• <

Ukraina chce eksportować zboża przez rumuńskie porty

gm

21.03.2022 20:15
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Ukraina chce eksportować zboża przez rumuńskie porty

Partnerzy portalu

Ukraina chce eksportować zboża przez rumuńskie porty - GospodarkaMorska.pl
Port w rumuńskiej Konstancy, fot. Adrian Nicolae Cozma / Wikipedia

Władze Ukrainy prowadzą rozmowy z sąsiadującymi krajami, Mołdawią i Rumunią, w sprawie zwiększenia eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich - komentują w poniedziałek media na Ukrainie i w Rumunii.

Według ukraińskiego ministra rolnictwa Romana Łeszczenki, cytowanego przez dziennik online "Delo", rząd w Kijowie opracowuje już plan wznowienia eksportu zboża koleją do innych państw, “aby zapobiec ewentualnemu światowemu kryzysowi żywnościowemu”.

Łeszczenko sprecyzował, że dotychczas 80 proc. ukraińskiego eksportu zboża odbywało się przez porty Morza Czarnego, które obecnie są zablokowane przez Rosjan.

Bukareszteńska telewizja Digi24 informuje, że zamiarem negocjujących stron jest eksportowanie ukraińskich zbóż koleją przez Mołdawię do Rumunii, aby stamtąd za pośrednictwem jednego z czarnomorskich portów były one kierowane do innych państw świata.

W przypadku realizacji planu władze Ukrainy szacują, że istnieje możliwość zapewnienia eksportu zbóż z tego kraju na poziomie 5 mln ton miesięcznie.

Źródło: PAP

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.