• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim

ac

18.02.2021 14:44 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim

Partnerzy portalu

Podlaskie: Wody Polskie wymienią wrota dwóch śluz na Kanale Augustowskim - GospodarkaMorska.pl
J. Koniecko

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wymieni wrota śluz Gorczyca i Paniewo na Kanale Augustowskim. Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku podpisał w czwartek umowę na tę inwestycję z jej wykonawcą.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski podpisał w Augustowie umowę z firmą Mój Dom z Drewna. Wszystkie wrota zostaną wykonane z drewna modrzewia europejskiego.

Jak poinformowała rzeczniczka Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, na śluzie Paniewo wymienione zostaną wrota górne, środkowe i dolne.

„To jedyna po stronie polskiej dwukomorowa śluza na Kanale Augustowskim, stąd konieczność wymiany trzech par wrót" - powiedziała Giełażyn-Sasimowicz. Dodała, że śluza została wybudowana w latach 1826 – 1828 z powodu dużej różnicy poziomów między jeziorem Paniewo a jeziorem Krzywym. Różnica ta wynosi 6,7 m i składa się z dwóch połączonych ze sobą komór. Czas śluzowania wynosi około 30 minut.

„Szacujemy, że prace na śluzie Paniewo zostaną zakończone do końca maja tego roku, a koszt wymiany wrót to blisko milion złotych“ - dodała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Na śluzie Gorczyca wymienione zostaną wrota górne. Prace budowlane potrwają do końca marca tego roku, a ich koszt to 230 tysięcy zł. Remont wrót dolnych na tej śluzie zakończył się pod koniec ubiegłego roku. Kosz wymiany tych wrót wyniósł blisko 300 tysięcy złotych.

W ubiegłym sezonie turystycznym śluzę Gorczyca pokonało ponad 5,5 tysiąca jednostek pływających, zaś dwukomorową śluzę Paniewo blisko 3,5 tysiąca.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km). Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki.


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.