• <
smartre_2023

Marynarka wojenna odparła atak piratów na irański tankowiec

zk

01.11.2021 13:14 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Marynarka wojenna odparła atak piratów na irański tankowiec

Partnerzy portalu

Marynarka wojenna odparła atak piratów na irański tankowiec - GospodarkaMorska.pl
Fot. wikimedia.org

Marynarka wojenna odparła w poniedziałek rano atak piratów na irański tankowiec w Zatoce Adeńskiej - poinformowały irańskie media powołujące się na Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej. Do próby przejęcia tankowca doszło w pobliżu Cieśniny Bab al-Mandab.

"Do ataku doszło jeszcze przed wpłynięciem tankowca do Cieśniny Bab al-Mandab. Tankowiec został otoczony przez cztery kutry, na który pokładzie znajdowały się grupy uzbrojonych mężczyzn" - podała irańska telewizja państwowa. "Atak udało się udaremnić, gdy z pilotujących tankowiec jednostek zostały oddane strzały ostrzegawcze" - zaznaczyła stacja.

Bab al-Mandab (dosłownie: Wrota Łez) to cieśnina oddzielająca wybrzeża Afryki od Półwyspu Arabskiego, która łączy Morze Czerwone z Oceanem Indyjskim. Jest to newralgiczny punkt żeglugowy łączący Europę z Dalekim Wschodem.

W Zatoce Adeńskiej bardzo często dochodzi do ataków piratów na jednostki pływające. Wywodzący się głównie z Somalii przestępcy dokonują uprowadzenia statków dla okupu.

W ostatnich latach irańska marynarka rozszerzyła obszar swoich działań, wysyłając okręty na wody oceanu Indyjskiego i Zatoki Adeńskiej, by lepiej chronić irańskie statki przed atakami somalijskich piratów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.