• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Praktyki studenckie na ORP Iskra

jm

18.09.2021 20:57 Źródło: Inf. prasowa
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Praktyki studenckie na ORP Iskra

Partnerzy portalu

Praktyki studenckie na ORP Iskra - GospodarkaMorska.pl
Fot. kmdr por. Mariusz Jankowski

W ostatni piątek podchorążowie I roku Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej zakończyli rozpoczęte 22 sierpnia praktyki marynarskie na ORP Iskra.

Po 19 dniach na morzu, odwiedzeniu portów w Kołobrzegu, Szczecina i Helu i przebyciu łącznie 1140 mil morskich, ORP Iskra wrócił do macierzystego portu w Gdyni. Praktyki były dla podchorążych pierwszą okazją do wypłynięcia w morze.

Jak podaje Akademia Marynarki Wojennej, praktyka marynarska to jedna z najcięższych w trakcie nauki podchorążych. – Pierwszy tydzień to nauka podstaw na mniej wymagającym akwenie jakim jest Zatoka Gdańska, choć okazało się iż kierunek wiatru spowodował znaczne zafalowanie i rozkołys , warunki te od razu nauczyły podchorążych szacunku do morza – powiedział kmdr por. Mariusz Jankowski, kierownik praktyki.

Z Zatoki Gdańskiej ORP Iskra pożeglował do Kołobrzegu, gdzie studenci zwiedzili muzeum oręża Wojska Polskiego i skansen sprzętu i uzbrojenia morskiego, w którym można zobaczyć ostatni z serii okręt rakietowy projektu 205. Następny punkt praktyk to przejście Zalewem Szczecińskim do Szczecina. Tam studenci zwiedzali podziemia i wzięli udział w spływie kajakowym po jeziorze Dąbie i jego kanałach. Następnie okręt popłynął do Portu Hel.

W trakcie rejsu podchorążowie uczyli się tajników żeglugi i wchodzenia i wychodzenia jednostek z portów, oznakowania nawigacyjnego i cech charakterystycznych każdego portu. Studenci pełnili wachty „na oku”, czyli musieli bacznie obserwować akwen wokół okrętu i meldować oficerowi nawigacyjnemu wszystkie wykryte jednostki i inne obiekty, które zauważyli, podając namiar i odległość. Uczyli się także sterować, czyli pełnili wachtę sternika, co – jak zwrócono uwagę w komunikacie AMW – nie jest proste na okręcie żaglowym. Podchorążowie musieli także brać udział w pracach w drużynce bosmańskiej, a także w kuchni i na pentrze.

– Praktyka marynarska była znakomitą okazją dla podchorążych do zapoznania się i pracy w charakterze dublerów najniższych stanowisk na okręcie jakimi są stanowiska marynarskie. Codzienna praca pozwoliła zapoznać słuchaczy z obowiązkami jakie ciążą na marynarzach bez względu czy to postój w porcie, czy pobyt w morzu – powiedział kmdr por. Mariusz Jankowski.

Praktyki były zakończone egzaminem. Po jego zaliczeniu podchorążowie mieli chwilę wytchnienia, ale od poniedziałku 20 września wracają na wodę – tym razem czeka ich dwutygodniowy rejs na jachtach Ośrodka Szkolenia Żeglarskiego Marynarki Wojennej.

ORP Iskra to trzymasztowa barkentyna służąca jako okręt szkolny polskiej Marynarki Wojennej. Jednostka weszła do służby w 1982 roku. Jest to pierwszy okręt pod polską banderą wojenną, który opłynął kulę ziemską dookoła. Statek o długości 49 metrów i maksymalnej szerokości 8 metrów zabiera na pokład 21 osób stanowiących stałą załogę, 2 oficerów wykładowców, oficera lekarza i maksymalnie 45 słuchaczy.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.