• <
siemens_gamesa_2022

Maersk prezentuje projekt metanolowego kontenerowca [WIDEO]

12.12.2021 20:54
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Maersk prezentuje projekt metanolowego kontenerowca [WIDEO]

Partnerzy portalu

Maersk prezentuje projekt metanolowego kontenerowca [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Maersk

Maersk zaprezentował projekt serii kontenerowców zasilanych metanolem. Osiem takich neutralnych węglowo statków zostało już zamówionych.

Dla duńskiego giganta statki buduje gigant koreański – Hyundai Heavy Industries (HHI). Pierwszy z nich ma wejść do służby na początku 2024 roku. Projekt statków podczas wirtualnej prezentacji przedstawili Morten Bo Christiansen, odpowiedzialny w Maersk za dekarbonizację, Ole Graa Jakobsen, kierownik do spraw technologii floty Maersk oraz Emiliano Austi, kierownik ds. architektury morskiej.

Maersk w komunikacie podał, że w ciągu pięciu lat pracy nad projektem trzeba było pokonać szereg wyzwań i problemów. „Po pierwsze, należało zadbać o komfort załogi, poprzez umieszczenie kajut w bardziej wyeksponowanym miejscu. Po wtóre, kluczowym aspektem, o jaki należało zadbać, była odpowiednia wytrzymałość kadłuba” – czytamy w komunikacie. Trzeba było także opracować nowe rozmieszczenie łodzi ratunkowych i świateł nawigacyjnych, a także nowe kamery, które poprawiają widoczność podczas nawigacji.Nowe statki będą miały po 350 metrów długości i 52,5 metra szerokości oraz pojemność 16 tys. TEU. Zostaną wyposażone w dwupaliwowe silniki, które będą mogły pracować na neutralnym węglowo zielonym metanolu, jak również na konwencjonalnym paliwie niskosiarkowym. Projektanci mieli za zadanie opracować statek tak, by był w stanie pokonać całą trasę korzystając wyłącznie z silników metanolowych. Będzie to możliwe dzięki zbiornikowi o pojemności 16 tys. metrów sześciennych. Z kolei cała konfiguracja napędu na metanol została stworzona we współpracy z MAN ES, Hyundai (Himsen) i Alfa Laval. Jest to przeskalowana wersja napędu stosowanego w mniejszych jednostkach o pojemności 2 tys. TEU. Nowe statki będą sklasyfikowane przez American Bureau of Shipping.Gospodarka Morska
Fot. Maersk


Maersk podaje, że dzięki zastosowaniu zielonego metanolu wydajność energetyczna statków podniesie się o 20 proc. na kontener w porównaniu do średniej branżowej. Dodatkowo osiem zamówionych statków zaoszczędzi około miliona ton CO2 emisji rocznie.

HHI już pracuje nad budową jednostek. Maersk złożył stosowane zamówienie latem. Wcześniej, w lutym, Duńczycy zamówili w Hyundai Mipo Dockyards jeden mniejszy feederowiec – 2,1 tys. TEU – również dwupaliwowy. Zostanie on dostarczony armatorowi w 2023 roku. Jednostka o długości 172 metrów będzie pierwszym statkiem w tym sektorze zasilanym neutralnym węglowo metanolem. Będzie pływać w barwach spółki zależnej Maersk, Sealand Europe, na trasach między Północną Europą a Zatoką Botnicką.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.