• <
nauta_2024

Największy kontenerowiec w historii zwodowany w Chinach

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Największy kontenerowiec w historii zwodowany w Chinach

Partnerzy portalu

Największy kontenerowiec w historii zwodowany w Chinach - GospodarkaMorska.pl
Fot. CSSC

Zwodowany w Chinach kontenerowiec Ever Alot może pochwalić się pojemnością znamionową wynoszącą dokładnie 24 004 TEU – największą w historii.

Ever Alot to nowy kontenerowiec linii Evergreen. 29 grudnia zwodowany w należącej do CSSC (China State Shipbuilding Corporation) stoczni Hudong Zhonghua w Chinach. Według materiałów armatora i stoczni, jest to największy w historii kontenerowiec. Choć jego wymiary są dokładnie takie same jak w przypadku poprzednich klas ultra-dużych kontenerowców, jakie zbudował dla Evergreen Samsung, dzięki zmianom w projekcie wprowadzonym przez producenta jego pojemność jest o 12 TEU większa niż w przypadku oddanego latem 2021 roku Ever Ace.

Ever Alot to pierwszy statek z zamówionej serii sześciu (pierwotne zamówienie złożone w 2019 roku dotyczyło czterech jednostek, w zeszłym roku zostało poszerzone do sześciu). Wykonaniem projektu miała zająć się stocznia Hudong Zhonghua. W jej zakładzie powstawał także pierwszy statek serii.

Przy projektowaniu kontenerowców wykorzystano najnowsze zasady dotyczące ekologii, dzięki którym udało się zmaksymalizować wydajność statków, przy jednoczesnej oszczędności energii. Ever Alot i kolejne jednostki serii będą mierzyć 400 metrów długości. Oddany w zeszłym roku Ever Ace ma nośność 241 960 DWT – Ever Alot najpewniej będzie miał ten parametr w zbliżonej wielkości.

Stocznia Hudong Zhonghua musiała odpowiednio przygotować się do budowy Ever Alot i kolejnych jednostek, których produkcja będzie się na siebie nakładać. Stocznia przejęła suchy dok od Changxing i wydłużyła go do prawie 660 metrów. Dzięki temu może teraz rocznie produkować pięć-sześć dużych kontenerowców. Według komunikatu stoczni, nowy dok stał się „najbardziej obłożonym pracą zakładem specjalizującym się w budowie dużych kontenerowców w Chinach”. Hudong Zhonghua w 2021 roku przyjęło zamówienia na 13 tego typu jednostek, a sześć z nich jest już w rękach zamawiających. Na chwilę obecną do 2025 roku stocznia ma w planie produkcyjnym 19 dużych kontenerowców.

Co ciekawe, w innych stoczniach należących do CSSC w grudniu także doszło do ważnych wydarzeń – 17 grudnia w Waigaoqiao zwodowano pierwszy duży wycieczkowiec rodzimej produkcji, a 28 grudnia w Jiangnan odbyła się ceremonia nadania nazwy i przekazania zamawiającemu statku do transportu etanu o największej w historii pojemności 99 tys. metrów sześciennych.


etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.