• <
siemens_gamesa_2022

Marynarze przewozili do UE nielegalnych imigrantów

jm

30.09.2021 15:06 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Marynarze przewozili do UE nielegalnych imigrantów

Partnerzy portalu

Marynarze przewozili do UE nielegalnych imigrantów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Ukraińscy marynarze byli częścią procederu szmuglowania nielegalnych imigrantów na statkach do krajów Unii Europejskiej. O wykryciu międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się ich werbowaniem poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Ukraińskie służby wpadły na ślad międzynarodowej grupy przestępczej na południu kraju, w obwodzie mikołajowskim. Za zorganizowanie całego procederu mieli wspólnie odpowiadać obywatel Ukrainy i obywatel Turcji.

Werbowano przede wszystkim mieszkańców południowych regionów Ukrainy, którzy mieli problemy z dokumentami dotyczącymi zawodu marynarza. Obiecywano im dobrze płatną pracę na statkach dalekodystansowych. Wypłacano im po 3 tys. dolarów zaliczki.

Później okazywało się, że miejscem pracy marynarzy były statki, które przewoziły nielegalnych imigrantów z Azji Środkowej do UE.

"Za takie przestępstwa w krajach UE przewidziano karę do 20 lat pozbawienia wolności. I część ukraińskich marynarzy zamiast wielkich zarobków otrzymała wielkie kary więzienia" – pisze SBU. Według niej w UE do więzienia trafiło co najmniej pięć osób.

Według śledczych grupa werbująca marynarzy składała się z co najmniej sześciu osób. Za jedną zwerbowaną osobę organizator procederu na Ukrainie otrzymywał od swojego partnera 7 tys. dol., w tym 3 tys. przeznaczano na zaliczkę.

SBU zatrzymało jednego z organizatorów procederu i jego współpracownika. Poinformowano ich o możliwości popełnienia przestępstwa przewidzianego przez artykuł dotyczący handlu ludźmi. Dwie "zwerbowane" osoby funkcjonariusze powstrzymali przed wylotem za granicę na lotnisku.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.