• <
bulk_cargo_port_szczecin

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Patrycja Cybulska

10.08.2017 21:37 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo)

Partnerzy portalu

Wind Surf – kolejna gwiazda gdyńskiej Alei Statków Pasażerskich (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Kolejna tablica w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni odsłonięta. W tym roku został wyróżniony Wind Surf – największy wycieczkowiec żaglowy świata. Luksusowa jednostka zawinęła w czwartek do Gdyni po raz pierwszy w historii.

– To już 17 lat wmurowywania tych tablic, a to oznacza, że po prostu jesteśmy atrakcyjną destynacją, do której zawijają kolejne statki pasażerskie. Widząc, z jak dużym aplauzem witane są te jednostki, a także, jak bardzo podobają się nasze miasto i region pasażerom tych wycieczkowców, mamy nadziejęm że będzie ich coraz więcej – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni.

Tablicę odsłonięto na Nabrzeżu Pomorskim, a żaglowy wycieczkowiec można było zobaczyć przy Nabrzeżu Francuskim.

– Wind Surf to 5-masztowy żaglowiec typu szkuner. Kilka cech czyni ten statek wyjątkowym: jest wycieczkowcem, dodatkowo największym wycieczkowcem żaglowym oraz największym żaglowcem świata – mówi Gerard Hogan, kapitan statku Wind Surf.

Wind Surf ma 187,20 m długości, 20 m szerokości, 5,2 m zanurzenia oraz 14 745 GT. Motorowo-żaglowy wycieczkowiec napędzany jest przez dwa motory elektryczne o mocy 1 840 kW każdy. Dodatkowy napęd to 7 sterowanych komputerowo żagli o łącznej powierzchni 2 400 m2. Jednostka została zbudowana w 1990 r. we francuskiej stoczni Ateliers et chantiers du Havre jako Club Med I – morska alternatywa dla francuskich turystów. W 1998 r. przemianowano ją na La Fayette, a następnie już na Wind Surf. Operatorem wycieczkowca jest obecnie Windstar.

Statek pływa pod bahamską banderą głównie na Karaiby oraz po Morzu Bałtyckim i Morzu Śródziemnym. Operator oferuje także transatlantyckie przeprawy między Europą a Karaibami. Obecnie trwa 11-dniowy rejs ze Sztokholmu do Kopenhagi. Oprócz Gyni, jednostka odwiedziła także Sankt Petersburg, Helsinki i Tallin. Zakończenie wyprawy planowane jest w najbliższą sobotę.

Wind Surf ma łącznie 6 pokładów i 156 kabin. Na gości czekają w nich pościel z egipskiej bawełny, świeże kwiaty i owoce. To nie koniec atrakcji. Dla pasażerów przygotowano także m.in.: restauracje  i bary, basen, jacuzzi, kasyno, platformę do sportów wodnych i bibliotekę. Na pokład ten żaglowy wycieczkowiec zabiera 191-osobową załogę oraz 310 pasażerów.

Koszt budowy statku to 65 milionów dolarów.

W tym roku gdyński port odwiedziły już 34 wycieczkowce. W najbliższy piątek spodziewany jest 35. – AIDAdiva.

Port Gdynia jest tradycyjnym miejscem zawijania statków pasażerskich i z ich wizyt korzytsają nie tylko port, nie tylko Gdynia, ale cały region województwa pomorskiego. Gdyńska Aleja Statków Pasażerskich będzie się powiększać. Mamy nadzieję, że za kilka lat to będzie gdyńska Autostrada Statków Pasażerskich – mówi Leszek Jurczyk, dyrektor ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Tablice pamiątkowe w Alei mają już: Albatros, Birka Princess, Vistamar, Lili Marleen, Grand Princess, Discovery, Star Princess, Constellation, projekt Baltic Cruise, Navigator of the Seas, Hanseatic, Queen Victoria, AIDAluna, Emerald Princess, Grand Mistral, Vision of the Seas, AIDAblu, Mein Schiff 2, Costa Pacifica, Marina, AIDAbella, MSC Orchestra, Celebrity Eclipse, Mein Schiff 4, AIDAdiva oraz Mein Schiff 5.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.