• <
mewo_2022

Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Eversource wycofuje się z inwestycji w amerykańską energetykę morską

Partnerzy portalu

Eversource Energy, kluczowy gracz w sektorze dostaw energii w Nowej Anglii, poinformował o zaawansowanych negocjacjach dotyczących sprzedaży swoich udziałów w projektach amerykańskich elektrowni morskich. 

W związku z rosnącymi kosztami budowy i zmieniającą się wartością rynkową tych inwestycji, firma przewiduje konieczność zaksięgowania straty rzędu 1,4 do 1,6 miliarda dolarów.

Eversource wspólnie z Ørsted uczestniczy w realizacji projektów South Fork Wind, Revolution Wind oraz Sunrise Wind. Te inicjatywy mają kluczowe znaczenie dla dostarczania odnawialnej energii do stanów Connecticut, Rhode Island oraz Nowy Jork. Już zeszłym roku firma odsprzedała część aktywów swojemu partnerowi joint venture, a obecnie prowadzi negocjacje dotyczące zbycia swoich udziałów w rozwijanych farmach wiatrowych.

Spółka stoi przed wyzwaniami związanymi z inflacją i trudnościami w łańcuchach dostaw, co wymusiło aktualizację prognoz budżetowych i harmonogramów budowy. Dodatkowo, projekt Sunrise Wind napotkał na przeszkody regulacyjne w stanie Nowy Jork, co przyczyniło się do dodatkowych strat na poziomie 600-700 milionów dolarów. Eversource rozważa różne strategie dotyczące tego projektu, w tym możliwość ponownego zgłoszenia do przetargu.

Prowadzone aktualnie negocjacje dotyczą przekazania udziałów Eversource międzynarodowemu prywatnemu inwestorowi infrastrukturalnemu. Warunki umowy nie zostały jeszcze ustalone. Kupujący będzie potrzebował zgody regulatorów i musi osiągnąć porozumienie partnerskie z Ørsted. Eversource zwraca uwagę, że zakres transakcji będzie zależał również od rozwoju sytuacji w procesie ponownego przetargu na projekt Sunrise Wind, który jest wciąż omawiany z Ørsted.

Joe Nolan, prezes i CEO Eversource, podkreśla, że firma mimo obecnych trudności rynkowych, pozostaje zaangażowana w proces dekarbonizacji sektora energetycznego. Kluczowym elementem tej strategii są inwestycje w infrastrukturę przesyłową i inne czyste technologie energetyczne.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.