• <
escort_980x120_gif_2020

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

AK

12.06.2022 11:32 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku?

Partnerzy portalu

Gdańsk przygotowuje się do sezonu plażowego. Jakie atrakcje w tym roku? - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Sezon kąpielowy startuje już 24 czerwca. Dla amatorów morskich kąpieli przygotowano 9 kąpielisk, na których każdego dnia pracować będzie ok. 70 ratowników. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą korzystać z dostępnych obiektów takich jak boiska, siłownie czy place zabaw. W trakcie sezonu letniego realizowane będą też akcje profilaktyczne oraz zawody sportowe.

– Niebawem kończy się rok szkolny, a to zawsze oznacza początek wakacji, ale także początek wytężonej pracy dla ratowników wodnych. W Gdańsku kąpieliska ruszają dwudziestego czwartego czerwca, czyli dokładnie za dwa tygodnie. Gdański Ośrodek Sportu przygotował 9 lokalizacji, w których będzie można w bezpieczny sposób zażywać kąpieli morskich: Jelitkowo, Piastowska Jelitkowo, Molo Brzeźno, Hallera Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle oraz Świbno – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

 – Najważniejsze jest to, żeby ten sezon nad wodą był sezonem bezpiecznym. Dlatego też konsekwentnie rozbudowujemy możliwości szkolenia dla młodszych, ale i starszych ratowników. Cieszę się, że młodzież z tego korzysta – podkreśla Dulkiewicz. – Ważne też jest to, żeby plaże były miejscami nie tylko przyjemnego odpoczynku, nie tylko bezpiecznego, ale także takiego, gdzie różni użytkownicy mogą znaleźć coś dla siebie. Dlatego ponad dwadzieścia nowych dostępnych ławek staje przy różnych wejściach na gdańskich plażach.

Sezon kąpielowy rozpoczyna się w piątek, 24 czerwca. Od tego dnia pierwsi ratownicy pojawią się na plaży w Brzeźnie oraz Stogach. W pełnej obsadzie kąpieliska ruszą 1 lipca. Od tego momentu codziennie na stanowiskach oraz w punktach medycznych pracować będzie ok. 70 ratowników. W tym roku ratownicy po raz pierwszy będą wykorzystywać patrolowania pasa nadmorskiego hulajnogi elektryczne, które sprawdzą się na zatłoczonych alejkach. Poszerzą one dostępny do patrolowania sprzęt, w postaci łodzi motorowych, skuterów wodnych, pojazdów quad, łodzi wiosłowych czy kajaków ratowniczych.

– Sezon przed nami i rzeczywiście w Gdańsku przygotowujemy dziewięć kąpielisk strzeżonych, które będą miały łączną długość 1300 metrów. Cztery spośród nich to kąpieliska, które będą wyróżnione certyfikatem błękitnej flagi. Jest to certyfikat, który świadczy o najwyższej jakości tychże obiektów. Oprócz kąpielisk, błękitne flagi otrzymają także nasze gdańskie Mariny, będzie ich pięć. Indywidualną błękitną flagę otrzyma nasz flagowy żaglowiec Generał Zaruski – mówi Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu.

– Na kąpieliskach gdańskich będzie pracowało siedemdziesięciu ratowników wodnych. Będą oni wspierani przez ratowników medycznych, rozlokowanych na innych obiektach. Mamy także sprzęt ratowniczy. Dysponować będziemy sześcioma łodziami motorowymi, pięcioma kładami, wieloma łodziami wiosłowymi, a także kajakami morskimi i innym sprzętem specjalistycznym, który będzie wykorzystywany dla bezpieczeństwa turystów i mieszkańców Miasta Gdańska.

Plaże coraz bardziej dostępne

Oprócz zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa, duży nacisk w ostatnich latach został położony na rozwój infrastruktury plażowej, w tym przede wszystkim udogodnień dla osób z niepełnosprawnością. Od sezonu 2021 w Gdańsku funkcjonuje pierwsza w pełni dostępna plaża zarówno dla osób z niepełnosprawnościami, jak również dla osób starszych czy rodzin z dziećmi. Specjalne udogodnienia zostały przygotowane w Gdańsku Brzeźnie, przy wejściu nr 50 (na wysokości al. Gen. J. Hallera).

– Rok temu uruchomiliśmy pierwszą dostępną plażę dla osób z trudnościami w poruszaniu się dla osób z niepełnosprawnościami. Ta plaża działa. Zebraliśmy także, bo był to pilotaż, wiele uwag i spostrzeżeń, za które też bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy. Teraz, dostosowując się do uwag zgłaszanych przez użytkowników, otwieramy kolejną plażę dostępną na Stogach. To nas cieszy, bo chcemy budować dostępne miasto – mówi prezydent Dulkiewicz. 

W sezonie 2022 podobne udogodnienia, w formie pilotażu zaczną pojawiać się na Kąpielisku Stogi (wejście nr 26). W perspektywie kolejnych sezonów to miejsce stanie się kolejną, w pełni dostępną plażą dla wszystkich. Oprócz tego, w kilkunastu najbardziej uczęszczanych lokalizacjach montowane są kładki ułatwiające dostęp, chociażby osobom poruszającym się na wózkach lub dla opiekunów z wózkami dziecięcymi oraz nowe ławki, na których można spocząć i jednocześnie podziwiać morski krajobraz. Część z nich będzie również dostosowana do zaparkowania wózka inwalidzkiego.

Aktywnie na plażach

Odpoczynek nad morzem w Gdańsku to nie tylko kąpiele w zatoce oraz słoneczne, ale także odpoczynek aktywny. Dla plażowiczów, którzy chcą po uprawiać sporty plażowe, przygotowane zostaną boiska do siatkówki, piłki możnej oraz ręcznej. Zlokalizowane będą przy każdym kąpielisku. W planie są także turniej siatkówki plażowej.

– Zbliża się okres wakacji, zbliża się okres wypoczynku. Ja zachęcam państwa, żeby ten wypoczynek był jak najbardziej aktywny i do skorzystania z naszej nowej infrastruktury, która powstanie na każdym kąpielisku – mówi Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta ds. sportu. - Przygotujemy dla państwa dwadzieścia osiem boisk do piłki ręcznej, piłki nożnej i siatkówki, a tutaj blisko mola w Brzeźnie zlokalizowane są oświetlone boiska do siatkówki, czyli będziemy mogli pograć po zmroku.

Swoją ofertę zapewni również Gdański Stadion Letni w Brzeźnie. Ponadto, w Jelitkowie dostępna jest również plażowa siłownia. Najmłodsi z pewnością chętnie skorzystają z plażowych placów zabaw. Obok już istniejących w Jelitkowie oraz Brzeźnie, w trakcie sezonu powstanie kolejny, trzeci już zestaw zabawowy, również zlokalizowany w Brzeźnie.

Można też poczytać

Wypocząć na plaży można także siedząc wygodnie w koszu plażowym, z lekturą w ręku. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku wraz z Gdańskim Ośrodkiem Sportu w sezonie letnim ustawia na gdańskich plażach specjalne sezonowe biblioteczki. Wybór lektur jest bardzo urozmaicony: od literatury pięknej, poprzez powieści obyczajowe, romanse, wciągające thrillery, aż po książki fantasy i science fiction. Nie zapomniano również o propozycjach dla dzieci i młodzieży. „Biblioteka na plaży” ma zachęcać do spędzania czasu z lekturą i częstszego sięgania po książki. Zasada projektu jest prosta: wystarczy wybrać interesujący tytuł, oddać się lekturze, a następnie zwrócić książkę na regał, aby mogły skorzystać z niej inne osoby. A zasiąść z lekturą możemy w jednym z bezpłatnie udostępnianych koszy plażowych, które zapewnią osłonę przed palącym słońcem lub morską bryzą.

I ty możesz zostać ratownikiem

Zespół Kąpielisk Morskich w Gdańsku realizuje szereg akcji profilaktycznych. Wśród nich można znaleźć m.in. projekt „Letnia Szkoła Ratownictwa”. Jest on kontynuacją cyklu działań edukacyjnych z zakresu profilaktyki bezpiecznej kąpieli w formie zajęć na świeżym powietrzu dla młodych plażowiczów od 8 do 16 roku życia, obejmujących doskonalenie pływania, zasady bezpiecznej kąpieli, podstawy pierwszej pomocy, a także zapoznanie się z pracą i sprzętem ratowników w praktyce.

Zajęcia „Mały Ratownik” to cotygodniowy cykl bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych na plaży, rozszerzony o podstawy bezpiecznego zachowania się nad wodą, naukę pierwszej pomocy, przygotowanie do nauki pływania, oraz inne zabawy mające na celu aktywność na świeżym powietrzu. Projekt przewidziany jest dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Lekcje prowadzą doświadczeni ratownicy, kadra instruktorów oraz trenerów pływania w każdy wakacyjny weekend.

Podobnie jak w latach poprzednich, kontynuowany będzie także projekt „Mamo tu jestem”, czyli bezpłatny kolportaż opasek zakładanych na rękę dzieci, odwiedzających gdańskie plaże. Opaskę można oznaczyć imieniem dziecka oraz numerem kontaktowym do rodzica lub ratowników. Produkt jest nieprzemakalny, jednorazowego użytku, a dziecko samo nie zdejmie opaski z ręki.

Kosze, jak wehikuł czasu 

W ramach projektu BO zakupiono stylowe kosze plażowe. Wiklinowe kosze, z materiałowymi siedziskami w paski, stanowiły nieodłączny element dawnego kąpieliska w Brzeźnie. Zakup koszy, ustawionych na plaży nieopodal terenu dawnej Hali Plażowej jest swoistym powrotem do tradycji dawnego kurortu Brzeźno.

– W Budżecie Obywatelskim 2021 złożyłam projekt pod nazwą Kosze Plażowe, czyli Kąpielisko w Brzeźnie jak dawniej. Taki element plaży jak kosze plażowe był stały elementem gdańskich plaż od początku XIX wieku, w szczególności plaży w Brzeźnie. Stąd pomysł, żeby powrócić do takiej tradycji. Kosze plażowe stanęły już w zeszłym roku w miejscu historycznego kąpieliska, przy ulicy Dom Zdrojowy i w tym roku również będą stały i będzie można z nich korzystać – wyjaśnia Dorota Kuś, autorka projektu.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.