• <
gryfia_70lat

Hiszpania. W 2021 tonie dwa razy więcej imigrantów

jm

03.08.2021 14:57 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Hiszpania. W 2021 tonie dwa razy więcej imigrantów

Partnerzy portalu

Hiszpania. W 2021 tonie dwa razy więcej imigrantów - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Władze Hiszpańskiej Komisji Pomocy Uchodźcom (CEAR) wyliczyły, że w pierwszej połowie 2021 roku utopiło się dwa razy więcej imigrantów próbujących dotrzeć do Hiszpanii drogą morską niż w analogicznym okresie 2020 roku.

CEAR opublikował w poniedziałek 2 sierpnia dokument, z którego wynika, że liczba wszystkich ofiar nielegalnych przepraw do Hiszpanii z wybrzeży Afryki przekroczyła już 1300. Władze Komisji wskazują, że bieżący rok może być rekordowy pod względem liczby osób, które poniosły śmierć podczas prób dostania się do Hiszpanii drogą morską. Od stycznia do lipca 2021 roku zginęło już więcej ludzi, niż w całym 2020 roku, w którym zanotowano około 1000 ofiar.

Organizacja podała ponadto, że większość imigrantów tonęła podczas prób dostania się na położony na Atlantyku archipelag Wysp Kanaryjskich. Estrella Gallan, szefowa CEAR, wystosowała do hiszpańskiego rządu oraz Unii Europejskiej apel o wprowadzenie ułatwień w przyjmowaniu imigrantów. Dodała, że władze, poprzez swoją bierność, przyczyniają się do „nasilenia się tragedii humanitarnej”.

Warto odnotować, że dane opublikowane przez CEAR są niższe od statystyk podanych przez inną organizację praw człowieka, Caminando Fronteras. Według jej obliczeń w pierwszej połowie 2021 roku podczas przeprawy morskiej z Afryki do wybrzeży Hiszpanii utonęło 2087 imigrantów, co stanowi najwyższą liczbę w historii.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.