• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

PUIG: blokada tranzytu ukraińskich produktów rolnych przyniosłaby Polsce straty polityczne

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski PUIG: blokada tranzytu ukraińskich produktów rolnych przyniosłaby Polsce straty polityczne

Partnerzy portalu

załadunek zboża

"Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy"- oświadczyła w środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza w odpowiedzi na zapowiedź wprowadzenia embarga na tranzyt przez Polskę niektórych produktów rolnych z Ukrainy.

W środę Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) wystosowała oświadczenie, w którym stwierdziła, że "ze zdumieniem" odbiera wypowiedź sekretarza stanu Michała Kołodziejczaka, iż "Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpi do Rady Ministrów z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu produktów, które obecnie objęte są już embargiem".

"Jeśli to prawda, oznaczałoby to zablokowanie tranzytu przez Polskę produktów rolnych z Ukrainy, których eksport stanowi ważną część budżetu państwa walczącego z rosyjskim agresorem. Podjęcie takiej decyzji przez polski rząd uderzyłoby w europejskie transportowe korytarze solidarnościowe" - podkreśliła PUIG. Zaznaczyła, że przyniosłoby to też "wymierne straty gospodarcze dla przedsiębiorców z Ukrainy i z Polski".

"Kraj blokujący tranzyt towarów z Ukrainy nie będzie w przyszłości hubem odbudowy Ukrainy" - ostrzegła Izba. "Blokada tranzytu produktów rolnych przyniosłaby nieobliczalne straty polityczne dla Polski, która była do tej pory wiarygodnym ratownikiem Ukrainy" - zaznaczyła w oświadczeniu.

PUIG zaapelowała do Rządu RP o "usprawnienie procedur" związanych z wymianą towarową z Ukrainą.

Podpisane w środę w podrzeszowskiej Jasionce uzgodnienie między 11 organizacjami rolniczymi a ministrem rolnictwa przewiduje m.in., że minister rolnictwa ma się zwrócić do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o wstrzymanie tranzytu przez Polskę produktów rolnych z Ukrainy objętych embargiem. Strony wskazały również, że muszą zostać uregulowane relacje handlowe między oboma krajami, w tym dostęp do polskiego rynku m.in. zbóż, rzepaku, kukurydzy, cukru, drobiu, jaj, owoców miękkich i jabłek. Są też zapisy o dopłatach do zboża sprzedanego między 1 stycznia br. a 30 maja br. i utrzymania wysokości podatku rolnego na poziomie z 2023 r. Sygnatariusze to m.in. "Solidarność" RI, Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, AgroUnia i "Oszukana Wieś".

Ze strony rządu uzgodnienie podpisali minister rolnictwa Czesław Siekierski, wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Jak powiedział PAP Kołodziejczak, uzgodnienie ma być podstawą do rozmów z rządem Ukrainy. Wyraził nadzieję, że do międzypaństwowego porozumienia dojdzie 28 marca br., kiedy odbędzie się wspólne posiedzenie rządów Polski i Ukrainy. Kołodziejczak w środę wieczorem w TVN zapowiedział, że w czwartek spotka się z ambasadorem Ukrainy Waslem Zwaryczem i ministrem gospodarki i rolnictwa Ukrainy Tarasem Kaczką.

PUIG to organizacja samorządu gospodarczego reprezentująca interesy zrzeszonych w niej ok. 300 polskich i ukraińskich firm. Izba jest członkiem Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Anna Bytniewska
ab/ drag/

Fot. Depositphotos

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.