ochotników rocznie). Specjaliści, w tym chirurdzy, dentyści, pielęgniarki, trenerzy opieki zdrowotnej, nauczyciele, kucharze, marynarze, inżynierowie i rolnicy poświęcają swój czas i umiejętności by pomóc tym, którzy takiej pomocy potrzebują.
W swojej 40-letniej historii organizacja dysponowała od 1 do trzech statkami. Obecnie korzysta tylko z jednego. „Africa Mercy” to prom kolejowy, przebudowany w 2007 roku na statek-szpital. Jest jedyną jednostką w służbie organizacji ale ma większą pojemność, niż wszystkie wcześniejsze statki szpitalne razem wzięte.
Dzięki umowom o współpracy z rządami krajów-beneficjentów statki szpitalne Mercy Ships przebywają w portach w każdym kraju przez około dziesięć miesięcy.
Na stronie internetowej organizacji www.mercyships.org można znaleźć informację o możliwości wsparcia finansowego Mercy Ships lub zgłosić się do pracy jako wolontariusz.

Gospodarka Morska
Mercy Ships


„Global Mercy” -  statek zaprojektowany przez szwedzką firmę Stena RoRo, specjalizującą się w budowaniu jednostek dostosowanych do specjalnych potrzeb. Pływający szpital budowany jest przez stocznię Tianjin Xingang w północnych Chinach. Oprócz chińskiej stoczni projekt realizuje kilku europejskich, amerykańskich i azjatyckich podwykonawców.

Długość: 174 metry
Szerokość: 28,6 metra
Zanurzenie: 6,15 metra
Waga brutto: 37000 ton
Nośność: 4500 ton
Powierzchnia całkowita: 30000 metrów kwadratowych

Dziękujemy za wysłane grafiki.