• <
nauta_2024

Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Wyjątkowa jednostka wybudowana przez Crist przypłynęła na miejsce pracy

Partnerzy portalu

Fot. Deme

Specjalistyczny ponton MPP, jedyna w swoim rodzaju jednostka wybudowana przez stocznię Crist na potrzeby konstrukcji tunelu łączącego Danię i Niemcy, przypłynęła na docelowe miejsce pracy. Tutaj przejdzie ostatnie próby morskie.

Firma Deme poinformowała, że w zeszłym tygodniu w projekcie tunelu Femernlink, który połączy Niemcy i duńską wyspę Lolandię, i będzie jednocześnie najdłuższym tunelem drogowo-kolejowym na świecie, zanotowano poważny kamień milowy. W miejscowym porcie roboczym w Lolandii pojawił się specjalistyczny ponton MPP, zaprojektowany specjalnie na potrzeby procesu konstrukcyjnego tunelu i wybudowany w gdyńskiej stoczni Crist.

Fot. Deme


Ponton, będący w zasadzie niezwykłą jednostką pływającą pozbawioną własnego napędu, mierzy 130 metrów długości (licząc z pasami transmisyjnymi – 149 metrów), 45 metrów szerokości. Z Gdyni wypłynął pod koniec października zeszłego roku – został przeholowany do Kłajpedy. Tam odbywało się m.in. szkolenie załogi, MPP czekał także na kolejne testy.

Zadaniem stalowego pontonu będzie układanie na dnie morza żwiru, na którym potem posadowione zostaną elementy podmorskiego tunelu. W dwóch komorach na pokładzie zmieści się 14 tys. ton żwiru. Jednostka została wyposażona w specjalnie zaprojektowane i wykonane przez Crist urządzenie zasypowe, które pozwoli na niezwykle precyzyjny zrzut żwiru na dno.
Budowę jednostki zleciło konsorcjum Femern Link Contractors, odpowiadające za budowę 18-kilometrowego tunelu Femern Link, który będzie ciągnął się od niemieckiego Puttgarten do duńskiego Rødbyhavn. Stocznia Crist rozpoczęła prace nad MPP w 2021 roku, a w pierwszej połowie października 2023 roku oficjalnie przekazała ponton armatorowi. Przy tym skomplikowanym projekcie stocznia Crist współpracowała m.in. z polskim biurem projektowym StoGda.

Jak podaje Deme, jedna z firm wchodzących w skład konsorcjum odpowiedzialnego za budowę Femernlink, MPP jest jednym z czterech zaprojektowanych i budowanych specjalnie na okoliczność tej inwestycji pontonów. W gdyńskiej stoczni Crist powstaje kolejny, o numerze budowy NB 100.

Zobacz wypłynięcie MPP ze stoczni Crist:

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.