• <
nauta_2024

Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Południowokoreańska stocznia przerywa udział przy budowie gazowców dla Rosji

Partnerzy portalu

Fot. Samsung Heavy Industries

Stocznia Samsung Heavy Industries, jedna z czołowych w Korei Południowej, ogłosiła że zawiesza współpracę z rosyjską Zwiezdą. Oznacza to zaprzestanie udziału przy budowie statków do transportu LNG. Współudział przy rosyjskich projektach stoczniowych był od czasu inwazji Rosji na Ukrainę powodem kontrowersji i nacisków ze strony społeczności międzynarodowej.

W zakładach stoczni mieszczących się w południowokoreańskim Seongnam do niedawna trwały prace przy budowie bloków i wyposażenia dla gazowców przeznaczonych do transportu LNG. Mają one zwiększyć możliwości transportowe Rosji w zakresie dostarczania tego surowca, stanowiącego istotne źródło dochodu państwa obciążonego przez wydatki wojenne jak i ponoszącego straty w wyniku międzynarodowych sankcji. Obecnie przerwano pracę przy 10 jednostkach, których dalszy montaż miał się odbywać w rosyjskim Bolszoj Kamień. We wrześniu, z udziałem władz z prezydentem Rosji Władymirem Putinem na czele odbyło się zrealizowane hucznie wodowanie i chrzest dwóch jednostek z tej serii, posiadających klasę lodową.

Kancelaria Prezydenta Federacji Rosyjskiej


Przerwanie prac w Korei Południowej z pewnością wywoła reperkusje i jeśli dojdzie do przerwania współpracy, Koreańczycy poniosą z pewnością straty finansowe, ale podbudują swój wizerunek. To także byłby ogromny cios dla stoczni Zwiezda, która urasta do rangi jednego z największych zakładów stoczniowych Rosji na Dalekim Wschodzie, stanowiąc ważny punkt w zakresie rozwoju gospodarki, tworzenia miejsc pracy i rozwoju łańcucha dostaw. Znana wcześniej jako stoczniowo-remontowa atomowych okrętów podwodnych, ma rozwijać swoje zdolności w zakresie budowy wszelkiego rodzaju morskich platform wydobywczych, lodołamaczy i wielkotonażowych statków cywilnych (nawet do 450 000 ton), a odpowiada za to spółka Rosnieft. 

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.