Jak wynika z badań Pomorskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej woda w rejonie ujścia Wisły do Zatoki Gdańskiej spełnia wymogi sanitarne. Próbki pobrano 4 września – dzień po prognozowanym dotarciu zanieczyszczeń w te okolice. Jakość wody monitorowana jest codziennie, a o ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco.
Ryzyko przedostania się zanieczyszczeń do wód Zatoki Gdańskiej związane jest z awarią warszawskiej oczyszczalni ścieków „Czajka”. Przypomnijmy: 29 sierpnia uszkodzeniu uległ kolektor ścieków, czego następstwem był awaryjny zrzut nieoczyszczonych ścieków do Wisły.
Nieczystości, które przedostały się do rzeki, płynęły z nurtem ku jej ujściu w Gdańsku. Wedle prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej miały one dotrzeć na teren województwa pomorskiego w czwartek 3 września. W związku z tym wojewoda pomorski – w oparciu o ustalenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego – wydał ostrzeżenie dotyczące korzystania z wód rzeki Wisły oraz Zatoki Gdańskiej. Zalecano w nim unikanie kontaktu z wodą przez kąpiących się, wędkarzy, kajakarzy i osoby wypoczywające w bezpośrednim sąsiedztwie tych akwenów, a także rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt i nawadniania upraw.
Od momentu awarii w oczyszczalni ścieków „Czajka” stan jakości wody w Wiśle i Zatoce Gdańskiej jest stale monitorowany przez Pomorską Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku. W piątek 4 września z pobrano próbki z kąpielisk w Gdańsku Świbnie oraz w Mikoszewie. Ich analiza wykazała, że jakość w badanych zakresie – tj. obecności bakterii Escherichia coli orz Enterokoków – odpowiada wymaganiom sanitarnym, o czym poinformowano w komunikacie z 6 września 2020 roku.
WSSE na bieżąco będzie powiadamiać o ewentualnych zmianach, związanych z jakością wody w Wiśle lub Zatoce Gdańskiej. Informacje na ten temat będzie można znaleźć również na stronie Gdynia.pl.
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami