Maersk zaprezentował projekt serii kontenerowców zasilanych metanolem. Osiem takich neutralnych węglowo statków zostało już zamówionych.
Dla duńskiego giganta statki buduje gigant koreański – Hyundai Heavy Industries (HHI). Pierwszy z nich ma wejść do służby na początku 2024 roku. Projekt statków podczas wirtualnej prezentacji przedstawili Morten Bo Christiansen, odpowiedzialny w Maersk za dekarbonizację, Ole Graa Jakobsen, kierownik do spraw technologii floty Maersk oraz Emiliano Austi, kierownik ds. architektury morskiej.
Maersk w komunikacie podał, że w ciągu pięciu lat pracy nad projektem trzeba było pokonać szereg wyzwań i problemów. „Po pierwsze, należało zadbać o komfort załogi, poprzez umieszczenie kajut w bardziej wyeksponowanym miejscu. Po wtóre, kluczowym aspektem, o jaki należało zadbać, była odpowiednia wytrzymałość kadłuba” – czytamy w komunikacie. Trzeba było także opracować nowe rozmieszczenie łodzi ratunkowych i świateł nawigacyjnych, a także nowe kamery, które poprawiają widoczność podczas nawigacji.
Nowe statki będą miały po 350 metrów długości i 52,5 metra szerokości
oraz pojemność 16 tys. TEU. Zostaną wyposażone w dwupaliwowe silniki,
które będą mogły pracować na neutralnym węglowo zielonym metanolu, jak
również na konwencjonalnym paliwie niskosiarkowym. Projektanci mieli za
zadanie opracować statek tak, by był w stanie pokonać całą trasę
korzystając wyłącznie z silników metanolowych. Będzie to możliwe dzięki
zbiornikowi o pojemności 16 tys. metrów sześciennych. Z kolei cała
konfiguracja napędu na metanol została stworzona we współpracy z MAN ES,
Hyundai (Himsen) i Alfa Laval. Jest to przeskalowana wersja napędu
stosowanego w mniejszych jednostkach o pojemności 2 tys. TEU. Nowe
statki będą sklasyfikowane przez American Bureau of Shipping.
Maersk
podaje, że dzięki zastosowaniu zielonego metanolu wydajność
energetyczna statków podniesie się o 20 proc. na kontener w porównaniu
do średniej branżowej. Dodatkowo osiem zamówionych statków zaoszczędzi
około miliona ton CO2 emisji rocznie.
HHI już pracuje nad budową jednostek. Maersk złożył stosowane zamówienie latem. Wcześniej, w lutym, Duńczycy zamówili w Hyundai Mipo Dockyards jeden mniejszy feederowiec – 2,1 tys. TEU – również dwupaliwowy. Zostanie on dostarczony armatorowi w 2023 roku. Jednostka o długości 172 metrów będzie pierwszym statkiem w tym sektorze zasilanym neutralnym węglowo metanolem. Będzie pływać w barwach spółki zależnej Maersk, Sealand Europe, na trasach między Północną Europą a Zatoką Botnicką.
Zaczynamy Kongres Polskie Porty 2030. Startujemy we wtorek!
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Latarnie Gospodarki Morskiej 2022 w kategorii "Lider Technologii Morskich". Ruszyło głosowanie online
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?
Największe samochodowce w historii Sallaum Lines
Położono stępkę pod pierwszy z serii kanadyjskich niszczycieli typu River