• <

Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami

jm

09.09.2021 13:31 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami

Partnerzy portalu

Brytyjska straż graniczna ma zawracać łodzie z nielegalnymi imigrantami - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii, upoważniła straż graniczną do zawracania łodzi z nielegalnymi imigrantami, aby zapobiec przedostaniu się przez nich do tego kraju – podały w czwartek brytyjskie media.

Nielegalne próby przekroczenia kanału La Manche przez imigrantów z krajów afrykańskich, którzy chcą przedostać się na teren Wysp Brytyjskich były tematem spotkania Patel z jej francuskim odpowiednikiem Geraldem Darmaninem. Wielka Brytania zarzuca Francji, że ta nie robi wystarczająco dużo, by zatrzymać często przepełnione i będące w złym stanie technicznym łodzie. Media podają, że ministrowie nie doszli do porozumienia.

W związku z tym Priti Patel upoważniła brytyjską straż graniczną do zawracania łodzi z imigrantami. Jednostki straży mają wypychać takie łodzie, a następnie informować francuską straż przybrzeżną o obecności imigrantów na ich wodach terytorialnych, w ten sposób przerzucając na nią odpowiedzialność. Zastrzeżono jednak, że taki manewr ma być stosowany w „bardzo ograniczonych okolicznościach”, tylko wobec mocniejszych i większych łodzi, kiedy będzie to uznane za bezpieczne dla życia i zdrowia migrantów.

Resort spraw wewnętrznych oświadczył, że nadal pracuje nad bezpiecznymi i legalnymi opcjami, by zatrzymać napływ imigrantów przeprawiających się przez La Manche.


Minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin wcześniej oświadczył, że francuskie stanowisko w sprawie przechwytywania łodzi na morzu pozostaje niezmienne. "W ścisłym poszanowaniu międzynarodowego prawa morza regulującym poszukiwanie i ratowanie na morzu ochrona życia ludzkiego na morzu ma pierwszeństwo przed rozważaniami dotyczącymi narodowości, statusu i polityki migracyjnej" – napisał w liście do Priti Patel. Dodał, że stosowanie taktyki zawracania łodzi mogłoby mieć negatywny wpływ na współpracę obu krajów. Utrzymał natomiast postanowienia o podwojeniu liczby patroli na francuskim wybrzeżu zgodnie z zawartym w lipcu porozumieniem, a jednocześnie wyjaśnił, że wzrost liczby osób przeprawiających się przez kanał La Manche wynika z tego, że przemytnicy ludzi używają większych łodzi i innych taktyk, takich jak łodzie-wabiki.

Podczas spotkania z Darmaninem Patel miała z kolei zagrozić wstrzymaniem przekazania Francji 54 milionów funtów, które francuska strona miała wykorzystać na zwiększenie liczby patroli. Brytyjska minister miała powiedzieć, że musi widzieć efekty francuskich działań.

Agencja PA podaje, że od początku tego roku do Wielkiej Brytanii przedostało się już ponad 13 tysięcy nielegalnych imigrantów, ponad 50 procent więcej niż w całym 2020 roku, który był dotychczas rekordowy, a jednocześnie aż sześć razy więcej niż w 2019. Podczas tego lata już cztery razy pobite zostały dobowe rekordy liczby nielegalnych imigrantów, a w ciągu ostatniego tygodnia przedostało się ich ok. 1500.

Źródło: jm, PAP

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.