• <
KONGSBERG_2023

Proman Stena Bulk: pierwszy tankowiec napędzany metanolem zwodowany w Chinach

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Proman Stena Bulk: pierwszy tankowiec napędzany metanolem zwodowany w Chinach

Partnerzy portalu

Proman Stena Bulk: pierwszy tankowiec napędzany metanolem zwodowany w Chinach - GospodarkaMorska.pl
Fot. Proman Stena Bulk

Spółka joint venture Proman Stena Bulk wprowadziła na rynek Stena Pro Patria, pierwszy z trzech dwupaliwowych tankowców MR o nośności 49 900 dwt z napędem na metanol.

Niedawne wodowanie Stena Pro Patria miało miejsce w Guangzhou Shipyard International (GSI), która jest pierwszą chińską stocznią, która zbudowała jednostkę zasilaną metanolem.

Budowa Stena Pro Patria będzie teraz kontynuowana na wodzie, przed próbami na morzu i ostateczną dostawą do Proman Stena Bulk zaplanowaną na pierwszy kwartał 2022 roku.

W ciągu najbliższych dwóch lat dołączy do niej kolejnych pięć nowych statków napędzanych metanolem: Stena Pro Mare i Stena Prosperous, które będą jednostkami Proman Stena Bulk JV, oraz należące do Proman Provident, Progressive i Promise. Wszystkie statki zostaną zbudowane w Guangzhou Shipyard International i dostarczone do końca 2023 roku.

Naszpikowane nowoczesnymi technologiami

Wszystkie statki Proman i Proman Stena JV będą oparte na tej samej konstrukcji i silnikach MAN B&W 6G50ME-C9.6 MW Tier III. Statki będą również wyposażone w najnowsze technologie efektywności energetycznej, w tym stale kontrolowane spalanie, zoptymalizowane strojenie, przeprojektowane i aerodynamiczne linie kadłuba oraz generator wału energetycznego, zmniejszający zużycie paliwa i pomagający spełnić surowe kryteria emisji.

Co więcej, każdy statek będzie zużywał rocznie około 12 500 ton metanolu jako paliwa żeglugowego. Korzystając z powszechnie dostępnego i konkurencyjnego cenowo „szarego” metanolu produkowanego z gazu ziemnego, emisje gazów cieplarnianych (GHG) wynikające z normalnej działalności handlowej statków zostaną znacznie zmniejszone w porównaniu z konwencjonalnymi paliwami morskimi. Obejmuje to wirtualną eliminację dwutlenku siarki i cząstek stałych, 60-procentową redukcję tlenku azotu i redukcję dwutlenku węgla, co zapewnia natychmiastową poprawę jakości powietrza wokół portów i wybrzeży.

Wspólną wizją Proman i Stena Bulk jest przyspieszenie transformacji energetycznej w żegludze poprzez konkretne zobowiązania i konkretne działania. Wspólnie pracują nad wykorzystaniem ambicji i wiedzy obu firm, aby zwiększyć dostępność metanolu dla właścicieli statków na całym świecie i pomóc im dołączyć do firm Proman i Stena Bulk w przejściu na czystszy przemysł żeglugowy.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.