• <

Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi

gm

02.05.2022 10:57 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi

Partnerzy portalu

Słupsk. We wtorek otwarcie zrewitalizowanych bulwarów rzeki Słupi - GospodarkaMorska.pl
Słupia w Słupsku. Fot. Maria Golinski/ CC BY-SA 3.0

Zrewitalizowane bulwary rzeki Słupi w ramach wartej ponad 32 mln zł inwestycji, obejmującej obszar Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Słupska (woj. pomorskie), otwarte zostaną we wtorek tuż po oficjalnych uroczystościach z okazji Narodowego Święta Konstytucji.

Jak podała rzeczniczka słupskiego magistratu Monika Rapacewicz otwarcie bulwarów rzeki Słupi planowane jest na godz. 13 po zakończeniu oficjalnych uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji, które swój finał będą miały przy pomniku Jana Kilińskiego.

Zadanie realizowane było w ramach projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” współfinansowanego ze środków RPO WP 2014-2020. Jego wartość to ponad 32 mln zł.

Inwestycja obejmowała m.in. przebudowę ciągów pieszych, rewaloryzację terenów zielonych, stworzenie nowych placów i skwerów, adaptację przestrzeni w okolicach Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej na ogród literacki, miejsce animacji i spotkań.

W ramach inwestycji, jak podała Rapacewicz, zmodernizowano istniejącą i zbudowano nową infrastrukturę wodno-kanalizacyjną, zadbano o oświetlenie całego terenu, łącznie z iluminacją najatrakcyjniejszych obiektów historycznych oraz linii istniejących i dawnych murów obronnych miasta.

Wykonano również tysiące nasadzeń roślinności charakterystycznej dla terenów nadrzecznych i parkowych.

„Dzięki nowym kładkom łączącym m. in. Plac Muzealny z Basztą Czarownic i Rynkiem Rybackim miasto podzielone przez rzekę, stało się w pełni dostępne dla jego mieszkańców i odwiedzających Słupsk turystów” – zaznaczyła Rapacewicz. Podała przykład ułatwionej dostępności do instytucji kultury ulokowanych w historycznych obiektach zabytkowych położonych wzdłuż rzeki, w szczególności do Muzeum Pomorza Środkowego, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Młodzieżowego Domu Kultury.

Rapacewicz podkreśliła, że otwarcie bulwarów połączone zostanie ze Słupską Akcją Lokalnego Wystrzału Artystycznego (SALWA) – imprezą kulturalno-artystyczno-kulinarną, która wraca po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

„Czekają na nas występy muzyczne, wokalne, koncerty, chilloutowe brzmienia. Będzie możliwość zwiedzania bulwarów od strony rzeki na kajakach, nauki wszelkiego rodzaju sztuk użytkowych, w tym batiku i ceramiki. Zainteresowani obejrzą spektakl w plenerze. Nie zabraknie stoisk z rękodziełem i foodtrucków” – poinformowała Rapacewicz.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.