• <
siemens_gamesa_2022

Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci

23.10.2021 14:25
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci

Partnerzy portalu

Globalne incydenty piractwa spadły do najniższego poziomu od dziesięcioleci - GospodarkaMorska.pl
Fot. IMO

Według Międzynarodowego Biura Morskiego ICC (IMB) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2021 roku liczba zgłoszonych przypadków piractwa i rozboju na morzu spadła do najniższej odnotowanej liczby od prawie trzech dekad.

Najnowszy globalny kwartalny raport IMB wykazał 97 incydentów piractwa i napadów z bronią w ręku, które zostały zgłoszone do Centrum Raportowania Piractwa IMB (ChRL) na całym świecie. Według IMB to najniższy poziom zgłoszonych incydentów od 1994 roku.

Podczas gdy zgłoszone incydenty spadły do najniższych od dziesięcioleci, przemoc wobec marynarzy trwa nadal: 51 członków załogi zostało porwanych, ośmiu wzięto do niewoli, trzech zostało rannych, dwóch napadniętych i jeden zabity, zgodnie z najnowszymi statystykami IMB. IMB PRC ostrzega, że marynarze muszą zachować czujność, ponieważ przemoc wobec załogi utrzymuje się na wysokim poziomie w wielu częściach świata.

Zatoka Gwinejska

Liczba incydentów w regionie Zatoki Gwinejskiej spadła do 28 przypadków piractwa i napadów z bronią w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku, w porównaniu do 46 w tym samym okresie w 2020 roku. Nigeria zgłosiła tylko cztery incydenty w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 r., w porównaniu do 17 w 2020 i 41 w 2018 roku.

Porwania załóg w regionie również spadły, gdyż tylko jeden marynarz został porwany w trzecim kwartale, w porównaniu z 31 członkami załogi porwanymi w pięciu oddzielnych incydentach w trzecim kwartale 2020 roku. Wszystkie incydenty zgłoszone w trzecim kwartale dotyczyły również statków na kotwicowiskach portowych, podczas gdy przeciętna lokalizacja udanego porwania w tym samym okresie w 2020 roku wynosiła około 100 mil morskich od lądu.

Cieśniny Singapurskie

W Cieśninie Singapurskiej zgłoszono 20 incydentów napadu z bronią w ręku – najwięcej od 1991 roku. Liczba zgłoszonych incydentów w tym obszarze wzrosła do 15. Według IMB ataki te są niewielkie i mają charakter oportunistyczny, ale sprawcy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla marynarzy i statków w drodze. W czterech incydentach załoga została zastraszona, zaatakowana lub ranna.

Peru

Kotwicowisko Callao w Peru to kolejny obszar, w którym odnotowano wzrost aktywności pirackiej. Zgłoszono tam 15 incydentów w 2021 roku – najwięcej od 1991 roku. Podobnie jak w przypadku Cieśniny Singapurskiej, to głównie kradzieże o małej skali. Jednak napastnicy w regionie mają też zdolność przeprowadzania brutalnych ataków, ponieważ trzech marynarzy zostało porwanych lub zaatakowanych w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2021 roku.

Indonezja

IMB ChRL zgłosił zauważalne zmniejszenie liczby zgłoszonych incydentów na wodach indonezyjskich, przy czym w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku zgłoszono tylko sześć incydentów o małej skali, w porównaniu z 23 incydentami w tym samym okresie w 2020 roku. Jest to najniższa liczba zgłoszonych incydentów na wodach indonezyjskich od 1993 roku.


Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.