• <
siemens_gamesa_2022

Richard Gere świadkiem we włoskim procesie dot. przetrzymywania imigrantów na statku

jm

23.10.2021 16:35
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Richard Gere świadkiem we włoskim procesie dot. przetrzymywania imigrantów na statku

Partnerzy portalu

Richard Gere świadkiem we włoskim procesie dot. przetrzymywania imigrantów na statku - GospodarkaMorska.pl
Fot. Open Arms

Sąd we włoskim Palermo zdecydował, że hollywoodzki gwiazdor Richard Gere ma złożyć zeznania w procesie byłego szefa włoskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Matteo Salviniego, który jest oskarżony o pozbawienie wolności 147 migrantów i przetrzymywanie ich na statku organizacji pozarządowej.

Do zdarzenia doszło przed dwoma laty, kiedy Salvini pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych i wicepremiera. Polityk wydał wtedy decyzję o zamknięciu włoskich portów dla statków organizacji pozarządowych, które pojawiły się na Morzu Śródziemnym by nieść pomoc na morzu nielegalnym imigrantom z Afryki. Decyzją tą Salvini uniemożliwił jednocześnie uratowanym na morzu migrantom zejść z pokładu statków.

Konsekwencją tej decyzji była sytuacja, w jakiej znalazła się jednostka hiszpańskiej organizacji Open Arms. Statek podjął akcję ratunkową przy tonącej łodzi i przyjął na pokład 147 migrantów, po czym skierował się na Maltę. Malta odmówiła przyjęcia migrantów, więc jednostka skierowała się na włoską wyspę Lampedusa. Salvini przez sześć dni nie pozwalał statkowi na zawinięcie do portu. W tym czasie na pokład statku Open Arms z pomocą humanitarną wszedł między innymi amerykański aktor Richard Gere. Dopiero decyzja sadu w Agrigento pozwoliła migrantom zejść na ląd po sześciu dniach na staktu Open Arms i nieznanym czasie spędzonym wcześniej na łodzi.

Na Salvinim ciążą w związku z tą sprawą zarzuty pozbawienia wolności 147 osób. Polityk broni się twierdząc, że decyzja była ważna z punktu widzenia obrony granic Włoch i zatrzymania napływu imigrantów. Decyzję o wytoczeniu mu procesu w tej sprawie określił mianem „politycznej”.

Sąd w Palermo wezwał Richarda Gere'a w charakterze świadka oskarżenia, jako że wchodząc z pomocą humanitarną na pokład aktor miał możliwość zapoznania się z sytuacją migrantów.

Oprócz hollywoodzkiego gwiazdora sąd będzie chciał zapoznać się z zeznaniami byłego premiera Giuseppe Contego, aktualnej szefowej MSW Luciany Lamorgese, byłego wicepremiera Włoch Luigiego Di Maio oraz innych polityków, którzy byli w rządzie Contego.

– Powiedzcie mi, jak poważny jest proces, na który przybędzie z Hollywood Richard Gere, by zeznawać na temat mojej niegodziwości? – komentował Salvini po zapoznaniu się z decyzją sądu. – Mam nadzieję, że proces potrwa możliwie najkrócej, bo są ważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć – dodał polityk.

Proces został odroczony do 17 grudnia.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.