Wody Polskie przebudowują siedem przepławek oraz cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 56 mln zł ma zapewnić m.in. swobodną migrację zwierząt żyjących w wodzie, a tym samym pomóc w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
"Wody Polskie realizują budowę i przebudowę siedmiu przepławek na Wiśle - w Dworach i Smolicach, Sole - w Bielanach i Broszkowicach, oraz na Skawie - w Wadowicach, Podolszu i Grodzisku. Przebudową objęto stopnie: na Wiśle - Dwory i Smolice, na Skawie w obrębie Podolsza, Wadowic i Grodziska oraz na Sole w Broszkowicach" – podały służby prasowe Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Celem inwestycji jest m.in. odtworzenie historycznych korytarzy migracyjnych pomiędzy Wisłą, Sołą i Skawą. Zwierzęta żyjące w środowisku wodnym będą mogły swobodnie migrować, co ma ogromne znaczenie w kontekście odbudowy cennych ekosystemów. Przyczyni się to do ochrony bioróżnorodności i wpłynie na poprawę stanu wód. Zwiększona zostanie też szansa na zachowanie siedlisk przyrodniczych.
Wody Polskie podały, że skorzystają także turyści. Wykonanie zostaną bowiem urządzenia umożliwiające przeprawę kajaków i łodzi przez istniejące poprzeczne budowle hydrotechniczne. Po zakończeniu prac miłośnicy tego typu turystyki skorzystają m.in. z przepławek na Skawie: w Wadowicach, która ominie tamtejszy próg piętrzący, a także na stopniu wodnym w Podolszu, gdzie powstanie specjalna rampa.
Obecnie trwają już intensywne prace. Całość projektu pod nazwą "Odtworzenie ciągłości ekologicznej Wisły i dolnych odcinków rzek Soły i Skawy" zakończona ma zostać w drugiej połowie 2023 r.
Łączny koszt wyniesie niemal 56 mln zł. Projekt został dofinansowany z funduszy UE.
Fot. Depositphotos
Konferencja „Ukierunkowany połów danych” podsumowująca projekt FindFISH
Naukowcy z obserwatorium astronomicznego UJ będą szukać wody w kosmosie
Metan z gazociągów Nord Stream wpłynął negatywnie na populację dorszy
Japońska firma wystawiła automaty do sprzedaży mięsa wielorybów. Desperacka próba ratowania ginącego biznesu?
Fokarium rekrutuje wolontariuszy
Zielony wodór wspierany przez UE. Green Hydrogen Partnership z nowymi projektami