• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

ew

04.10.2020 12:22 Źródło: gdynia.pl
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo)

Partnerzy portalu

Podróżnicze święto za nami! Kolosy rozdane (wideo) - GospodarkaMorska.pl
fot. Anna Rezulak/gdynia.pl

To była całodzienna podróż dookoła świata. 11 godzin inspirujących historii i opowieści o ekstremalnych wyprawach w najdalsze zakątki globu. Za nami 22. Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów. Choć w tym roku Kolosy odbyły się w formie online, to emocji nie brakowało. Miłośnicy dalekich wojaży mogli z dowolnego miejsca obejrzeć i wysłuchać prelekcji oraz rozmów z ponad 20 podróżnikami z całej Polski.

Nie zabrakło również gali wręczenia nagród. Statuetki Kolosów trafiły do podróżników, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze. Wśród laureatów znaleźli się m.in. Joanna Pajkowska, Agnieszka Dziadek czy Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski.

Kolosy, czyli Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów rokrocznie przyciągały do Gdyni tłumy globtroterów i pasjonatów dalekich wypraw. Tym razem, ze względu na obostrzenia związane z trwającą pandemią koronawirusa, miłośnicy wojaży nie mogli się spotkać z ulubionymi podróżnikami twarzą w twarz. Mieli jednak możliwość wysłuchać ich opowieści podczas transmisji na żywo z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdyni. A to dlatego, że tegoroczna edycja odbyła się online.

Wydarzenie otworzyli: Janusz Janowski – organizator i pomysłodawca podróżniczych spotkań oraz wiceprezydent Gdyni Michał Guć, który przywitał gości i widzów. Apelował on też, żeby nie przestawać marzyć i planować swoje własne podróże.

– Kolosy to spotkania z niezwykłymi ludźmi, napawanie się opowieściami i widokami z różnych stron świata, ale to również marzenia. To możliwość posłuchania o cudzych podróżach i marzenia o planowaniu swoich. Uznaliśmy, że mimo pandemii nie możemy odbierać tej szansy miłośnikom podróży i podróżnikom. Dlatego w tym roku Kolosy odbywają się w formule online. Relacje, które można obejrzeć, to kolejne źródło marzeń. Wierzymy, że Ci, którzy uczestniczą w spotkaniu w takiej formie, będą myśleli o swoich podróżach oraz je planowali i – co ważne – wierzymy, że wkrótce znowu będzie można ruszyć w świat i odkrywać nowe zakątki – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W tegorocznych Kolosach uczestniczyło też mniej podróżników niż zazwyczaj. Do Gdyni zaproszeni zostali tylko wybrani prelegenci.

– Oczywiście te Kolosy nie będą pełne, bo mamy tylko jeden dzień. W związku z tym zaprosiliśmy osoby, które będą nagrodzone. Wszyscy dzisiejsi goście są laureatami. Na Kolosach wyjątkowe jest to, że łączą się różne formy eksploracji i podróżowania. Są ludzie, którzy po prostu po tym świecie błądzą, szukają innych kultur i mocnych wrażeń. Są też osoby, które podróż traktują jako rekord, próbują coś zrobić szybciej, lepiej niż inni. Jest także eksploracja jaskiń, to taka kategoria, która dotyka białych plam, jakie mamy jeszcze na naszym globie. One istnieją, ale prawdopodobnie tylko w jaskiniach, bo tam są jeszcze miejsca, do których człowiek nie dotarł  – mówi Janusz Janowski, organizator i pomysłodawca Kolosów.

Podróżnicze opowieści

Mimo ograniczeń nie zabrakło wyjątkowych opowieści, filmów i ciekawych prezentacji. W programie było 12 prelekcji oraz 4 rozmowy, podczas których o swoich wyprawach opowiedziało ponad 20 podróżników.

Jako pierwszy o swojej wyprawie opowiedział Rafał Wierzbicki. To była podróż nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Jesienią 2019 roku wyruszył on w samotną wędrówkę przez tajgę północnej Finlandii i Norwegii. Jego celem było przejście fińskiej dziczy Vatsari i dotarcie do norweskiego parku narodowego Pasvik. Potem Zenon Kondratowicz i Rajmund Kondratowicz zdradzili więcej na temat wyprawy eksploracyjnej w masyw Tennengebirge w Alpach Salzburskich, gdzie kontynuowali działalność w jaskiniach Jack Daniels i Środkowej. Następnie Dagmara, Dobrawa i Leszek Jureccy opowiedzieli o swojej - blisko czterdziestodniowej - rodzinnej podróży kajakami modułowymi po wodach archipelagu Raja Ampat we wschodniej Indonezji. Tuż po nich prelekcję wygłosiła Agnieszka Dziadek. Podróżniczka mówiła o tym, jak pokonała trzy najsłynniejsze amerykańskie szlaki długodystansowe i zdobyła The Triple Crown of Hiking.

W kolejnym bloku opowieścią uraczyli widzów Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski, którzy przejechali rowerami cały świat. Ich podróż trwała nieprzerwanie dziewięć i pół roku i była tym samym najprawdopodobniej najdłuższą polską wyprawą rowerową w historii. W sumie przemierzyli prawie 90 tysięcy kilometrów i odwiedzili 60 państw na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Później stery rozmowy przejął Adam Grzegorzewski. Opowiedział on o wyprawie kajakowej przez Oleniok – jedną z ostatnich całkowicie dzikich rzek na Ziemi. Odbył ją wraz z Piotrem Opacianem, Grzegorzem Rózikiem oraz Damianem Wojciechowskim. Wyprawa miała na celu upamiętnienie dwóch ekspedycji Aleksandra Czekanowskiego z lat 1874 i 1875, podczas których zebrał on w dolinie Olenioka niezwykle cenne dane geologiczne i przyrodnicze. Następnie głos zabrał Marek Jędrzejczak. Przybliżył podziemny świat Picos de Europa - najwyższego pasma Gór Kantabryjskich, który zdobyli grotołazi ze Speleoklubu Wrocław. Później Beata Kościelska i Zbyszek Popowski mówili o rowerowej sztafecie dookoła świata - Bike Jamboree 2017-2019. To pierwsza w historii rowerowa sztafeta, której udało się zamknąć wokółziemską pętlę. Projekt był kontynuacją sztafetowej wyprawy przez Afrykę śladami Kazimierza Nowaka sprzed dziesięciu lat oraz rowerowej sztafety przez Europę i Azję zorganizowanej w 2015 roku przez Stowarzyszenia Afryka Nowaka i Fundację Światowe Jamboree.

Ostatnią część kolosowych prelekcji otworzył himalaista Leszek Cichy, którzy przypomniał, że minęło już 40 lat od polskiej wyprawy narodowej w Himalaje i zimowego zdobycia Everestu. Następnie Iwona Januszewska i Filip Sułkowski opowiedzieli o swojej przeprawie przez Atlantyk. Tuż po nich Łukasz Dudek - jeden z najlepszych polskich wspinaczy - opisał, jak pokonał trzystumetrową drogę Tortour w paśmie Hochschwab Gebirge w Austrii i tym samym dokonał  najtrudniejszego polskiego samotnego przejścia klasycznie drogi wielowyciągowej. Cykl prelekcji zakończyła żeglarka Joanna Pajkowska, która opowiedziała o tym, jak samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów. Na trasę wokółziemskiej podróży wyruszyła we wrześniu 2018 roku z Plymouth. W ciągu 216 dni żeglugi na dwunastometrowym jachcie Fanfan pokonała 29 tysięcy mil morskich. Dokonała tego jako pierwsza Polka.

–  Czy było ciężko? To jest trudne pytanie. Było tak, jak ja się spodziewałam mniej więcej, bo oczywiście żegluję już od lat i to nie może być tylko niebieskie niebo i słoneczko. Są różne warunki, ale takie było wyzwanie. Miałam oczywiście wielką frajdę, a teraz satysfakcję, że się udało – mówi Joanna Pajkowska, żeglarka, która samotnie opłynęła świat bez zawijania do portów.

Kolosowe studio

Nowością było kolosowe studio. Odbywały się w nim wejścia na żywo, które umilały i wypełniały czas pomiędzy kolejnymi blokami prelekcji. Gospodarzem, który prowadził rozmowy był Przemysław Kozłowski. Najpierw przepytał on członków kapituły Kolosów: Janusza Janowskiego, Leszka Cichego i Monikę Witkowską. Później na pytania odpowiadali podróżnicy: Ryszard Pawłowski, Anita Pogorzelska, Joanna Pajkowska oraz Adela Tarkowska i Krzysztof Józefowski.

Kolosy za rok 2019

Wieczorem przyszedł moment, na który wszyscy czekali. Odbyła się ceremonia wręczenia nagród dla podróżników, których wyprawy i dokonania okazały się najciekawsze i najlepsze. Tegoroczne Kolosy zostały przyznawane za podróżnicze osiągnięcia dokonane w 2019 roku. Laureatów wybrała kapituła Kolosów. Nagrody przyznano w pięciu równorzędnych kategoriach: podróże, żeglarstwo, alpinizm, eksploracja jaskiń oraz wyczyn roku. Wręczono też trofeum za całokształt osiągnięć. Super Kolos to honorowe wyróżnienie przyznawane za całokształt osiągnięć lub w uznaniu wybitnego historycznego dokonania zespołowego. Z tegoroczną listą laureatów można zapoznać się TUTAJ

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.